Ježci, veverky nebo netopýři. Stanice v Jinonicích zachraňuje stále více zvířat
foto: Facebook: Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy/Veverka - ilustrační foto
Záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala v loňském roce více než pět tisíc zvířat. Rekord se stanici povedl například v záchraně ježků. Postarali se dohromady o více než sedm set těchto hmyzožravců. Celkově pak číslo rok od roku roste.
Tak jako každý rok se do stanice dostávala nejvíce zraněná zvířata. Nic se zásadně nezměnilo ani v příčinách zranění. Nejčastěji šlo o střety s vozidly či nárazy do překážek, jako například do trolejového vedení.
„Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem takto vysokého počtu přijatých ježků jsou v první řadě vhodné klimatické podmínky. Ty způsobují, že ježkové mají během roku opakované vrhy mláďat. Druhou příčinou je pak skutečnost, že se čím dál tím více ježků střetává s aktivitami lidí, " uvedla Petra Fišerová, mluvčí organizace Lesy hlavního města.
Nejvýznamnější část zachráněných tvorů ale tvořili ptáci. Pracovníci se dále postarali o více než dvě stě zajíců. Také zhruba stovku netopýrů a veverek. Zachráněna byla ale i padesátka srnců.
Pomoci může každý
Počet raněných zvířat rok od roku stoupá. Ve srovnání se statistikou z roku 2017 se v letošním roce museli pracovníci záchranné stanice postarat o více než tisíc zvířat, oproti zmiňovanému roku.
Stanice v Jinonicích funguje od roku 2012. V současné době vrcholí plány a příprava výstavby nového areálu s rozšířenou kapacitou. Ta by ročně umožňovalo přijmout až deset tisíc zvířat.
Lidé mohou přispět finančním příspěvkem nebo adopcí handicapovaného zvířete. Ty se často nemohou vrátit do normálního života v přírodě. Minulý rok se vybral příspěvek kolem jednoho milionu korun.
Psali jsme
Málokdo ví, že v metropoli funguje Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy. Jde o příspěvkovou organizaci Lesů hlavního…
Tagy
Speciály