foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Výuka, ilustrační foto
Mají žáci ve školách používat své mobilní telefony, nebo by bylo lepší, kdyby je po příchodu zanechali například v šatně? Úřady městských částí napříč metropolí, které jsou zřizovateli základních škol, přiznávají, že mobily ve vzdělávacích zařízeních jsou ožehavou záležitostí. Jednotlivé radnice většinou ponechávají rozhodnutí na vedení škol. Podobně to chodí také na středních, které zřizuje pražský magistrát.
V Praze 19 žáci zanechávají svá elektronická zařízení ve skříňkách v šatně. „Používáním mobilních telefonů při výuce se naše základní škola Praha-Kbely zabývala opakovaně, když v létě jsme na úrovni školské rady přijali nový školní řád, ve kterém je od září používání mobilních telefonů ve výuce zakázáno a telefon musí být uložen v šatní skříňce. Žáci pak nemají tendenci na něj myslet či mít snahu nějak zakamuflovat jej pod lavici, do oblečení atp. Na školské radě jsou pochopitelně zastoupeni kromě zástupců pedagogů a zřizovatele též rodiče a s těmi byla asi největší diskuse, ale jakmile se vysvětlila pozitiva – telefon neodvádí pozornost, není používán k odposlechům či natáčení pedagogů či šikaně spolužáků, a navíc je uložen v bezpečí uzamčené skříňky, tak to uznali,“ sdělila nám Ivana Šestáková (SNK: Kbely náš domov, místostarostka Městské části Praha 19.
Učitel nesmí klesnout na úroveň výběrčího
Radní podle jejích slov zavrhli vybírání telefonů do určené skříňky, protože nechtěli pedagoga degradovat na výběrčího, který si má pamatovat čí mobil je a vystavuje se nebezpečí, že dojde k omylu.
„Argument, že může být využit při výuce, jsme vzali jako nadstavbu pro zpestření výuky zejména výpočetní techniky či matematiky, a to jako pomůcku, ne pro vyhledávání informací nebo umísťování videí. Ve školním řádu je to také zakomponováno a pedagog včas žáky upozorní, že bude během výuky mobil potřebovat. Od začátku září nemáme zatím žádná negativa spojená s touto úpravou. Diskuse s rodiči je pochopitelně důležitá, ale na půdě školy by měla ve věcech provozně pedagogických mít poslední slovo škola a její zkušenosti. V tom si myslím, mají naše základní škola a mateřské školy ve zřizovateli oporu,“ sdělila místostarostka.
Psali jsme
„První, co se ptají? Zda mohou mít děti mobilní telefony.“ Touto větou začal své vyprávění táborový vedoucí. S dětmi pracuje roky, v zimě učí…
Závislost dětí na internetu je zhoršujícím se problémem
Jednotnou metodiku, jak přistupovat ve škole k používání či nepoužívání mobilních telefonů, v současné době nemá Praha 10. „Z dotazníkového šetření, které mezi žáky druhého stupně našich základních škol probíhalo v minulém školním roce, vyplynulo, že netolismus je zhoršujícím se problémem. V následujících individuálních konzultacích bylo ředitelkám a ředitelům našich ZŠ doporučeno se na toto zaměřit a případně i zvážit omezení používání mobilních telefonů. Jako příklad dobré praxe jim byla naší metodičkou prevence doporučena ZŠ Ohradní z Prahy 4,“ řekl Ján Bruno Tropp, vedoucí tiskového oddělení městské části Praha 10.
Sjednotí opatření?
Také v MČ Praha 5 jsou konkrétní opatření přijímána přímo na jednotlivých školách. „Na řadě z nich platí zákazy používání mobilních telefonů už delší dobu. Radní pro školství Alena Janďourková (za Praha 5 Sobě) by ráda v rámci rovného přístupu a sdílení hodnot dosáhla sjednocení přístupu k používání mobilních telefonů mezi všemi řediteli škol v Praze 5,“ informuje nás Marcel Pencák z odboru vnějších vztahů a komunikace.
Školy si prý poradí
Volnou ruku ředitelům škol ponechávají radnice řady městských částí. „Omezení používání mobilů ve školách je v plné kompetenci ředitelek a ředitelů základních škol. Oni nejlépe ví, jaké konkrétní kroky pomohou omezit narušování výuky i chování žáků o přestávkách. Do jejich kompetencí nezasahujeme, jsou odborníky na svém místě,“ domnívá se David Vodrážka (ODS), starosta Prahy 13.
Podobně smýšlejí také radní v Praze 6. „Jakákoli omezení stran mobilních telefonů ve výuce jsou plně v kompetenci ředitelek a ředitelů škol. Zřizovatel v tomto směru žádné pokyny nevydává,“ potvrdil Marek Zeman, tiskový mluvčí Praha 6.
„Městská část Praha 2 jako zřizovatel do podobných opatření nijak nezasahuje,“ vysvětlila nám Andrea Zoulová, tisková mluvčí MČ Praha 2.
„O případném omezení telefonů při výuce rozhoduje ředitel školy, nikoliv zřizovatel. Pokud škola k tomuto kroku přistoupí, musí být podmínky užívání, resp. omezení mobilních telefonů deklarovány ve školním řádu,“ uvedla Veronika Berná, vedoucí úseku komunikace městské části Praha 14.
