Kde si dát v Praze na Silvestra pozor na používání pyrotechniky?

29. 12. 202208:28
Kde si dát v Praze na Silvestra pozor na používání pyrotechniky?
foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Ohňostroj

V Praze platí od roku 2017 vyhláška o používání pyrotechnických výrobků, která od roku 2020 zakazuje odpaloání petard a ohňostrojů i na přelomu roku, kdy dříve platila výjimka. Její porušení je trestáno finanční pokutou. Přinášíme přehled míst, kde je zakázáno používat petardy a rachejtle a také přehled toho, jaká pyrotechnika je povolena.

Pro používání volně prodejné pyrotechniky platí v Praze přísná pravidla. Celkový seznam a zdroj veškerých informací naleznete na portálu hlavního města Prahy.

Kde je pyrotechniku zakázáno používat:

1)    V památkových rezervacích

2)    Na vodních tocích a ostrovech

3)    V okruhu 250 metrů od zdravotnických zařízení s lůžkovou péčí a domovů pro seniory a lidmi se zdravotním postižením

4)    Na jezerech, přehradách a vodních nádržích.

5)    Na zvláště chráněném území

6)    V přírodních parcích

7)    V okruhu 250 metrů od Zoologických zahrad a útulků

Mezi pražské přírodní parky, ve kterých je zákaz používání pyrotechniky, patří přírodní park Hostivař – Záběhlice, Rokytka, Modřanské rokle – Cholupice, Košíře – Motol, Klánovice – Čihadla, Prokopské a Dalejské údolí a park Smetanka.

Zvláště chráněných území je v Praze více než sedmdesát. Patří mezi ně například Barrandovské skály, Divoká Šárka, Homolka, Klánovický les, Ládví, Letiště Letňany, Milíčovský les a rybníky, Motolský ordovik, Obora Hvězda, Petřín, Prokopské údolí, Skalka a další. Kompletní seznam naleznete na webových stránkách praha.eu.

Pokuty za porušení vyhlášky

Na dodržování bude v hlavním městě, ale i v jiných částech České republiky, dohlížet městská i státní policie. Za porušení těchto stanov může být udělena pokuta až do výše 100.000 korun. Pokuta na místě může dosáhnout až 10.000 korun.

Pozor na lampiony

„Na celém území hlavního města Prahy je zakázáno používat výrobky, které ke svému neřízenému letu využívají zahřátý vzduch či horké spaliny z vyvíječe plamenného hoření, jako jsou zejména výrobky pod názvem lampiony štěstí, létající lampiony, létající štěstí, létající přání,“ jak je uvedeno na praha.eu.

Na území hlavního města Prahy je zakázáno odpalovat pyrotechnické výrobky jiné než kategorie F1, F2, F3 nebo T1, případně kategorie 1, 2 nebo 3 anebo třídy I nebo II.

Vyhláška vychází z negativních zkušeností při používání pyrotechnických výrobků v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jakou jsou například domovy pro seniory.