foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/PRAHO! project
V neděli 13. srpna proběhla na Fügnerově náměstí vernisáž nové realizace PRAHO! Project. Umělecké vyjádření s názvem QUEER ALL YEAR vyzývá k porozumění a poznání celého spektra sexuálních a genderových identit.
Za tímto uměleckým vyjádřením aktuálních témat spojených i s akcí Prague Pride stojí spolek PRAHO! project ve spolupráci s lidskoprávním aktivistou Kryštofem Stupkou a ilustrátorem Petrem Polákem.
Festival Prague Pride se koná vždy jeden týden v roce a klade si za cíl otevírat společensky tabuizovaná témata a propojovat různé lidi s jakoukoli orientací či pohlavím. Projekt na Fügnerově náměstí chce ukázat, že lidé z LGBT+ komunity s námi nežijí jen jeden týden v roce, ale jsou zde pořád. Toto smýšlení utvrzuje i heslo projektu QUEER ALL YEAR.
Psali jsme
Skupina umělců vytvořila v ulici Dělnická na Praze 7 na zdi kavárny Vnitroblock mural, který má symbolizovat odchody mladých dospělých z dětských…
Poezie, sdělení, ale i kresby a komiksové příběhy a mapy kolemjdoucím přiblíží životy jiných, ve kterých si každý najde kousek sebe nebo někoho blízkého. Motta podporující komunitu, soudržnost a psychiku jednotlivce. Ale také různé výroky. Jako „Jsem asi homofob“, „Stydím se za svoji sexualitu,“ nebo „Jsem vegan a miluji kávu a pivo. Také jsem asexuál. S psychikou se léčím 10 let. Jsme pyšná na to, kde a co jsem.“ V uměleckých dílech jsou zakomponovány i QR kódy, které nabízejí interaktivní obsah, ale také zapojení do projektu.
Celý projekt je anonymní. Lidé sdílejí své názory, obavy, tajemství, ale i výtvarné projekty a vyjádření sebe sama. Zdroj: Nela Havlíková, PrahaIN.cz.
„V České republice se podle studií nachází přes 300 tisíc lidí, kteří se domnívají, že by homosexualita neměla být tolerována. Další 3,1 milionu lidí stojí za názorem, že by stejnopohlavním párům nemělo být umožněno adoptovat děti. Realizace QUEER ALL YEAR si klade za cíl čelit současné situaci v České republice pozitivním přijetím a oslavou. Tvorbou poutavé umělecké instalace, která svou rozmanitostí oslavuje podporu porozumění celé komunity, se projekt snaží o vytvoření prostředí v Praze, kde se každý jedinec cítí bezpečně bez ohledu na svou sexuální orientaci či genderovou identitu,“ uvádí v tiskové zprávě autorka projektu PRAHO! project, která si přeje zůstat v anonymitě.
Projekt vznikl pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a také za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Technické správy komunikací Praha a programu Galerie hlavního města Prahy Umění pro město.