foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Folimanka
Volnočasový areál pod Nuselským mostem uspěl v jedné z nejprestižnějších architektonických soutěží Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2023. Areál tak ocenili nejen místní, kteří ho hojně navštěvují, ale i odborníci z oboru architektury.
V konkurenci 276 přihlášených se volnočasový areál Jammertal dostal do užší nominace 50 finalistů a nakonec vybojoval čestné uznání v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba. Jak informuje tisková zpráva městské části Praha 2, úspěchem byla už jen samotná užší nominace.
„Ocenění poroty, složené z významných osobností z oblasti architektury, tento úspěch ještě korunovalo, a já si toho moc vážím. Architektonická společnost LOXIA, která pod vedením Jany Mastíkové areál projektovala, odvedla dobrou práci a zaslouží si poděkování,“ informoval starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).
Vítězem se stalo Sídlo Kloboucké Lesní
Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu je největší česká architektonická soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Obec architektů. Vítězný projekt vybírá pětičlenná porota složená ze čtyř mezinárodních porotců a jednoho zástupce z České republiky.
Mezi padesáti finalisty byly realizace napříč celou Českou republikou. Hlavní cenu si pak na galavečeru ve Velké dvoraně Veletržního paláce převzali autoři projektu Sídlo Kloboucké Lesní Jan Macha, Jan Vondrák a Filip Cerha.
„Velmi mě těší, že mezinárodní porota ocenila Jammertal jako areál plný optimismu a radosti. O to nám šlo jako architektům především, aby si ho lidé po celý rok užívali a každý, kdo do Jammertalu zavítá, se o tom ostatně může přesvědčit na vlastní oči. Areál je stále plný lidí, což je skutečný důkaz toho, že se povedl a tato krásná cena vše hezky podtrhuje. Navíc si velmi vážím toho, že jsme ji přebrali z rukou významného švédského krajinářského architekta Thorbjörna Anderssona,“ doplnila Jana Mastíková ze studia LOXIA.
Psali jsme
REPORTÁŽ: I když mnoho slunečných dní letos na jaře zatím nebylo, přibývající teplo a prodlužující se den láká čím dál více Pražanů k návštěvám…
Výstavbou areálu záměry radnice nekončí
A co čeká Jammertal dál? I na to jsme se ptali tiskové mluvčí druhé městské části Andrey Zoulové. „Výstavbou tohoto areálu záměry radnice nekončí. Městská část Praha 2 plánuje obnovit i přilehlý cihlový svah a dokončit revitalizaci velké kaskády, která bývala zdejší dominantou. Spolu s obnovou tohoto vodního prvku se do parku vrátí také bronzové sochy Čenda a Pepina nebo Chrlič, které se zatím nachází v depozitu městské části,“ uvedla pro naši redakci.
Pozvala také na tradiční veřejné kluziště. Vyroste v místě skateparku a návštěvníkům nabídne kromě ledové plochy také zázemí v podobě půjčovny bruslí, občerstvení či WC.
„První bruslaři by mohli vyjet na led začátkem prosince, ale vše se samozřejmě bude odvíjet podle počasí. Co se týče ceny, ta zůstane ve stejné výši jako vloni. Celodenní vstupné bude 50 korun, děti do 6 let budou mít vstup zdarma,“ upřesnila pro PrahaIN.cz Zoulová.
Areál bojuje i v další architektonické soutěži
Jammertal současně bojuje také v další architektonické soutěži Stavba roku, kde se ze 110 přihlášených dostal až mezi finálových 38 projektů. Slavnostní vyhlášení soutěže proběhne v pátek 24. listopadu v pražském Rudolfinu. Do té doby je možné pro oblíbený projekt hlasovat na webu soutěže.
Do užší nominace se dále ze staveb na území hlavního města Prahy probojovaly: dům Ronalda McDonalda v areálu FN Motol, Jinonický dvůr, Parkovací dům Petržílkova, Štvanická lávka, rezidence OLIVA, AGEL Tower a sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu Praha.