foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Graffiti, ilustrační foto
První městská část oficiálně spustila nový dotační program, který se zaměřuje na boj proti sprejerům a graffiti. Finanční dotace jsou určeny společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) a bytovým družstvům (BD). Radnice tak chce přispět k prevenci kriminality, pocitu bezpečí a čistotě v centru města.
Ač na území hlavního města raketově přibývají legální plochy, sprejery to stále táhne k nelegálním činům. Možná i kvůli adrenalinu umisťují svoje malůvky a nápisy na dopravní prostředky, fasády domů, mobiliář nebo jiné součásti veřejného prostoru.
Jak naší redakci už v dubnu sdělila tisková mluvčí pražské městské policie (MP) Irena Seifertová, problematiku sprejerství řeší strážníci poměrně často. Odhalování autorů přitom prý není vůbec jednoduché. „Je dobré si uvědomit, že k vytvoření například tagu či nějakého klikyháku stačí skutečně pár vteřin,“ upozornila Seifertová.
Sprejerství je trestný čin
Sprejerství je dle českého trestního zákoníku bez ohledu na výši škody hodnoceno jako trestný čin, za který hrozí až roční pobyt ve vězení. Jen za letošní červen zaregistrovala policie na území Prahy na 900 případů sprejerství. Uvádí to statistiky dostupné na webu Policie České republiky.
„Poškozování cizí věci, kam mimo jiné spadá i sprejerství, malování na cizí majetek či budovy, a je jedno v jakém rozsahu a jakou technikou, je trestným činem. V případě, že strážníci tuto nelegální činnost odhalí, nebo jsou na ni upozorněni, musí konat. Pokud zadrží pachatele, omezují ho na osobní svobodě pro podezření ze spáchání trestného činu a přivolávají na místo státní policii. Ta pak celou věc posuzuje a je už na ní, jak dané jednání v konečném důsledku vyhodnotí, zda skutečně jako trestný čin, či jako pouhý přestupek,“ vysvětlila Seiferová.
Důležitá je prevence a osvěta
Jednou z možných cest v boji proti sprejerům je prevence, osvěta a další vytváření legálních ploch. Jednička toho chce docílit také prostřednictvím nově vyhlášeného antigraffiti programu, ve kterém bude vlastníkům domů přispívat na odstraňování stop po sprejerech. Připravila pro tyto účely 1 milion korun.
Jak Praha 1 uvádí v tiskové zprávě, dotace budou poskytovány na odstraňování nelegálních graffiti, samolepek nebo tagů z fasád domů, které jsou viditelné z veřejných komunikací. Dodavatele prací si přitom objedná samo SVJ nebo BD.
Psali jsme
Městská část Praha 1 zahájila rozsáhlou revizi nebytových prostor, které pronajímá za extrémně zvýhodněné ceny. Chce tak zajistit, že městský…
Spoluúčast není nutná, stačí fotografie a faktura
Zájemci mohou získat až 640 korun na metr čtvereční očištěné plochy. Jeden žadatel takto může dostat maximálně 20 tisíc korun. V rámci dotace navíc není nutná spoluúčast žadatele. Žádosti je možné podávat až do 15. listopadu, součástí musí být vyplněná smlouva o poskytnutí dotace, fotografie postižené fasády a očištěného místa a faktura za očištění od dodavatele.
„Tento program je významným krokem k udržení čistoty a estetického vzhledu ulic památkové rezervace. Nelegální graffiti nejenže poškozuje majetek, ale také snižuje kvalitu života obyvatel a návštěvníků Prahy 1. Díky tomuto programu budou moci majitelé nemovitostí snadněji a efektivněji bojovat proti vandalismu,“ uvedla ve zprávě místostarostka pro čistotu a zeleň Kateřina Klasnová (za Rezidenti 1).
Dvojka se odstraňování malůvek věnuje už 14 let
Jednička se tak vydává po stopách sousední městské části Praha 2, která se ochraně domů před následky sprejerských útoků věnuje už od roku 2010. Součástí programu s názvem Dvojka proti graffiti přitom není jen rychlé odstraňování obrázků, ale i aplikace speciálního ochranného nástřiku fasády. Pokračování programu pro další léta schválili radní Prahy 2 loni v dubnu. Informovali o tom v tiskové zprávě.
„Každý výskyt graffiti se snažíme odstraňovat co nejrychleji, abychom předešli ještě většímu poškození budov. Kromě okamžitého odstranění graffiti také intenzivně spolupracujeme s policií nejen na odhalování vandalů, ale také na prevenci. Nechceme jít pouze cestou zákazů. Prevence u dětí a mládeže je klíčová, protože je potřeba hovořit o tom, že tvorba nelegálního graffiti je trestným činem. Se strážníky městské policie jsme se proto domluvili, že téma zařadí i do přednáškové činnosti ve školách v rámci prevence kriminality,“ vysvětlil v loňské zprávě přístup dvojkové radnice její místostarosta Jan Recman (ODS).
Do likvidace sprejerských výtvorů investuje Dvojka nemalé finanční prostředky. V roce 2022 nechala odstranit celkem 3.206 metrů čtverečních graffiti, z toho připadlo na fasády domů 1.440 metrů a 1.766 metrů na parky. Radnici to přišlo na 2,6 milionu korun.
Graffiti na fasádách nechce ani Praha 6
Odstranění graffiti nabízí v současné době svým obyvatelům také například Praha 6. Jak informuje na webu, vlastníci nemovitostí či jejich oprávnění zástupci mohou díky programu Stop graffiti požádat o bezplatné odstranění následků vandalismu.
V rámci Stop graffiti programu jsou odstraňována graffiti také z pomníků, dětských hřišť, mobiliáře, odpadkových košů, laviček, stánků a jiných zařízení. Program hradí městská část ze svého rozpočtu. Nedílnou součástí programu je pak spolupráce s policií, a to jak s městskou, tak i se státní.