foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 11
Již řadu se let se na radnici Prahy 11 hovoří o revitalizaci vnitrobloku mezi ulicemi Brechtova, Matúškova a Dubnova s poetickým názvem Blankyt. Původní návrh úprav se setkal s negativní reakcí místních. Nyní se mohli vyjádřit k návrhu novému.
První studie úprav pro vnitroblok Blankyt vznikla podle informací z webových stránek městské části už v roce 2017. Nesetkala se ale tehdy s podporou od místních obyvatel, a tak se v roce 2022 začalo pracovat na její nové podobě. K té se teď mohli místní také vyjádřit.
Projekt byl připravován předchozím vedením Prahy 11 a proto se nově zvolení zastupitelé rozhodli ujistit, že tentokrát s ním místní souhlasí. Projektovou dokumentaci zpracovala bývalá koordinátorka Národní sítě zdravých měst Kristýna Jirsová.
Poslední podněty a připomínky
„Pozvali jsme jako nové vedení radnice občany bydlící v okolí vnitrobloku, abychom jim představili projekt revitalizace tohoto roky zanedbávaného a neopravovaného náměstí. Chtěli jsme jim dát možnost zhlédnout projekt v jeho finální verzi a vznést k němu poslední podněty a připomínky, aby je bylo možné zapracovat ještě před podáním žádosti o stavební povolení,” uvedla v tiskové zprávě místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).
Setkání se zúčastnili nejen zástupci radnice a pracovníci úřadu, ale i autoři projektu či dendrolog, který posuzoval stav dřevin na náměstí. Prezentace a následné diskuze se tak účastnila více než dvacítka lidí.
Výsledné řešení by mělo být otiskem veřejné diskuze
„V Hekrově ulici jsem 20 let bydlel a místo si rozhodně zaslouží zušlechtit. Rekonstrukce vnitrobloku u Blankytu je jednou z prvních vlaštovek v oblasti komunálního plánování a budeme usilovat, aby bylo výsledné řešení otiskem co nejširší veřejné diskuze,“ sdělil radní pro školství Michal Veselský (Praha 11 sobě/ Zelení).
Výsledkem setkání bylo množství zajímavých podnětů k prověření, které si odnesli jak zástupci architektonického studia, tak i zastupitelé. Týkali se například nové výsadby, navýšení počtu parkovacích míst, údržby zeleně a komunikací nebo prvků pro venkovní posilovnu.
Psali jsme
Vedení Prahy 4 se rozhodlo v letošním roce investovat do veřejných prostranství. Hned na několika veřejných hřištích plánuje vybudovat workoutové…
Většina reakcí byla pozitivní
Někteří obyvatelé zaslali své vyjádření také písemně. Ve většině případů šlo o kladné reakce, stejně jako u těch, kteří se setkání zúčastnili osobně.
„Děkuji všem, kteří mi napsali, i těm, kteří s námi strávili příjemný a podnětný večer diskuzí o budoucí podobě Blankytu. Věřím, že brzy získáme pro projekt stavební povolení a v dohledné době také finance na jeho realizaci,” uzavřela setkání Hovorková.
Nový návrh napravoval nedostatky původního
V době příprav současného projektu bylo dbáno zejména na napravení nedostatků z původního návrhu z roku 2017. Šlo například o sousoší Rodiny, které by mělo na náměstí zůstat. Převážil také názor, že je v lokalitě velice nedostatečné parkování, takže je vítané jakékoliv zlepšení. Povrch pěších cest by měl být betonový, oproti původně navrhovanému asfaltu a náměstíčko by mělo být tvořeno štípanou žulou, namísto mlatu.
Mobiliář by se měl skládat z dřevěných laviček v různých provedeních, tedy s opěrkami, s područkami i bez nich. Přibýt by mělo kromě mlhoviště také pítko a místní požádali také o dostatečné množství odpadkových košů.
Městská část přidala požadavky v podobě úpravy venkovní tělocvičny, rozmístění laviček, sjednocení povrchů, vypuštění grilovacího místa a houpačky i počtu stojanů na kola.