foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Terezie Radoměřská
Zastupitelstvo první městské části rozhodlo o zahájení jednání s hlavním městem a dalšími orgány ohledně navýšení místního poplatku z pobytu. Současná sazba ve výši maximálně 50 korun za osobu a noc se vedení Prahy 1 zdá dlouhodobě nedostatečná a neodpovídá prý standardům evropských metropolí. Z hotelů navíc nejde do kasy Prahy 1 ani koruna.
Zvýšení sazby místního poplatku z pobytu bylo prvním bodem jednání Zastupitelstva městské části Praha 1 v úterý 8. října. Předkladatelkou návrhu byla starostka městské části Terezie Radoměřská (TOP 09), společně s předsedou finančního výboru a komise pro kulturu a sport Prahy 1 Giancarlem Lambertim (TOP 09) a místostarostou pro finance a majetek Prahy 1 Tomášem Heresem (ODS).
„V tuto chvíli je poplatek zákonem dán na pouhých padesát korun. Zdá se nám, že to je nedostatečná částka,“ uvedla projednávaný bod Radoměřská a slovo předala Giancarlu Lambertimu. Ten celý návrh přiblížil detailněji. Za rok 2023 podle jeho slov vybrala městská část na tomto poplatku celkem 71 milionů korun. Oproti poplatku za užívání veřejného prostranství však z této částky musela na základě statutu hlavního města Prahy odvést 25 procent z obdržených příjmů na účet hlavního města.
Jednička chce hlavně zahájit debatu
Hlavním cílem návrhu je tak podle jeho dalších slov zejména zahájení debaty nad úpravou tohoto statutu, tedy vyhlášky hlavního města. V ideálním případě by si pak městská část mohla nechat i těchto 25 procent, které nyní odevzdává do městské kasy.
„Podstatná informace je, že co se týká ubytování na městské části Praha 1, tak my nevybíráme ten poplatek za hotely. To znamená, že cokoli, co má 1 až 5 hvězd, to se nás netýká. Tam je tím příjemcem a správcem poplatku hlavní město Praha. V našem případě se jedná skutečně pouze o například hostely, penziony, ale primárně i krátkodobé pronájmy typu Airbnb nebo přes Booking. To jsou pro nás podstatné věci,“ uvedl předseda finančního výboru na zasedání zastupitelstva.
Zahraniční standard je 7 euro
Vedení městské části se podle jeho slov dále spojilo s městskou společností Prague City Tourism, aby zjistilo, jaká je průměrná výše poplatku z pobytu v jiných evropských metropolích. Ze zjištění prý vyplývá, že objektivní cena se v zahraničí pohybuje kolem 7 euro. U nás je to ze zákona maximálně 50 korun, přičemž jednotlivé obce mohou výši poplatku regulovat svými vlastními vyhláškami. Hranici 50 korun však překročit nesmějí.
„Z mého pohledu je tato částka neadekvátní vůči dnešní situaci a rozhodně by stálo za to se bavit o navýšení té částky. Já chápu, že jiné obce mohou mít jiné názory na tu věc, dokonce i jiné městské části můžou mít jiný názor na výši poplatku,“ pokračoval Lamberti s odvoláním na poplatky za předzahrádky, které si mohou jednotlivé městské části snadno diverzifikovat. A to je podle něj cílem i v případě poplatku z pobytu.
Materiál předložený zastupitelstvu dále popsal jako iniciační, který má za úkol zejména zahájit debaty s hlavním městem, které by mohly vést až v novelu obecně závazné vyhlášky. S tím ve své řeči souhlasil i Tomáš Heres. Jak dále uvedl, finanční dopady na rozpočet městské části Praha 1 budou známy až na základě toho, co se případně podaří vyjednat.
Psali jsme
Program jedenáctého řádného zasedání Zastupitelstva městské části Praha 8 obsahoval kromě interpelací občanů a zastupitelů jen dva body. „To je…
Nastavená pravidla nejsou spravedlivá
Iniciativu následně v debatě vítal David Bodeček (BPP) místostarosta, do jehož gesce spadá kultura, sport a školství. „Nepovažuji za spravedlivé, pokud z našich hotelů, 1 - 5hvězdičkových, jde celá částka na hlavní město Prahu a ta nám z toho nedává vůbec nic. Jenom v roce 2023 se vybralo 801 milionů korun, z toho z Prahy 1 šlo zhruba 276 milionů korun,“ řekl na zasedání Bodeček.
Spravedlivé by podle jeho dalších slov bylo, aby se systém sjednotil. Buď aby hlavní město Jedničce dávalo alespoň 25 procent výdělků z hotelů, anebo aby si městská část mohla nechávat celou částku z ostatních typů ubytování.
Ve hře jsou kompenzace za overturismus
Karel Grabein Procházka (ANO), radní pro cestovní ruch a územní rozvoj dále poukázal na fakt, že nejvyšší poplatek z pobytu má Amsterdam, kde turisté platí za jednu noc až o 20 euro více než v Praze. „Praha 1 by měla být jednoznačně saturována tak, abychom ty peníze mohli tady použít. Ať už v rámci opatření dopravních, v rámci zlepšení zeleně, úklidu a tak dále. To všechno, čím je Praha 1 postižená kvůli overturismu, tak abychom měli prostředky na to, že se tomu dokážeme nějakým způsobem bránit,“ řekl Procházka.
V předloženém materiálu mu chybělo naznačení, že alespoň část vybraných poplatků by se měla vracet do oblasti cestovního ruchu. Konkrétně pak určení, na co by se měly peníze konkrétně využívat. Navrhl proto tuto informaci do debat s hlavním městem přidat.
Jednička pouze sbírá drobky
„Trošku mi to přijde, jako že pouze sbíráme drobky. My se tady zaměřujeme na ubytování bez jakýchkoliv hvězdiček, ale v současné době na území Prahy 1 máme většinu všech hotelů, které jsou v rámci celé Prahy. Je to číslo, které se týká více než 2 milionů návštěvníků Prahy 1 za rok,“ připojila se k souhlasným reakcím na předložený tisk Ivana Antalová (BPP), radní v jejíž gesci jsou sociální věci.
Byla by prý také ráda, aby měli ubytovatelé v rámci výběru místních poplatků povinnost doložit, že vůbec mohou ubytování poskytovat. Zdroje získané z poplatků by pak ráda využívala na kultivaci veřejného prostoru, ulic, památek a domů, zasažených overturismem.
Návrh byl nakonec jednohlasně přijat. Zastupitelé pověřili předsedu finančního výboru Giancarla Lambertiho k dalšímu vyjednávání s hlavním městem a ostatními institucemi. Výsledky jednání má za úkol předložit nejpozději v březnu příštího roku.