foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Přeplněná popelnice na směsný odpad ve Vršovicích
Pražané si musejí zvykat na další druh popelnic. Jsou hnědé s oranžovým víkem. Jsou určeny pro kompostování kuchyňských zbytků.
Možná to zpočátku způsobí zmatek v našich hlavách, ale našim příbytkům a popelnicím to pomůže. Bioodpad včetně kuchyňských zbytků tvoří totiž až téměř polovinu směsného komunálního odpadu. Tento druh odpadu pak končí zbytečně na skládkách a přitom se dá zužitkovat zcela jinak. Víc vám prozradí web osvětového projektu trefně nazvaného Nedělejte z toho guláš.
Navíc kuchyňský odpad je nejproblematičtějším druhem odpadu v naší domácnosti. Často totiž způsobuje zápach v kuchyni, a proto nás rozkládající se potraviny v koši nutí utíkat často k popelnicím.
Pražané si už zvykli na to, že odpad ze zahrad, ale i z kuchyně rostlinného původu je možné zlikvidovat v kompostéru na zahradě nebo v biopopelnici. Teď mluvíme například o slupkách z jablek, cibule, ale i brambor.
Popelnice na kuchyňský odpad ale umožní zpracovat kromě rostlinných také živočišné zbytky. Takže do nových hnědých popelnic s oranžovým víkem můžeme házet zbytky jídla, ale i jídlo zkažené, zbytky ovoce a zeleniny. Tato popelnice si ale pochutná i na masu, kostech, kůžích, mléčných výrobcích, pečivu a dokonce i na čaji nebo vylouhované kávě.
Psali jsme
Nová nepovinná platba za virtuální svoz tříděného odpadu by se měla týkat více než sta tisíc drobných pražských podnikatelů. Budou se však muset…
Pokud narazíme doma na zkažené či prošlé potraviny, které už nechceme jíst, šup s nimi do popelnice, a to klidně i s obalem, pokud není skleněný. A do popelnic lze házet i mastné papírové kuchyňské utěrky.
V žádném případě ale nesmíme do těchto popelnic házet například větve ze zahrady, kameny, dřevo, kovy nebo nebezpečné odpady.
Co se stane s tímto odpadem? Poslouží dál
Zatímco dřív, když se kuchyňský odpad házel do směsných popelnic, končil v pražské spalovně v Malešicích. Dnes se budou hnědé popelnice s oranžovým víkem vozit do bioplynové stanice. Tady z tlejících zbytků vznikne biometan, který bude pohánět autobusy MHD, vozidla Pražských služeb nebo vznikne digestát, což je zemědělské hnojivo.
Popelnice se nově začínají objevovat na stanovištích tříděného odpadu v Praze. A to v rámci pilotního projektu. Do něj byla vybrána například městská část Praha-Kolovraty.
Pražské služby budou tyto popelnice vyvážet každý týden a pravidelně se bude provádět také jejich čištění, aby neobtěžovaly zápachem.