Praha 2 nabízí možnost adoptovat strom

21. 07. 202319:10
Praha 2 nabízí možnost adoptovat strom
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Dětské hřiště v Riegrových sadech v Praze 2, ilustrační foto

Městská část Praha 2 připravila pro všechny zájemce s blízkým vztahem k životnímu prostředí a pro ty, kteří mají chuť pečovat o svoje okolí pilotní projekt „Adoptujte strom na Dvojce“.

Jak se uvádí na webových stránkách městské části, pro účast na akci bude zájemcům stačit vyhlédnout si v některém z parků na území Prahy 2 určitý strom. Pak zbývá jen kontaktovat na radnici oddělení správy zeleně s dotazem, zda je vytipovaný strom vhodný k adopci.

V případě jejího kladného vyřízení pak mohou účastníci projektu realizovat svoji péči především formou vhodné zálivky v době sucha, případně úklidem kolem stromu nebo zvýšenou ostrahou kolem místa jeho růstu.

Na adopci stromu se nevztahuje žádný finanční příspěvek a za adoptovaný strom nese stále plnou zodpovědnost vlastník dřeviny.

Adoptivní rodič stromu ho bude moci označit cedulkou se svým jménem a zároveň požádat o ptačí budku, kterou na něj může vhodně umístit. Ptačí budky pochází z produkce chráněné dílny a podporují tím charitativní dopad celého projektu.

Podporované činnosti

Účastníci akce mohou v rámci adopce stromu zalévat dřevinu v intervalu třikrát až čtyřikrát týdně v maximálním množství dvacet litrů na den podle aktuální klimatických podmínek, dále odplevelit okolí stromu od nežádoucích rostlin a odstraňovat z něho nepořádek v podobě odpadu a nedopalků.

Nabízí se také provádění monitoringu stromu a v případě jeho špatného stavu nebo napadením škůdci či výskytu jiného poškození, toto ohlásit garantovi adopce stromů.

Nářadí raději nechat doma

Mezi činnosti, které nelze na dřevině vykonávat, patří provádění jakéhokoliv řezu větví či kmene nebo přisypávání zeminy ke kořenovému krčku, nelze ani kopat v oblasti kořenového systému dřeviny. Bez souhlasu garanta adopce není možné dřevinu ani jakkoliv přihnojovat a osazovat její okolí jinými rostlinami.

Když jsme se za redakci PrahaIN.cz zeptali v Riegrových sadech návštěvníků, zda by měli zájem adoptovat strom, setkali jsme se převážně se souhlasnými reakcemi.

„Máme dvě malé děti, bydlíme nedaleko a často sem do parku chodíme na hřiště. Určitě o tom budeme doma uvažovat. Nápad je to výborný. Doma děti vedeme k zájmu o ochranu přírody a teď by si mohly vyzkoušet, co obnáší pravidelná péči o strom,“ uvedla svůj zájem o účast v projektu jedna z mnoha mladých rodin se vztahem k přírodě.