Rodiče si kvůli telefonům zatím nestěžují
Jiří Bigas, tiskový mluvčí Úřadu MČ Praha 4, objasňuje, že otázka omezení mobilních telefonů ve školách je od roku 2020 zakotvena ve školském zákoně. „Školám je doporučováno, aby omezení používání mobilních telefonů upravily ve svých školních řádech,“ zdůraznil mluvčí.
Psali jsme
Jestliže využíváte k dopravě prostředky MHD, jistě uznáte, že drtivá většina cestujících vyplňuje čas hleděním do mobilního telefonu. Člověk, jenž…
Školní řád nebo vnitřní řád školy může buď omezit, nebo zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů.
„Všechny základní školy zřizované MČ Praha 4 se problematikou používání mobilních telefonů ve škole zabývají a příslušná omezení mají zakotvena v již zmiňovaném školním řádu. Rozsah omezení je v kompetenci ředitele školy, je však na jednotlivých školách různý. Omezení mají nastavena časová (od–do, doba výuky, přestávky atd.), místní nebo plošná (celá škola, jídelny, tělocvičny…), z bezpečnostních důvodů (schodiště…), z etických důvodů (toalety…) apod. Liší se i nastavení režimu telefonů, tj. zda má být vypnutý, nebo pouze ztišený atd. Daná problematika se obvykle řeší se zákonnými zástupci na třídních schůzkách nebo v rámci žákovských parlamentů,“ sdělil Bigas.
MČ Praha 4, která je zřizovatelem dvou desítek ZŠ, podle slov svého mluvčího dosud neeviduje žádnou stížnost rodičů týkající se používání mobilních telefonů ve školách.
Stížnosti rodičů kvůli telefonům zatím nemají ani v Praze 1. „Používání mobilních telefonů v průběhu školní výuky je zakotveno ve školním řádu jednotlivých škol. Zatím o úplném zákazu mobilních telefonů ve školách žádná z našich zřizovaných škol neuvažuje. Používání mobilních telefonů během výuky je zakázáno a zatím jsme neobdrželi žádný z podnětů od rodičů, aby toto omezení bylo zrušeno. Názory na radikální zákaz mobilních telefonů ve školách se různí, mezi rodiči obecně ale panuje názor, že dítě má mít možnost v případě pocitu ohrožení, nouze či výjimečného a nenadálého zdravotního stavu informovat rodiče i během vyučování (např. o přestávce) a opačně rodič si chce ponechat možnost napsat dítěti důležitou zprávu, kterou si dítě může po skončení výuky ihned přečíst,“ uvedla Karolína Šnejdarová z MČ Praha 1.
Na střední jako na základce
Podobná situace jako na pražských základkách panuje také na středních. „Hlavní město zřizuje pouze střední školy a tyto školy mají vlastní vedení, které rozhoduje o vnitřním chodu školy,“ uvedl Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí magistrátu.
Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu pražského magistrátu, dodává, že používání mobilních telefonů může v souladu s ustanoveními školského zákona upravit ředitel školy. „Žáci i zákonní zástupci jsou se školním řádem seznámeni a jejich povinností je školní řád dodržovat. Odbor školství, mládeže a sportu konstatuje, že tento postup je v souladu s platnou legislativou,“ zdůraznila ředitelka Němcová.
Praha v klidu, ve Vsetíně petice
Zatímco v Praze se opatření vztahující se k používání mobilních telefonů ve školách dosud zavádějí bez výraznějších problémů, pozornost nedávno vzbudila ve Vsetíně ve Zlínském kraji. Proti odebírání mobilů dokonce vznikla petice.
„V petici jde o odpor k odebírání mobilů. Zákaz měla každá škola již řešen a fungovalo to v pořádku. Jsme proti neoprávněnému nátlaku ze strany Čunka na ZŠ,“ uvedl iniciátor petice Ivo Maňák.
Tisková mluvčí Městského úřadu Vsetín Jana Raszková uvádí, že podle informací ředitelů vsetínských škol je používání mobilních telefonů žáky od letošního září bezproblémové. „O žádné stížnosti rodičů nás neinformovali. Systém funguje tak, že žáci odloží své mobily před začátkem vyučování do uzamykatelných skříněk, vyzvednou si je po skončení výuky. Pokud chce vyučující zapojit mobily do výuky, jednoduše je vyndají a poté zase uloží do boxů. Během přestávek jsou žáci bez mobilů,“ upřesnila Raszková.
„Rozhodnutí o zákazu mobilů ve školách bylo učiněno na základě závěrů dvanáctiletého výzkumu neurologů, psychiatrů a psychologů, kde je jasně řečeno, že mobily musí být během výuky zcela mimo dosah žáků,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Čunek a zdůraznil, že omezení se netýká případů, kdy žáci potřebují mít u sebe mobil kvůli zdravotnímu stavu nebo v případech, kdy vyučující mobily za účelem výuky povolí a žáci s nimi pracují v hodinách. „Ani starosta, ani rada, ani petice nejsou kompetentní k tomu, aby tyto potvrzené závěry odborníků mohli zpochybnit. Jde čistě o naše děti, jejich psychický stav a schopnost učit se,“ dodal politik.