Kanalizace na Olšanském náměstí je konečně opravena

06. 07. 202308:58
Kanalizace na Olšanském náměstí je konečně opravena
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Olšanské náměstí

Na konci loňského srpna došlo při přívalových deštích k poškození dna a boků kanalizační stoky na Olšanském náměstí. Omezilo to i provoz tramvají. Se začátkem letošních prázdnin jsou však práce v místě hotové a pokračovat budou už jen pod Prokopcovou ulicí.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) splnily svůj slib a k 30. červnu ukončily stavební práce na obnově kanalizačního řádu na Olšanském náměstí. Informuje o tom tisková zpráva. Opravy na křižovatce ulic Jičínská, Olšanská, Táboritská a Prokopova trvaly od konce loňského srpna.

V místě došlo kvůli přívalovým dešťům k destrukci dna a boků kanalizační stoky. Vytvořila se tak kaverna pod tramvajovou tratí, což v místě na několik týdnů omezilo tramvajovou dopravu. Šlo tehdy o jednu z nejrozsáhlejších havárií ve městě. Nyní už je ale kanalizace opět v pořádku.

Práce probíhaly v podzemí

„V této oblasti jsme založili tři těžební šachty a práce probíhaly téměř výhradně v podzemí - hornickým způsobem. Nadále budeme pracovat na rekonstrukci kanalizační stoky pod Prokopovou ulicí. Ukončení prací předpokládáme v polovině příštího roku,“ informoval Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí PVK.

Na pražském vodovodním řadu došlo v loňském roce oproti tomu minulému k menšímu počtu havárií, naopak na kanalizační síti jejich počet vzrostl. Společnost PVK to uvedla v lednové tiskové zprávě.

Havárií kanalizace bylo vloni více

Pracovníci museli loni vyřešit havarijní stav na vodovodní síti celkem v 3.874 případech, u nehod na kanalizační síti zasahovali při 3.544 událostech. Ve srovnání s rokem 2021 se u havárií na vodovodech jedná o snížení o 257 případů, u kanálů se naopak počet havarijních událostí zvýšil z 2.805 na 3.544. Řešit musela také 348 chybějících či poškozených poklopů na stokové síti. Stále totiž dochází k jejich krádežím.

Nejčastější příčinou havárií byla koroze materiálu a to u více než 71 procent případů. Přibližně pětinu událostí měl na svědomí pohyb půdy. „Průměrná doba přerušení dodávky jednou havárií poklesla na 10 hodin a 27 minut,“ uzavřel Tomáš Mrázek.