Jednička využije státní podporu na opravu několika památek

21. 04. 202417:12
Jednička využije státní podporu na opravu několika památek
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Malostranská beseda, Ilustrační foto

Příspěvek z Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) poslouží i v roce 2024 Praze 1 k opravě několika památek. Podmínkou Ministerstva kultury pro poskytnutí podpory je aktualizovaný a zpracovaný Program regenerace, kterou městská část splňuje.

Na rok 2024 obdrží městská část podporu ve výši 1 615 000 korun. K částce městská část připojí také výhru 100 000 v soutěži Cena za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace MPR a MPZ za rok 2023. Vyplývá to z tiskové zprávy Prahy 1.

„Praha 1 a její obnova památek každoročně patří mezi nejlepší v rámci hlavního města i nejoceňovanější v celé České republice. Dokládá to náš respekt k historickému dědictví i zodpovědnost, kterou k zachování památných staveb cítíme,“ uvedl radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO).

Finance Jednička využije například na stavební úpravy domu v ulici Cihelná na Malé Straně, rekonstrukci uliční fasády nemovitosti na Václavském náměstí nebo obnovu objektu ve vlastnictví Akademie věd ČR v ulici Hybernská.

Program regenerace MPR a MPZ

Jak uvádí dokument na webu Ministerstva kultury, v rámci Programu regenerace MPR a MPZ byla letos vyčleněna částka 168 milionů korun, z nichž 53,005 milionů je určených na podporu obnovy památek v městských památkových rezervacích a 106,595 milionů korun půjde na obnovu kulturních památek v městských památkových zónách. Zbylých 8,40 milionů korun bude sloužit jako rezerva.

Praha již dříve dokončila několik oceňovaných projektů

V úsilí při péči o památky setrvává Praha 1 již několik let. Mezi zrekonstruované projekty patří například Malostranská beseda, palác Thurn-Taxisů nebo historický dům v ulici Truhlářská.

Ten byl podle webu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dokončen v roce 2021. Rekonstrukce na barokním městském domu probíhala mezi lety 2019 až 2021, následně se z budovy stalo Středisko volného času Jednička pro děti a mládež.

Své obnovy se dočkala i kašna Terezka na Mariánském náměstí, jak v roce 2015 uvedla městská část v tiskové zprávě.

„Kašna získala novou olověnou vanu či měděné rozvody, a protože neměla základy, bylo třeba ji podbetonovat. Její okolí má navíc nově bezbariérový přístup a novou dlažbu. Rekonstrukcí ale prošly i samotná socha a schody kašny,“ uvedl ve zprávě tehdejší starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (za TOP 09).

V období rekonstrukce vyšly celkové náklady na úpravu Terezky na více než 1,4 milionů korun.