Jižní město bojuje s nedostatkem parkovacích míst v okolí Sandry

13. 03. 202511:20
5 min. čtení
Jižní město bojuje s nedostatkem parkovacích míst v okolí Sandry
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Výšková budova někdejší ubytovny Sandra

Mnoho obyvatel Prahy 11 řeší nedostatek parkovacích míst v okolí objektu Sandra, který byl po několikaleté rekonstrukci otevřen v srpnu loňského roku. Parkovacích stání v ulicích Nad Opatovem, U Chodovského hřbitova, Lečkova, Křejpského nebo Šalounova byl nedostatek už dříve, nyní je to však prý ještě horší. Radnice proto hledá řešení.

Rekonstrukce někdejší ubytovny Sandra odstartovala v roce 2019 dlouhodobou kritiku na vládnoucí koalici v Praze 11. Problémem bylo protahování stavby i fakt, že jako první byly hotové interiéry, do kterých však kvůli špatnému stavu střechy i pláště zatékalo. Komplikace měla radnice také s financováním. Kromě vlastních zdrojů bylo nutné využít dotační programy i půjčku od hlavního města. První nájemci se do nově zrekonstruovaného objektu nastěhovali v polovině loňského srpna.

Už tehdy na Facebooku informoval Jiří Dohnal (Piráti), radní pro majetek, o řešení problému s parkovacími místy pro budoucí rezidenty. Pro nové nájemce se dle jeho tehdejších slov radnici podařilo sehnat celkem 100 parkovacích míst. 30 v Zahradách Opatov a dalších 70 u Chodovské tvrze. „Věřím, že to je dobrá zpráva pro všechny. O parkovací místo je třeba si požádat, stačí jen zaškrtnout správnou kolonku v přihlášce,“ napsal v příspěvku.

Míst je nedostatek

Podle řady reakcí to však bylo již tehdy poměrně málo, především kvůli tomu, že v Sandře se nachází celkem 174 bytových jednotek o dispozicích 2+kk až 4+kk. Vzdálenost mezi Sandrou a Chodovskou tvrzí je navíc delší než 1 kilometr. Na parkovací místa dlouhodobě ještě před otevřením objektu pro nové nájemníky upozorňovalo zejména hnutí ANO. Opakovaně tehdy hájilo svou snahu oddálit zprovoznění ubytovny, dokud nebude problém s parkováním vyřešen. V tomto směru se nejen na sociálních sítích výrazně vyjadřoval především předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

I přes protesty opozice však byla Sandra otevřena a problémy s parkováním v oblasti se ještě zintenzivněly. Nejhorší situace je podle místních i radnice v ulicích Nad Opatovem, U Chodovského hřbitova, Lečkova, Křejpského a Šalounova, kde se na počtu volných parkovacích míst negativně podepisuje příchod nových nájemníků Sandry.

Rychlé a dostatečné řešení neexistuje

Situaci si vedení Jižního Města uvědomuje, ovšem žádné rychlé a dostatečné řešení dle informací z tiskové zprávy neexistuje. „Problém měl být řešen v časové koordinaci s rekonstrukcí objektů Sandra a bývalého hotelu Opatov. Historickým faktem je, že se tak nestalo, a nyní musíme vyvinout v krátkém čase maximální úsilí k získání nových kapacit pro parkování, třeba i dočasných, do doby výstavby parkovacího domu,“ uvedl ve zprávě Ondřej Nováček (ODS), radní pro dopravu.

Řešením by měla být výstavba nového parkovacího domu v ulici Šalounova, v místě dnešního parkoviště naproti obchodu Billa. Majetkové záležitosti se v této věci po několika letech daří hlavnímu městu posouvat a o změnu územního plánu bylo již dříve zažádáno. Ovšem i v případě, že vše půjde dál bez komplikací, bude dům stát nejdříve za několik let.

Radnice zatím hledá místa na povrchu

„Hledíme tedy hledat rychlejší řešení. Mezi ně patří vytvoření nových míst na povrchu, proto jsem již minulý rok zadal posouzení možnosti využití ploch podél ulice U Chodovského hřbitova a Šalounova. Studie bude během několika týdnů hotová, a pokud potvrdí možnost vzniku míst, okamžitě začneme pracovat na projektu. Teoreticky se zde bavíme o možnosti získat cca 80 parkovacích stání,“ dodal ve zprávě radní Nováček.

Zlepšit by mělo být možné také stávající parkoviště přímo před Sandrou. To je však ve správě Technické správy komunikací (TSK), kterou městská část požádala o spolupráci ve snaze upravit organizaci parkování, a tím zvýšit počet míst. Ve hře je také rozšíření parkoviště o přilehlé plochy, které jsou ale v soukromém vlastnictví.

Komplikací je prodloužení stavby P+R Opatov

Alespoň částečné řešení může nabídnout také plánované P+R parkoviště Opatov, které realizuje hlavní město Praha u ulice Chilská. Toto parkoviště je koncipováno pro téměř 500 aut, ovšem celý projekt nabral zpoždění. Původní tendr se musel v roce 2023 zrušit kvůli rozhodnutí antimonopolního úřadu, výstavba se tak o více než dva roky posunula. Přesto by parkoviště na Opatově mělo stát dříve než parkovací dům Šalounova. Nabízí se tedy, aby byla alespoň část kapacit tohoto parkoviště v budoucnu určena místním rezidentům.

„Se stejným záměrem jsme oslovili TSK u stávajícího venkovního parkoviště P+R, které je v přímé docházkové vzdálenosti od Sandry, a kde chceme alespoň na části plochy upravit režim tak, aby jej mohli přes noc využívat občané Jižního Města,“ uzavřel ve zprávě radní Nováček.

Nejde ale jen o tuto lokalitu. Na nedostatek parkovacích míst si stěžují obyvatelé napříč městskou částí. „Jako všechna pražská sídliště bojujeme s nedostatkem parkovacích míst, v případě Jižního Města se jedná o deficit v jednotkách tisíc. Je to jedna z věcí, která tíží obyvatele Jižního Města,“ přiblížila v prosinci loňského roku redakci Alžběta Plocová, tisková mluvčí Prahy 11, s tím, že situaci má řešit právě P+R Opatov.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy