Každoroční setkání pěstounů se uskutečnilo v pražské zoo

09. 06. 202411:10
Každoroční setkání pěstounů se uskutečnilo v pražské zoo
foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Dítě, ilustrační foto

Ve čtvrtek 6.června 2024 se uskutečnilo tradiční setkání pěstounských rodin. Na akci, která se konala v pražské zoo, opět dorazily desítky rodin, pro které byl připraven doprovodný program. Setkání organizoval pražský magistrát jako součást akce Dny pěstounství. Ty mají kromě poděkování stávajícím pěstounům za cíl také motivovat lidi, kteří by se pěstouny chtěli stát.

Na programu byla komentovaná prohlídka zoologické zahrady a setkání s oblíbenými zvířaty. Na akci rovněž zástupci magistrátu poskytovali poradenství pro lidi, kteří o pěstounství uvažují.

„Pěstoun prý nemusí být superhrdina, ale pro mě to opravdoví superhrdinové jsou a každé setkání s nimi a dětmi, o které se starají, je vždycky velká radost. Den v Zoo Praha je už naše tradiční akce, na které chceme pěstounům poděkovat za to, jak se starají o děti, které z nějakého důvodu nemohou žít ve své biologické rodině. Pěstouni dávají dětem lásku, pocit pevné půdy pod nohama a bezpečí, za to jim patří obdiv nás všech. Dnes jsme pěstounům představili také novou písničku od Pokáče, kterou složil zdarma nejen pro naši kampaň názvem Láska se nedělí, láska se násobí. Ale hlavně ji věnoval všem pěstounům jako vyjádření svojí úcty k jejich obětavosti. Písnička i dnešní den se všem moc líbily, mám z toho upřímnou radost,“ říká v tiskové zprávě Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.

Na úvod setkání vystoupili pěstouni, kteří se svěřili se svými zkušenostmi s náhradní rodinnou péčí a také Zdeněk Soudný, ředitel organizace Dobrá rodina, která má mimo jiné jejich podporu a vzdělávání na starost.

Dny pěstounství byly připraveny ve spolupráci Odboru sociálních věcí magistrátu hl.m.Prahy, úřadů pražských městských částí, příspěvkových a neziskových organizací. Jsou určeny nejen pěstounům a těm, kteří by se jimi chtěli stát, ale i široké veřejnosti.

Dny pěstounství pokračují téměř celý červen a zájemcům nabízí různorodé akce, zahrnující besedy a diskuse s odborníky, dny otevřených dveří v pražských neziskových organizacích a na úřadech městských částí a další akce, které se budou konat na různých místech v metropoli.

I Praha hledá nové pěstouny, kterých je v celorepublikovém měřítku nedostatek, a to jak pro dlouhodobou, tak i přechodnou péči. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí jich chybí v Česku dlouhodobě tři tisíce. Na konci roku u nás navíc končí kojenecké ústavy a o děti do tří let se mají postarat právě pěstouni

Podle Zděňka Soudného může za klesající počet nedostatečná podpora od státu. ,,Už dlouhou dobu není velký zájem o to stát se pěstounem. Podpora ze strany státu není velká, a to jak ta finanční, tak ta, která se týká odborných služeb. Takže pěstounství je něco, co je trošku opomíjeno," uvedl v rozhovoru pro web TN.cz.

Tématu pěstounství se rovněž věnuje projekt České televize s názvem Plné hnízdo, který byl připraven ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a kraji České republiky. Tento dvacetiosmidílný cyklus přibližuje příběhy a úskalí pěstounů na jejich cestě za vysněnou rodinou. Ve spolupráci s odborníky pak nabízí rady všem, kteří děti mají, plánují, nebo uvažují o náhradní péči.