foto: Facebook koupaliště Džbán/Budovy na koupališti jsou už dlouho ve špatném stavu
Spory ohledně budoucnosti koupaliště Džbán jsou opět na stole. Zatímco vlastník pozemků na Džbánu, firma Molepo, tlačí město k povolení bytové výstavby, lidé podepisují petici za zachování koupaliště. Magistrát změnu územního plánu odmítá a padají slova o vydírání. Právě změnou územního plánu podmiňuje Molepo zachování provozu koupaliště.
Společnost Molepo získala pozemky v areálu Džbán už v roce 2012, přičemž to obratem vzbudilo nevoli místních obyvatel i aktivistů, kteří odmítají výstavbu v prostoru přírodního parku Lysolaje-Šárka. Hlavní město, ani Praha 6, na jejímž území se koupaliště nachází, přitom nebyli účastníky dražby, v níž firma pozemky získala. Podle zastupitele Prahy 6 Petra Palackého (Zelení) má navíc firma nejasnou vlastnickou strukturu a vazby na tehdejší politiky ODS. „Firma byla jediným účastníkem dražby a pozemky získala velmi výhodně za nabídkovou cenu. Dnes jako vlastník tlačí na změnu územního plánu, která by jim umožnila výstavbu v areálu. Podle mého názoru tento postup vykazuje známky vydírání,“ poznamenal Palacký na jednání pražského zastupitelstva, kde zároveň prezentoval petici Nechte Šárku dýchat. Ta má podle informací PrahaIN.cz po několika dnech nasbíráno okolo pěti tisíc podpisů.
Ano, jsme primárně investor a developer
Vlastník pozemků na webu koupaliště zveřejnil prohlášení, že letošní sezónu z důvodu havarijního stavu objektů v areálu nezahájí a koupaliště bude veřejnosti uzavřeno. Podle vyjádření společnosti Molepo není možné v tuto chvíli koupaliště zprovoznit bez celkové rekonstrukce s cenovkou okolo 100 milionů korun. Tu ale podmiňuje získáním změny územního plánu, která by umožnila výstavbu u Evropské třídy a podél budovy Cube. „Ano, jsme primárně investor a developer. A taky je v Praze nedostatek nových bytů. A je to palčivý problém. Netajíme se tím, že společně s komerční bytovou výstavbou chceme přinést obyvatelům Prahy 6 i moderní občanskou vybavenost, jejíž součástí má být i rekonstruovaný areál Džbán a jeho okolí. S lepším zázemím pro všechny lidi ze Šestky. Jsou to ale dvě spojené nádoby. Bez plánované výstavby nejsme schopni rekonstruovat areál přírodního koupaliště ani okolí,“ uvádí firma v prohlášení podepsaném jednatelem Jiřím Němcem.
Přinejmenším nátlak
Podle většiny pražských zastupitelů, kteří dnes situaci diskutovali na zasedání, je tento postup přinejmenším nátlakem. „S firmou jsme jednali o možné dohodě, ale celý ten projekt a postup Molepa je nonsens jak politicky, tak i ekonomicky,“ poznamenal Viktor Mahrik (Piráti).
„Změna územního plánu, o kterou Molepo usiluje, je nepřijatelná, nic podobného nebudeme ani předkládat,“ ujišťoval zastupitelstvo náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu).
Alexandra Udženija, předsedkyně kontrolního výboru bouřlivou debatu z karantény trochu mírnila. „Padla tady různá jména údajně spojená s firmou Molepo a nákupem pozemků. Navrhuji, aby se vše projednalo řádně postupem, jaký se běžně používá u petic a stanovil se termín, kdy se věc projedná v zastupitelstvu. A to i proto, aby měli jmenovaní možnost se vyjádřit a případně obhájit,“ uvedla prostřednictvím konferenčního hovoru k pražským zastupitelům.
Zajíček a Schmalz z ODS
Podle řady z nich ale nic nebrání zařazení bodu k projednání už na dnešním zasedání. „Šlo spíše o to, celou věc oddálit a připravit se na vysvětlení zapojení zastupitelů za ODS v celé kauze,“ řekl PrahaIN.cz jeden ze zastupitelů, který si nepřál uvést své jméno. Podle něj by se spor měl omezit především na jádro celé kauzy, namísto aby přerostl v osobní útoky.
V souvislosti s kauzou zmíníl Jan Čižinský (Praha sobě) o zastupiteli Zdeňku Zajíčkovi (ODS), který se měl jakožto náměstek ministra financí podílet na kritizované dražbě. Padá také jméno někdejšího pražského politika a přední postavy energetického gigantu ČEZ Vladimíra Schmalze, který je energetickým expertem ODS.
V evidenci skutečných majitelů nebyl ještě v pondělí o vlastnících české firmy veden žádný údaj. Podle maltského obchodního rejstříku však nejméně dva ze čtyř akcionářů Molepo Holding Ltd. mají vazbu na ODS.
Jak uvedl deník Právo, jedním z akcionářů na Maltě registrované společnosti, která Molepo ovládá je podnikatel a konkurzní správce Petr Šikoš, jehož před časem zachytili fotografové v Toskánsku s expremiérem ODS Mirkem Topolánkem a lobbistou Markem Dalíkem. Dalším je od roku 2019 právě Schmalz, někdejší předseda výboru pro územní rozvoj na pražském magistrátu.
Ostrá výměna názorů
Podle zastupitele Zdeňka Zajíčka jde o cílenou politickou kampaň. „Zcela účelově jste mě zamontovali do této konstrukce. Upřímně nevím, co jsem dělal v roce 2012 na ministerstvu financí. Dejte mi prosím čas se s tím seznámit. Není důvod to řešit akutně, nehrozí tu žádné prodlení,“ reagoval Zajíček. Následovala ostrá výměna názorů mezi ním a Janem Čižinským, do které se později zapojil i primátor Zdeněk Hřib.
„Je to zřejmé vydírání a nemyslím si, že bychom měli mlčet k tomu, že vlivná osoba z ODS je vlastníkem firmy, která to dělá,“ míní Čižinský. Podle Hřiba je neuvěřitelné, že je taková situace vůbec možná. Přirovnal ji k devadesátým létům.
Z opoziční ODS, ale také od zastupitelů ANO nebo Spojených sil pro Prahu nakonec převážil názor, že by se měla celá kauza vrátit k projednání až ve chvíli, kdy budou mít zastupitelé kompletní informace a bez útoků na konkrétní osoby. Debata přerostla do takových rozměrů, že ještě kolem jedné hodiny odpoledne neměli zastupitelé schválený program jednání.
Psali jsme
Kauza pražského koupaliště Džbán, které její vlastník, společnost Molepo, na počátku roku zavřel s tím, že prý nemá prostředky na údržbu, hýbá již…