Kolínské kluziště budí rozpaky. Pronájem mohl být o stovky tisíc nižší

26. 11. 202212:00
Kolínské kluziště budí rozpaky. Pronájem mohl být o stovky tisíc nižší
foto: Martin Hanák, PrahaIN.cz/Kolín

DOKUMENTY: V pondělí jsme uvedli, že město Kolín si pronajalo za zhruba jeden milion korun kluziště v centru města. Na začátku příběhu byla nabídka firmy, která se zabývá pronájmem a prodejem umělých bruslařských ploch. Ta zřejmě svůj produkt nabídla i Kolínu. Potud je vše v pořádku.

Rada města na jednom ze svých říjnových zasedání rozhodla, že bude nabídku akceptovat. A to bez toho, že by oslovila konkurenční společnosti a porovnala je v soutěži. To odporovalo směrnici o postupech při finančních výdajích a směrnici o postupech při zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, které si radní a zastupitelé města schválili.

Výjimka odhlasována, konkurence neoslovena

Volení zástupci města podle všeho nechtěli o jiných firmách ani slyšet a odhlasovali si výjimku ze zmíněných směrnic a pronájmu plochy dali zelenou.

Zápis z Rady města Kolín

Zdroj: Zápis z Rady města Kolín

Pokud by neexistovala firma, která by poskytovala podobné služby, možná by se tento postup dal obhájit s tím, že nabídka byla finančně výhodná a bezkonkurenční.

Podle našich informací ale není pravda ani jedno, což může být pro vedení města problém.

Rozpočtové opatření Kolín

Zdroj: Rozpočtové opatření č. 6 – Město Kolín

PrahaIN.cz se totiž rozhodla v konkurenčních vodách pátrat sama. Uspěli jsme rychle.

Jedna firma totiž aktuálně nabízí za tříměsíční pronájem kluziště včetně mantinelů a vyrovnávací podesty 770.000 korun včetně DPH, což je o čtvrt milionu méně, než kolik platí v Kolíně.

Nabídka konkurenční firmy Kolín

Zdroj: Aktuální nabídka konkurenční firmy

Technologie je částečně odlišná od té, kterou zvolil Kolín. Na užívání podle všeho nemá vliv a provozní náklady jsou v podstatě totožné.

Lze se domnívat, že pokud by město Kolín nevybralo firmu napřímo, mohlo porovnávat minimálně dvě nabídky a se zástupci vést obchodní vyjednávání, která cenu mohla snížit.

Jinde je to zcela běžné.

Nedaleko Kolína měli kluziště za neporovnatelnou cenu

„S plochou i jejím využitím jsme byli spokojeni. Odezva veřejnosti byla také kladná. Nejenže jsme kluziště hojně využili pro hodiny tělesné výchovy, ale v odpoledních hodinách i pro širokou veřejnost,“ sdělil serveru PrahaIN.cz místostarosta Sadské Jakub Barták.

„Nájemné bylo dojednáno na přibližně 200 tisíc korun. S tím jsme také problém neměli, přišlo nám úměrné,“ dodal.

Sadská podle přiloženého usnesení zaplatila 205.700 korun za pět týdnů pronájmu ledové plochy. Trojčlenkou dojdeme k ceně asi 41.170 korun za týden a vychází nám, že by Sadská za dvanáct týdnů zaplatila necelých 494.000 korun. To už je rozdíl víc než půl milionu oproti nedalekému Kolínu.

Zápis z Rady Sadská

Zdroj: Zápis z Rady města Sadská

Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že tato čísla platila před několika měsíci.

Pátrali jsme proto dál.

Aktuální nabídka v Sadské o statisíce nižší než v Kolíně

Podařilo se nám získat nabídku, kterou v Sadské obdrželi letos v říjnu.

V ní stojí, že by tříměsíční půjčovné stálo asi 600 tisíc korun, zhruba o 420 tisíc méně než za stejnou dobu v Kolíně.

V Sadské nakonec pro letošek nepřistoupili ani na tuto relativně výhodnou nabídku, rozhodli se šetřit.

„Problémem je obecně situace ve společnosti a především další doprovodné náklady na provozování veřejného bruslení. Byť by to možná nebylo nutné, tak jsme se drželi názoru, že kvůli ochraně kluziště, okolí i zdraví, je nutné, aby byl stále přítomen dozor z řad školního personálu,“ upozornil místostarosta Sadské.

„Především bychom pak byli neradi, pokud by tedy takováto aktivita - s ohledem na veškeré náklady i personální náročnost - žákům při výuce i veřejnosti při trávení volného času zevšedněla,“ uzavřel místostarosta Barták.

S tímto pohledem ostře kontrastuje ten kolínský. Vedení Kolína totiž avizovalo, že uvažuje o odkoupení celého kluziště a jeho celoročním využívání.

Vánoční výzdoba města Kolín. Foto: PrahaIN.cz

Kolín objednal pozdě, byly volby

Oslovili jsme i dodavatele kluziště a podle něj spočívá takto vysoký rozdíl v ceně v tom, že Kolín má, na rozdíl od Sadské, nové kluziště a je pro něj potřeba vyrovnávací podlaha vzhledem k místu, které bylo pro umístění kluziště vedením města vybráno.

Dále může za vysokou nájemní cenu adventní termín, ten je dražší. Navíc Kolín přesune kluziště na jinou lokalitu v době pronájmu a to jsou opět náklady navíc, uvedl zástupce dodavatele a zmínil i jeden méně standardní důvod vyšší ceny v Kolíně.

„Kolín kluziště objednal na podzim (byly volby) a už nebyla volná kapacita v ČR, kluziště muselo přijet z centrálního skladu (je tam navýšení dopravou, skladováním a dopravou na místo menším nákladním autem),“ poukázal pro server PrahaIN.cz dodavatel z firmy Glice CZ i na politický aspekt vyšší ceny a doplnil důvody, které zlevnily pronájem kluziště v Sadské.

„Sadská využila volnou kapacitu kluziště v ČR a termín konce sezony, navíc byli ochotni pomoci  s posezónním čištěním plochy,“ uzavřel vysvětlení vysoké kolínské ceny zástupce dodavatele.

Z uvedeného plyne, že pokud by Kolín našel kapacity na posezónní čištění plochy, mohla být cena nižší. Ale také to, že kdyby v Kolíně termín objednání neovlivnila politická situace, mohlo město ušetřit ještě víc.

Vedení města na dotazy ohledně výběrového řízení, potřeby šetřit peníze v době krize a vysoké nájemní ceny kluziště nereagovalo.