foto: Redakce PrahaIn.cz/Botič, ilustrační foto
Počkat si na metro, sednout do auta a nastartovat motor nebo se mačkat ve výtahu. Tak vypadá naše každodenní realita. Lidé už skoro zapomněli chodit.
A lékaři bijí na poplach, na poplach ovšem bijí i naše těla, jenže my je často neslyšíme, nebo nechceme slyšet. A přitom chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem, který utužuje tělo i mysl.
I proto přišla nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu s projektem Výzva 10 000 kroků. „Magická hranice deseti tisíc kroků odpovídá vzdálenosti 7,5 kilometrů. A to by měl člověk každý den urazit, aby se cítil v pohodě,“ uvádí se na webových stránkách akce.
Ve skutečnosti stačí mnohem méně kroků k tomu, aby byl náš organismus odolnější. Hlavní roli hraje spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí. To potvrzuje i ambasadorka projektu, trojnásobná olympijská medailistka Květa Jeriová Pecková: „Když si vyjdete do přírody, vyjdete snáze jak s lidmi, tak i se všemi svými starostmi. Choďte, dokud to jde.“
Organizace pro městskou mobilitu s touto výzvou přišla před dvěma lety, a protože měla velký ohlas, tak ji pravidelně opakuje dvakrát ročně. Právě v těchto dnech se uzavřela letošní podzimní část, která trvala od 1. do 31. října.
Psali jsme
Pravidelné lekce Nordic Walkingu, tedy speciální chůze se sportovními holemi, bude třetí městská část pořádat každou středu odpoledne. V rámci…
Mnoho kategorií, všichni vítězové
Do výzvy se mohl zapojit kdokoliv bez ohledu na věk, pohlaví nebo výšku. Podmínkou bylo zaregistrovat se na webových stránkách projektu a postupně stahovat údaje o pohybu, které zachycují mobilní aplikace nebo chytré hodinky.
Soutěžilo se v několika kategoriích, které měly ještě řadu podkategorií. Soutěžili zvlášť muži, ženy, děti. Do výzvy se ale mohly přihlásit i týmy s neohraničeným počtem účastníků. A dokonce i jednotlivá města.
Každá ze základních kategorií pak byla ještě dělena podle věku, ale dokonce i podle BMI, tedy Body Mass Indexu, který ukazuje, jak dobře, nebo špatně jsme na tom s váhou v poměru s výškou.
Zkrátka výzva si hlavně vzala za cíl, aby se lidé k přirozeném pohybu – chůzi znovu vrátili. Do sčítacích aplikací bylo možné zapisovat kilometry, které jste do svých nohou za jednatřicet dní dostali chůzí nebo během.
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání odměn těm nejlepším se uskuteční 18. listopadu v Hradci Králové.
Dařilo se sportovcům z Dolních Chaber
Přesto už teď můžeme nahlédnout do výsledkové listiny a zjistit, jak se v letošním podzimním ročníku vedlo účastníkům.
Prvního zástupce Prahy v mužské kategorii jsme našli až na 26. místě, co se týká bodového skóre, a lze o něm říci, že patří do věkové kategorie 41-64 let a pochází z desátého pražského obvodu a ve výzvě na sebe vzal heslo Taťka. Za říjen ušel či uběhl 688 kilometrů.
Mezi ženami jsme našli první ženu z Prahy na patnáctém místě, co se týká bodového skóre. Ušla 906 kilometrů.
Nejvíce kilometrů ušel Petr Zalužanský z Kutné Hory, který zdolal necelých 1 941 kilometrů, bodově se ale umístil až na třetím místě.
Celkově se přihlásilo do letošní říjnové výzvy téměř sedmnáct tisíc účastníků z celé republiky a dokonce i ze Slovenska. Všichni dohromady v říjnu urazili téměř 3 půl milionu kilometrů. A to znamená, že účastníci letošní výzvy dokázali během jednoho podzimního měsíce dojít anebo doběhnout na Měsíc celkem devětkrát.