foto: PrahaIN.cz/Cena piva na letišti v Praze (listopad 2024)
PrahaIN.cz měla na sklonku listopadu možnost hovořit s japonskou turistkou Nikko (24). V české metropoli totiž od června v rámci Meziparlamentní skupiny přátel působí její otec. Nikko u nás byla poprvé a oproti jiným dívkám ze Země vycházejícího slunce má ryze evropské zájmy, večírky a alkohol.
V našem hlavním městě ji překvapila zejména cena piva na letišti. Byla totiž opakovaně upozorněna, že právě tento alkohol je v České republice velmi drahý. Nikko nám řekla, že tomu tak není. „U nás stojí pivo v restauraci do 100 korun. Tokio je obrovské a máte výběr. Je tam proto velká konkurence. Na letišti v Japonsku seženete pivo klidně za 100-200 korun. Totéž jsem viděla v Praze, navíc bylo točené a bylo vynikající, vyfotila jsem si tabuli a poslala domů, protože jak jsem nevěřila já, nevěřili by ani friends,“ upozornila server PrahaIN.cz. „Navíc jsme v centru Prahy taky měli hodně možností, kam jít, vybírat. Praha je oproti Tokiu malinká, ale nádherná. A navíc v metru nemusím čekat na nástup,“ uvedla.
K cenám piva se naše redakce vrací opakovaně. Konkrétně Plzeňský Prazdroj zdražoval naposledy v roce 2023. Jak nám potvrdil jeho mluvčí, šlo o 5,7 procenta. U balených piv se v přepočtu jednalo o částku 1,5 korun na půllitr, u sudových a tankových piv pak o korunu.
Co se Mezinárodního letiště Václava Havla v Praze týká, i zde jsme byli opakovaně monitorovat ceny. V dubnu letošního roku stála v jedné z restaurací třetinka Pilsner Urquell 99 korun, půllitr vycházel na 119 korun. Japonka Nikko nám poskytla svou několik dnů starou fotografii, ze které vyplývá, že ke zdražení došlo v rámci jednotek korun. Třetinku pořídíte za 105 korun, půllitr za 125 korun. Kamila Jíra z Lagardere Travel Retail pro PrahaIN.cz poznamenala, že ke zdražení došlo poprvé od roku 2016. Důvodem byla především reakce na vývoj trhu, tedy zdražování energií a komodit.
„Naši turisté hodně chodí po památkách, mají organizované výlety po Vaší zemi, ale to mě neláká. Byla jsem v centru a stačilo mi to. S tátou jsem se svezla na Pražský hrad, ten mi doslova učaroval, akorát tam byla zima, foukal vítr a za půl hodinu už nebylo co dělat. Ale jinak jsem se věnovala spíše nakupování. Značkové oblečení v Praze je víceméně stejné jako u nás, ale máme tu větší klid,“ zmínila Nikko. Nakupovala v Pařížské ulici, ale vystačila si prý pouze s novou šálou.
„Spíše jsem koukala. Ale překvapilo mě, že tam dokonce byla japonsky hovořící žena, manažerka, máte bod,“ zasmála se. Hlavní město České republiky se jí sice líbilo, ale o návratu k nám neuvažuje. „Japonsko a Asie obecně je jiný svět. Na mě je to u vás hodně pomalé, nezvykla bych si tu, nemohla bych tu žít. Je to jiná kultura. Ale odvážím si super vzpomínky na vepřové koleno a točené pivo,“ doplnila Nikko, vystudovaná ekonomka.