foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Stany bývalých disidentů v sobotu večer před Úřadem vlády.
ROZHOVOR: Před Úřadem vlády v neděli odpoledne končí hladovku disidenti Jiří Gruntorád a John Bok. Vládní kabinet přistoupil na kompromis a vyhověl jejich požadavku. Vláda odvolá své usnesení, kterým se přihlásila k tradicím Charty 77. „Protestní akci oba končíme v perfektní kondici. Cítíme se dobře a není nám vůbec nic,“ řekl PrahaIN.cz John Bok.
V sobotu po osmnácté hodině přijel za bývalými disidenty vládní emisar a na jednání v úřadu vlády je informoval o tom, že vláda přistoupila na požadavek Jiřího Gruntoráda. Na místě byla i naše redakce. „Na schůzce s osobou, která byla pověřena vládou jednat s námi o této věci, jsme dostali informaci, že kabinet přistupuje na naše požadavky a vzdá se usnesení o Chartě 77. Toto rozhodnutí jsme přivítali. Nesouhlasili jsme pouze s formulací v jedné větě,“ řekl redakci PrahaIN.cz John Bok, krátce po jednání.
„Na místě jsme zůstali do neděle, abychom dostali oficiální dokument vlády podepsaný premiérem Petrem Fialou. To se stalo a jakmile se Jirka probudí, sbalíme se a odcházíme,“ řekl dnes naší redakci John Bok.
Protestní akce bývalých disentů vyvolala značný ohlas v řadách veřejnosti. Mnoho lidí každý den přišlo hladovkáře podpořit. „Každý den za námi přišla hromada lidí s tím, že nám drží palce a jestli něco nepotřebujeme. Dokonce za námi přišla i třída malých dětí, které přivedla jejich paní učitelka. Prckové se nás ptali, jestli jsme to skutečně my, co hladovíme. To nás rozveselilo a Jirka dětem vysvětloval, že někteří lidé, kteří jsou na tom špatně, nedobrovolně hladoví. Ale že my hladovku držíme dobrovolně. Děti to velmi zajímalo a byly skvělé,“ řekl redakci PrahaIN.cz John Bok.
Jak dále prohlásil, během hladovky nezaznamenali bývalí disidenti žádné zdravotní problémy. Konstatoval to i lékař, který oba sedmý den prohlédl. „Někdo ve čtvrtek iniciativně zavolal na záchranku, že jednoho z nás postihly blíže nespecifikované zdravotní problémy. Před Úřad vlády tak přijela sanitka s houkačkou a nám samozřejmě nebylo nic. Protože v tom byli záchranáři nevinně, tak jsme se rozhodli, že budeme vlídní a nechali jsme se jejich lékařem prohlédnout. Poslechl si nás, změřil tlak a konstatoval, že jsme oba v naprostém pořádku. Tak jsme si řekli, že s ohledem na to, že už jsme oba dědci v určitém věku, to docela jde. Měl jsem tlak 120 na 60,“ prohlásil Bok.
S hladovkou má bývalý disident bohaté zkušenosti. Během věznění ji několikrát držel při výkonu trestu. „Manželka zřejmě uvaří slepici a moje první jídlo po ukončení hladovky bude čistý slepičí vývar bez tuku. Kdosi mi tady nabízel, že když končíme, tak mi přinese „čínu“. Myslel to dobře, ale to nejde, to by se mnou seklo. S jídlem se po hladovce musí začínat velmi opatrně,“ usmál se Bok.
„Manželka i obě dcerky měly samozřejmě obavy. Ale moje rozhodnutí připojit se k Jirkovi podpořily. Ony ví, že jsem tvrdá palice. A když si něco vezmu do hlavy, tak to udělám,“ dodal John Bok.
Před stany hladovkářů bylo živo i v sobotu večer. V okamžiku, kdy na úřadu vlády jednali bývalí disidenti o rozhodnutí vlády, přišla je podpořit skupina přátel z řad někdejších odpůrců komunistického režimu.
Hladovku bývalí disidenti drželi osm dní kvůli nízkým důchodům někdejších odpůrců komunistického režimu. Poukazovali zároveň i na to, že vysoké penze pobírají bývalí příslušníci STB a bývalí komunističtí funkcionáři.