Jednání skončilo nad ránem, k ničemu nevedlo. Praha 11 stále ve válce

02. 02. 202214:06
Jednání skončilo nad ránem, k ničemu nevedlo. Praha 11 stále ve válce
foto: Antonín Vintr/Zastupitelé se ohledně nového sportoviště v Praze 11 znovu nedohodli.

Zastupitelé Prahy 11 se na svém extrémně dlouhém mimořádném zasedání, které začalo v pondělí a skončilo v brzkých úterních hodinách, znovu nedohodli na dalším postupu radnice v souvislosti s projektem Areálu ledových sportů (ALS). V budoucím areálu má být kryté kluziště a dráhy pro curling. O věci zastupitelstvo jednalo už poněkolikáté. V současném době na městském pozemku u základní školy Ke Kateřinkám staví společnost AR Delta.

Akcionáři této společnosti jsou Praha 11 a společnost ALS Investors. Podíl obou akcionářů je poloviční. V září loňského roku schválilo zastupitelstvo jedenácté městské části usnesení o revizi majetkové účasti radnice na projektu.

Zastupitelům se během posledního zasedání nepovedlo opětovně schválit ani změnu stanov společnosti a prodloužení práva stavby pro ALS. Návrhy, které minulý týden přednesl starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti), od přítomných zastupitelů dostatečnou podporu nezískaly.

Politické subjekty ve vedení Prahy 11 navrhly prodej akcií, které městská část ve firmě AR Delta má. Dle návrhu měly být akcie prodány za cenu zjištěnou na základě znaleckého posudku, nejméně však za 40 milionů korun. Na nákup akcií Prahy 11 má však předkupní právo druhý akcionář – firma ALS Investors. Za ní stojí Tomáš Kučera a od loňského roku rovněž investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem.

Vše o kauze ALS ZDE.

Hlasy nestačily

Prodej akcií podpořila většina zastupitelů ze stran ve vedení radnice – Piráti, ANO, TOP 09 a STAN a ODS. Ke schválení však bylo potřeba 23 hlasů, které se získat nepovedlo. Pro hlasovalo 21 zastupitelů ze 31 přítomných. Návrh odmítli podpořit zastupitelé z opozičního Hnutí pro Prahu 11. Ti projekt kritizují dlouhodobě a označují ho za netransparentní.

Praha 11 je akcionářem v AR Delta od roku 2020, kdy poskytla radnice firmě pozemky na stavbu. Díky dotaci z pražského magistrátu pak nakoupila akcie v AR Delta za 5 milionů korun. Za dalších 35 milionů, které radnice získala od magistrátu jako bezúročnou půjčku, potom navýšila kapitál ve firmě.

Nekonečný seriál

Předseda správní rady AR Delta Petr Přenosil uvedl již dříve, že PPF banka firmě kvůli nedodržení podmínek neumožňuje čerpat schválený úvěr. Podle Přenosila však bez čerpání úvěru není AR Delta schopná financovat výstavbu a firmě navíc hrozí insolvence.

Výstavba ALS se připravuje již řadu let. Soukromý investor začal s přípravami v roce 2014. Samotné práce pak začaly začátkem roku 2019 s tím, že realizace vyjde zhruba na 120 milionů korun. Hotovo mělo být v polovině roku 2020. V loňském roce se nechali zástupci AR Delta slyšet, že areál bude dokončen letos, a to za cenu 194 milionů. Doposud bylo za stavbu utraceno přibližně 60 milionů korun.