Kolik žije v Praze Pražáků? Rovných 210

16. 01. 202217:09
Kolik žije v Praze Pražáků? Rovných 210
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Praha je matka měst, synů svých však nemá přehršel.

Špičkování mezi Pražáky a Brňáky je dnes již legendární. Obyvatelé hlavního města proto často své moravské krajany odbývají tím, že ač nadávají, je jich v Praze plno. Jak tomu je ale „doopravdy“? Kolik vlastně žije v Praze Pražáků? A Brňáků? A Němců, Rusů či jiných národností? Možná budete překvapení.

Jarda, Láďa nebo Karel Pražák? Je to běžné jméno?  A kolik jich vůbec žije v hlavním městě? Podle webových stránek kdejsme.cz, které mapují četnost příjmení v tom kterém kraji, žije v matičce Praze pouhých 210 Pražáků. Přesněji tedy mužů s tímto příjmením. Pořád je to ale jen jeden Pražák na 6437 obyvatel hlavního města.

Jednociferní Brňáci

Zato Brňáci asi zůstávají věrní své moravské metropoli. Ať už mají metro nebo ne, Brňáků je podle statistiky v Praze pouhých 9.

Často si také stěžujeme, že tam či onde, žije více cizích, než našich. Třeba takové Karlovy Vary jsou prý ruské. Pokud tomu tak opravdu je, tak Praha je německá. Němců s velkým N totiž v hlavním městě žije celkem 1153, tedy víc, než dvakrát tolik, co Čechů. Těch je v Praze sotva 533. Dokonce i Poláci jsou v metropoli Česka početnější. Statistika z roku 2016, tedy nejnovější dostupná data, ze kterých redakce PrahaIN.cz čerpala pro tento materiál, uvádí, že Poláků je v Praze 755.

Ostatní národnosti, naše nejmilejší východní sousedy nevyjímaje, jsou už na tom řádově hůře. Třeba právě Slováků je v Praze hlášeno jen 72. I ti Rusové, kteří mnohým hýbou žlučí, zřejmě zůstávají v Karlových Varech. V Praze jich je podle databáze příjmení pouhých 67.

Praha opravdu není ve Vídni

Pravdu zřejmě neměl ani slavný detektiv Nick Carter z příběhu o Adéle, která ještě nevečeřela. Svému asistentovi totiž na dotaz, kde je Praha tvrdil, že „ve Vídni“. Těžko tomu uvěřit, když Rakušanů je tu slabých jedenašedesát. Ani zástupci východních, uherských, spojenců někdejšího habsburkského mocnářství na tom v matičce Praze nejsou o moc lépe. Pro příjmení Maďar uvádí naše databázte číslici 15.

Zápaďáci na úbytě

O západních zemích už je téměř zbytečné se v této souvislosti zmiňovat. Francouzů žije v Praze dokonce méně, než Brňáků, přestože jen o jednoho. Seveřani jsou pak na úplném chvostu. Že by tu po dělostřelbách třicetileté války zbylo mnoho Švédů, se podle četnosti tohoto příjmení soudit nedá. Asi je Pražané tehdy vyhnali důkladně, když zbyli jen čtyři. Nor je tu pak dokonce jen jeden jediný.

Co dodat? Hrátky se jmény by mohly zabrat mnoho řádků, snad jen tedy jedna zajímavost na závěr tohoto nevážného referátu. Napadlo by vás, že máme v Praze jen 13 Knězů, ale hned 144 Papežů? Možná dobrý argument, až se zase sejdeme z přáteli z Brna.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných