„Kolik promile mají ty ryby?” Na Vltavě se dál pije. A ve velkém

20. 07. 202310:21
„Kolik promile mají ty ryby?” Na Vltavě se dál pije. A ve velkém
foto: PrahaIN.cz/Z Vltavy...

Kdo se někdy vydal sjíždět Vltavu, tak si snadno dovede představit tamní bujaré večírky, kde teče alkohol proudem. Mnoho lidí totiž bere sjíždění řeky jako jeden velký mejdan.

Záchranáři nadměrné požívání alkoholu rozhodně nedoporučují. V nedávném rozhovoru pro server PrahaIN.cz alkohol na vodě ostře zkritizoval ředitel Vodní záchranné služby Český červený kříž David Smejkal. Podle něj slušný vodák alkohol na vodě nepije.

„Alkohol k vodě nepatří. Kvůli alkoholu člověk ztrácí sebereflexi a dělá věci, které by normálně nedělal. Platí to jak o pseudovodácích, kteří na vodu jezdí jen s cílem se opíjet, tak o návštěvnících kempů, kteří pod vlivem alkoholu skáčou do vody a plavou daleko od břehu. Každý asi vydrží do večera, kdy si nějaké pivo dá, ale nikoli přes den, zejména v době, kdy se chodí koupat, nebo sjíždí řeku. Pokud s dotyčným nelze spolupracovat, musíme na místo povolat policii na pomoc. V tomto ohledu jsou lidé dosti nepoučitelní,“ řekl nám David Smejkal.

Realita je ale taková, že alkohol na vodě zkrátka je. A nejspíš vždycky bude.

Že to tak je, už ví i za oceánem.

O své historce totiž vyprávěla herečka Rosamunde Pike, známá třeba z poslední Bondovky Dnes Neumírej v nedělní Show Jimmyho Kimmela. Herečka se totiž během natáčení seriálu The Wheel of Time pohybovala v České republice.

S rodinou tak vyrazili i na Vltavu. Podle ní je to krásná řeka s peřejemi a jezy. Opilci jí ale překvapili.

„Vůbec mě nenapadlo, že to bude oblíbená aktivita pro nejrůznější párty a rozlučky se svobodou. Synům se to ale líbilo. Přísahám, že jsem nikde neviděla tak opilé lidi jako tam. Jeden muž vstal a okamžitě spadl na tvář. Další spadl přes okraj, byl úplně od bahna a pak se vyšplhal zpět do člunu a postříkal všechny dívky bahnem,“ řekla mimo jiné známá herečka, její slova citovala celá řada českých i zahraničních médií, například people.com.

Nic se nezměnilo. A nejsou to pouze mladí lidé

Zjišťovali jsme, jestli se za dva roky, kdy herečka byla u Jimmyho Kimmela, něco změnilo. A rovnou prozradíme, že ne. Tuto skutečnost nám potvrdilo hned několik lidí, kteří se sami na vodu vydali, ale především půjčovatelé lodí.

Podle Jiřího Adamce z Půjčovny lodí a raftů ADA ve Vyšším Brodě se dokonce koncentrace lidí na vodě, kteří popíjejí alkohol ve vysokém množství, v průběhu let zvýšila.

„Je důležité, rozdělit si klientelu na vodáky a vodáky,“ začal s úsměvem Adamec.

„Vodáci, kteří jezdili dřív, tedy ti, kteří dodnes jezdí kánoe třeba v dubnu a květnu, tak u nich toho alkoholu není tolik. Je ho opravdu jen lehce. Ale klientela o prázdninách, to se dá říct, že je to jedna velká party,“ pokračuje Adamec.

Také říká, že by prázdninovou klientelu, která popíjí alkohol v hojné míře, neoklešťoval pouze na mladé lidi. Podle něj se jedná o skupiny všech věkových kategorií.

Velikosti skupin jsou různorodé. Průměr je zhruba deset lidí, ale půjčovna ADA měla letos rekord partičku asi sedmdesáti vodáků.

Lukáš Frejka z půjčovny lodí Votus ve Vyšším Brodě zase upozorňuje, že je nutné rozlišovat trasy na řece Vltava. Cesta z Teplé Vltavy totiž vede přes národní park. Je tak nutné uhradit poplatek. Tato cesta je i proto mnohem klidnější.

„To je pohodovější část. Je to tím, že po cestě nejsou žádné kiosky a tak dále. Lidé vyjedou, jedou národní parkem a užívají si to. Z deseti part je tak jedna, která trochu popíjí. Tuhle trasu jezdí hodně rodiny s dětmi nebo vodáci, kteří si to chtějí užít,“ říká Lukáš Frejka.

Vybombení jak Dáni

Vyšší Brod je jiná káva.

„Z Vyššího Brodu je spíš party řeka, ale záleží i na měsíci v roce. V červenci to jsou především mladí lidé. V srpnu zase spíš rodiny. Když první den vyplouvají, tak jsou všichni, jak to říct, upravení, je to zkrátka jejich první den na vodě,“ popisuje.

Lukáš Frejka, stejně jako Adamec, potvrzuje, že alkoholové mejdany na vodě nejsou výsadou pouze mladých lidí.

„Všechny věkové kategorie. Když to vezmu takhle, tak mladí lidé, kteří třeba jedou národním parkem a řekneme jim, jaká jsou pravidla, tak poslechnou. Nejhorší skupina je kolem čtyřiceti pěti až padesáti let, to jsou takoví lidé, kteří odpoví: my jsme sem jezdili před lety, nenecháme se někým buzerovat a omezovat... A tak dále. Proto bych neřekl, že to jsou pouze mladí lidé. Pár dnů zpátky tady byli chlapíci kolem pětapadesáti vybombení jak Dánové,“ usmívá se Frejka

Tento byznys provozuje několik let. Morálka se prý nezměnila. Všechno je za ty roky naprosto stejné.

„Budu mluvit o Teplé Vltavě, kde jsem fyzicky já. Tady je to už několik let pořád stejné. Lidé vědí, proč sem jedou. Jedou přes národní park a vědí, že si musí ten průjezd zaplatit. Z Vyššího Brodu je to asi také stejné, nic se nemění. Zkrátka je to totožné, jako když jsem jezdíval i já, jako mladý člověk. Kdo se chce opít, opije se. Kdo si chce užít řeku, zvolí si datum, aby se ostatním vyhnul. Zkrátka to všechno funguje stejně,“ uzavřel Lukáš Frejka.

 

Z Vltavy... Zdroj: PrahaIN.cz

Mejdany jsou, budou, ale dá se tomu předejít

Alkoholové dýchánky dále potvrzuje i David Marek z Rafty Vltava. 

„Já bych ty lidi rozdělil na dvě skupiny. Jedni jsou party turisté. To jsou často mladí lidé, kteří se sem jedou bavit a opít. Ty dva dny v kuse budou pít, za dva dny končí, protože jim dojdou síly a peníze. Ti jsou na tom nejvíc frekventovaném úseku Vyšší Brod - Český Krumlov, který je nejoblíbenější na sjíždění a i pro nás je to nejčastější objednávka a rezervace,“ sdělil David Marek redakci.

Druhou skupinu popsal jako rodiny a skupiny, kteří se jedou bavit a pijí střídmě. 

„Dejme tomu, že tihle jsou nějakým způsobem slušní a fajn, tak bych to nějak rozdělil. Ale jsou zkrátka i lidé, kteří sem jedou na diskotéku a na party, což já chápu, tak to funguje.“

Marek provozuje tento byznys již několik let a pozoruje, že návyky vodáků jsou jiné.

„Je to trochu jiné, společnost je jiná. Jezdí mladí lidé, kteří mají jiné hodnoty a zájmy i možnosti. Už se třeba nevidí, že by někdo vezl kytaru a tak dále. Dnes to nahradily repráky. Na Vltavě je zázemí, těm lidem stačí kreditka a plavky,“ říká David Marek.

Skupiny, které plavbu po Vltavě berou jako jeden velký mejdan, ale nakonec neomezil pouze na mladé lidi. Dodává, že je to opravdu různorodé. 

„Řekněme si to na rovinu, chlapi pak vyrazí na pánskou jízdu poté, co jsou na Vltavě tři roky pod tlakem manželek a dětí, tak si dokážete představit, že jim pak bouchnou saze,“ směje se.

Na sociálních sítích se často na podobné věci snáší kritika. Vltava je plná lidí i opilců, stěžují si často návštěvníci. Zkušený podnikatel v tomto oboru nad tím jen kroutí hlavou a říká, že se tomu dá jednoduše předejít.

„Dnes jsem odpovídal v nějaké vodácké skupině na Facebooku lidem, kteří psali, že Vltava je plná. Přitom letos je tu opravdu málo lidí. Když si lidé vychytají termíny, tak tu opravdu plno není. Vždy tu bude narváno na svátky, kdy je ostatně plno všude, stejně jako když půjdu kamkoliv. Pak přelom léta, konec července a první dva týdny v srpnu, to bývá na Vltavě plno i přes týden. Ale například poslední týden v srpnu tady většinou není ani noha. Všechno normálně funguje, ale je tady prázdno, nevidíte ani živáčka,“ uzavírá David Marek. 

Jezdí už třetím rokem 

Redakce mluvila i s mužem, kterému je dvaadvacet let a na Vltavu s partou kamarádů vyráží už třetím rokem po sobě. Skupina má každoročně zhruba patnáct členů a stejně jako mnozí další, také oni si vytváří na tuto alkoholovou dovolenou vlastní trička.

„Na vodu jezdíme již třetím rokem, konkrétně do Kempu U Fíka. Jezdíme z Prahy vlakem ve větší skupině kluků a cesta je vždy zábavná. Za ty roky, co jezdíme, si v kempu nemůžeme na nic stěžovat, ceny jsou přijatelné a obsluha milá, jediné mínus je možná až moc stanů namačkaných na sobě, ale lidé jsou vždy příjemní. A pokud budete mít chuť se s někým seznámit, nebude problém,“ sdělil serveru PrahaIN.cz Samuel J.

Potvrzuje, že alkohol popíjejí i během cesty na vodě a jednoduše říká, že to k tomu patří.

Podle jeho slov to dělají všichni.

„Samotná jízda v raftu je pak ještě o to zábavnější. Cestou potkáte plno skvělých lidí, barů a hospod, takže není problém si někde cestou zastavit, odpočinout si a dát si něco k jídlu nebo pití. Pokud by vám ale nestačil samotný kemp u ohýnku s kytarou, nedaleko je pár barů a klubů, kam se můžete pomocí taxi dostat za pár minut. Každý rok jezdíme na tři dny a bohatě to stačí, zábavy si užijeme až až,“ dodal ohledně svých zážitků z Vltavy.

 

Z Vltavy... Zdroj: Archiv Samuela J., se svolením 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných