Karas obecný se vrací do české přírody

13. 06. 202311:12
Karas obecný se vrací do české přírody
foto: Zoo Praha/Malí karasové obecní

Tým pražské zoo pokračuje ve snaze rozšířit výskyt karase obecného v české přírodě. Nových obyvatel se tak dočkal revitalizovaný Salvátorský rybník v Přerově nad Labem. Z hlavního města se reintrodukce rozšířila i do středních Čech.

Téměř vyhynulý karas obecný je dnes v naší přírodě vzácnost. Právě proto se pražská zoologická zahrada rozhodla tento druh do českých vod vrátit. Už loni v listopadu nasadila asi stovku jedinců do rybníka U Kamenného stolu ve Vinoři, nyní se těchto vzácných ryb dočkal Přerov nad Labem. O vypouštění karasů informovala zoo v tiskové zprávě.

„Považuji to za opravdu zásadní počin, který rybníku v Přerově nad Labem zajistí nevídanou kvalitu vody. Aby to vydrželo je však žádoucí, aby lidé do tamní vody nevypouštěli například okrasné ryby či vánoční kapry, kteří by mohli rovnováhu nového ekosystému narušit,“ informovala náměstkyně pražského primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Rybník se přiblíží původním českým tůním

Karasové by měli rybník obývat společně s několika druhy ohrožených obojživelníků. Díky absenci komerčně chovaných druhů ryb by si měla vodní plocha zachovat ekologickou hodnotu a přiblížit se původní české tůni. Salvátorský rybník v Přerově nad Labem navíc prošel rozsáhlou revitalizací.

Právě výběr ideálního místa je pro rozšíření karasů stěžejní. Lokalit s hojnou vegetací a především bez dalších ryb, které by rozmnožování narušovaly, mnoho není. Tentokrát se na výběru místa zasadilo Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR) a jejich databáze vodních ploch.

Radost je dvojnásobná

„Otevření obnoveného rybníka v Přerově nad Labem mne netěší jen proto, že vracíme do přírody karase obecného. Moje radost je dvojnásobná. Důvod? Spolupráce obce, Zoo Praha, Akademie věd ČR, ČZU, Českého rybářského svazu a mnoha dalších lidí. Tedy spolupráce a propojení umu a zájmu vždy přináší výborné výsledky. Karasovi obecnému přeji, aby se mu ve volné přírodě dařilo, a lidem, kteří to vše realizovali, přeji další úspěšné projekty,“ sdělila první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová (STAN).

Karas obecný dříve obýval hlavně dolní toky řek, slepá ramena a tůně. Taková místa ale z krajiny postupem času vymizela, stejně jako karas. Jedinou nadějí jsou tak zatopené lomy a opomíjené vodní plochy.

„Karas obecný byl kdysi běžnou rybou návesních rybníků a tůní. V důsledku ztráty přirozeného prostředí a konkurence zavlečeného karase stříbřitého je u nás dnes na pokraji vyhynutí,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Návrat karase odstartoval bývalý mlýnský náhon

O programu na navrácení karase obecného do přírody bylo rozhodnuto na konci roku 2020. V té době hledala Zoo Praha smysluplné využití bývalého mlýnského náhonu v areálu. Po vypuštění a odvápnění tam byly zasazeny vodní rostliny, což vytvořilo pro chov karase ideální prostředí. Informovala o tom listopadová tisková zpráva.

Ryby k chovu následně dodal ichtyolog Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR a odborník na rybí genetiku Lukáš Kalous z ČZU. I oni se myšlenkou navrátit tento ohrožený druh do přírody zabývali.

„Zoo Praha má řadu projektů na ochranu biodiverzity ve světě; asi nejznámější je návrat koní Převalského do Mongolska. Snažíme se však přispět i k záchraně některých ohrožených druhů naší fauny – a jedním z nich je kdysi zcela běžný karas obecný. Dnes je v naší přírodě vzácností, a proto začínáme s jeho reintrodukcí,“ uzavřel Miroslav Bobek.