Kampus Hybernská čeká přeměna v ekologičtější místo

29. 06. 202408:35
Kampus Hybernská čeká přeměna v ekologičtější místo
foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Hybernská ulice, ilustrační foto

Během zasedání Rady hlavního města Prahy dne 24. června 2024 byla schválena žádost o podporu pro revitalizaci Kampusu Hybernská. Vnitroblok by měl být nejen schopen zachytávat srážkovou vodu, ale nacházet by se zde měly i vertikální zahrady a zelené střechy.

Moderní ekologické inovace by měly přispět ke zlepšení mikroklimatu v Praze, zvýšit biodiverzitu a podílet se na tvorbě udržitelnějšího životního prostředí, jak vyplývá z tiskové zprávy magistrátu.

„Každé místo v centru města, které dokážeme ozelenit a zpříjemnit pro Pražany v horkých letních měsících, má pro mě nevyčíslitelnou cenu. Jako Praha jsme se zavázali k plnění klimatického plánu a jsem ráda, že můžeme inspirovat městské části, že i v úplném centru města lze podnikat funkční kroky ke zlepšení městského mikroklimatu,“ uvedla ve zprávě náměstkyně Jana Komrsková (Piráti).

Na akci Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská se předpokládají celkové investiční náklady 29 846 301 korun bez DPH. Náklady na revitalizaci uhradí z poloviny Praha a z druhé poloviny Ministerstvo pro místní rozvoj.

„Jsem rád, že další z našich objektů bude moci využít dotačních prostředků v rámci modrozelené infrastruktury na lepší hospodaření s vodou. Rekonstruovány tak budou i historické rozvody a kanalizace v rozsáhlém souboru objektů Kampusu v Hybernské,“ doplnil radní Zdeněk Kovářík (ODS).

Kampus je místem kultury i setkávání

Jak uvádí web Kampusu Hybernská, prostor vznikl ve spolupráci pražského magistrátu a Univerzity Karlovy. Sloužit má přitom nejen k pořádání nejrůznějších kulturních i vědeckých akcí, ale i vzájemnému setkávání. K tomu má přispět i jeho charakteristická otevřenost a přístupnost.

„Partnerství s hlavním městem Prahou je pro nás zásadní ve smyslu plnění třetí role univerzity a navazování spolupráce s dalšími subjekty z aplikační sféry. Kampus Hybernská nám dává možnost mezioborově reagovat na aktuální celospolečenská témata a vést o nich diskuzi se studenty, komerčními partnery nebo občany města,“ uvedla na webu Petra Štanclová, kancelářská Karlovy univerzity.

Pro kampus je udržitelnost a cirkularita jedním z velkých témat. O udržitelnosti však nejen mluví na přednáškách a akcích pořádaných ve svých prostorech, ale také ji zde sami využívají. Spoustu vybavení, na které zde tak návštěvník narazí, je šetrně zrekonstruováno z druhé ruky. K dispozici je zde podle webu pro zájemce také například cirkulární dílna, kde si mohou návštěvníci zrealizovat vlastní projekt.