foto: Markéta Vančová (stejně jako ostatní snímky v článku)/Mezi sněhobílými labutěmi vyniká lyska černá bílou maskou a rudýma očima
Málokdo ví, že v metropoli funguje Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy. Jde o příspěvkovou organizaci Lesů hlavního města Prahy a jejím posláním je pomáhat zraněným a jinak handicapovaným volně žijícím živočichům. Hlavní cíl? Vrátit je po zotavení zpět do pražské přírody. Jenže současný areál je nevyhovující, proto bylo vypsáno výběrové na zhotovitele. V předpokládané hodnotě 206 milionů korun.
Záchranná stanice se nachází v pražských Jinonicích nedaleko Prokopského údolí již od roku 2012, kde, jak sami zachránci zvířat uvádějí, fungují v provizorních podmínkách stavebních buněk a dočasných voliér.
V polovině roku 2020 pražský magistrát informoval, že Lesy hlavního města Prahy získaly stavební povolení pro stavbu nové záchranné stanice. V té době se předpokládalo, že stavba bude stát 170 milionů korun a počítalo se, že se začne stavět koncem roku 2020.
V té době informace hovořily o tom, že stanice pojme ročně v průměru více jak 5 tisíc zraněných či jinak handicapovaných živočichů a je tak nejvytíženější ze všech záchranných stanic v České republice.
5 368 živočichů 138 různých druhů
Projekt počítá s výstavbou veterinární ordinace s operačním sálem a několika jednotkami intenzivní péče, výstavbou rehabilitačních voliér a výběhů, které odpovídají požadavkům na péči o nejčastěji přijímané druhy živočichů. Dominantou areálu bude léčebné zařízení pro labutě a další vodní ptáky a komplex voliér pro péči o mláďata veverek. Nový areál je dimenzován až na zhruba 800 ošetřovaných živočichů a svými parametry bude plně vyhovovat současné platné legislativě i požadavkům hlavního města na péči o volně žijící živočichy.
V roce 2019 přijala záchranná stanice 5 368 živočichů 138 různých druhů. Dvě třetiny jsou ptáci, zbytek savci. Nejčastěji jsou to například labutě, kachny, ježci nebo netopýři. Objevují se i vzácné a chráněné druhy, například sokol stěhovavý nebo výr velký.
Jenže pak se delší dobu nic nedělo.
Psali jsme
FOTO Návštěvníci Zoo Praha mohou nově pozorovat čtyři malé přírůstky ve výběhu tayr. Jde o historicky první čtyřčata vzácné tayry, která většinou…
Až nyní se na internetu objevilo výběrové řízení na zhotovitele výstavby nového areálu záchranné stanice pro léčbu zraněných volně žijících živočichů, která přijme ročně až 10 000 živočichů.
Zájemci se mohou hlásit do 27. ledna.
Předpokládaná cena je 206 milionů korun a vše by mělo být hotovo do 540 kalendářních dnů od předání staveniště.
Chtěli jsme vědět víc.
Mimo jiné i to, proč předpokládané náklady stouply o 36 milionů korun. Z magistrátu nás odkázali na Lesy hlavního města Prahy, které současnou stanici provozují.
Psali jsme
Z pěti možných názvů lidé prostřednictvím ankety vybrali název budoucího parku, dnes travnaté plochy mezi Sauerovou a Pitterovou ulicí. Zvítězilo…
„Nynější areál v Praze Jinonicích je sestaven jen ze stavebních buněk a voliér a je opravdu jen dočasný. Dojde tedy ve stejné lokalitě k výstavbě nového zázemí, odpovídající vytíženosti stanice a kvalitním zázemím jak pro živočichy, tak zaměstnance,“ sdělila PrazeIN.cz vedoucí komunikace pražských lesů Petra Fišerová.
Také doplnila, že v roce 2021 prošlo stanicí 5 275 živočichů. „V rámci Národní sítě záchranných stanic je to nejvíce vytížené zařízení. Dvě třetiny pacientů tvoří ptáci, zbytek savci,“ upřesnila Fišerová.
Psali jsme
REPORTÁŽ Kapr nebo řízek? Bramborový salát s majonézou, hráškem nebo bez? A jak to vidí naši domácí mazlíčci? Podívali jsme se na to, jaké svátky…