Komplikace sporu o skládku v Chuchli. Žalující hovoří o horkém bramboru, žalovaná Praha o zdržování projektu

10. 07. 202217:25
Komplikace sporu o skládku v Chuchli. Žalující hovoří o horkém bramboru, žalovaná Praha o zdržování projektu
foto: MHMP/Jana Plamínková na archivním snímku z chuchelské skládky.

Vleklý spor o pozemky na chuchelské skládce, kde na jedné straně stojí hlavní město Praha a na druhé politik ODS z místní radnice, jemuž patří část pozemků, se opět odkládá. Aktuálně se zdá, že termín mediace, která má vést k dohodě, bude až těsně před volbami. Podle nástupkyně Petra Hlubučka, náměstkyně Jany Plamínkové (STAN), je na vině zmíněný zastupitel Pavel Klán, ten zase hovoří o horkém bramboru, které chce gesčně příslušné hnutí STAN hodit na příští vedení města.

V úvodu bychom ale měli přiblížit celý spor. Na jeho začátku stojí právě Hlubučkova nástupkyně, starostka Slivence Jana Plamínková, která už v minulém volebním období působila jako městská radní pro oblast infrastruktury a životního prostředí.

Prý jen pro Slivenec

Respektive jde o její projekt na revitalizaci chuchelské skládky, která by se za zhruba sto milionů korun měla zavézt zeminou a proměnit se v park. Už od začátku je přitom tento záměr terčem kritiky s ohledem na samotné řešení sanace skládky, na její zabezpečení před sesuvy a v neposlední řadě i proto, že je přístup do budoucího parku navržen jen z domovského Slivence Jany Plamínkové, přestože je většina skládky v katastru Velké Chuchle.

Proti nátlaku tria ze STAN

Tyto i další argumenty přitom přednesl redakci PrahaIN.cz už dříve i sám chuchelský zastupitel Pavel Klán (ODS), jehož rodina získala v restituci několik pozemků v lokalitě skládky. „Pozemky nám patřily po mnoho generací, už proto jsme po dohodě v rodině nepřistoupili na nátlak města, abychom prodali. Nejde o nám o spekulaci, jde o přístup paní Plamínkové, pana Polčáka, který ji jako starostce Slivence ve sporu radí, ale také pana Hlubučka, který stejně jako další oslovení ani neodpověděli na můj návrh řešení,“ řekl už před posledním jednáním soudu Klán PrahaIN.cz.

Mediace na poslední chvíli

Jeho výsledkem přitom bylo ustanovení mediátora, který měl společně s oběma stranami sporu dojít k dohodě. Ta se ale opět zdrží. Jak vypývá z dokumentů, které má redakce PrahaIN.cz k dispozici, město, jako žalovaná strana aktuálně odkládá schůzku s mediátorkou, jíž navrhlo hlavní město na září. „Zajímavé je už to, že město v žádosti o odklad mediace uvádí dovolenou paní Věry Liakou, kterou jsme u soudu nikdy neviděli. Ta má podle advokáta Slabého zastupovat hlavní město, přičemž nám mediátorka výslovně řekla, že na jednání mají být osobně účastníci sporu a ne zástup. Termín se přitom posouvá až na 13. září, což je mimochodem deset dní před volbami, ale co je hlavní, jde skutečně o šibeniční termín,“ řekl PrahaIN.cz Pavel Klán.

Nemáme čas, jsme na dovolené

Vysvětlil, že už 22. září se má konat soudní stání, kde mají obě strany prezentovat dohodu, k níž prostřednictvím mediátora dospěly. „Je až humorné se dočíst v omluvě advokáta Slabého, který zastupuje Prahu, že v původně stanoveném termínu nemá čas ani paní Plamínková, jako vedlejší účastník sporu za Slivenec. To je velice zvláštní, že když se termín mediace stanovoval na 19. červenec, paní Plamínková termín potvrdila,“ poznamenal Klán. „Byla to přitom ona, která z celé věci udělala politickou kauzu a ze mě toho, kdo vydírá město,“ dodal.

Sama náměstkyně Jana Plamínková na dotaz PrahaIN.cz redakci potvrdila, že v navrženém termínu čerpá dovolenou. „Během prázdnin je vždy těžké najít vhodný termín. Samotnou mě zaskočilo, že je to přeloženo až na září, snažíme se nyní najít dřívější termín,“ vysvětlila.

Čirá frustrace v hnutí STAN

Podle Klána jde ale spíše o aktuální dění a snahu, zbavit se horké brambory. „Teď schovává hlavu do písku a dělá, že není. Vychází mi to na čirou frustraci, která teď panuje v táboře celopražského STAN, jehož kandidátkou donedávna byla i paní dočasná radní Plamínková,“ řekl na adresu aktuální náměstkyně primátora, které se celý problém vlastně vrátil do gesce. Zamýšlel se i nad tím, zda stačí jedna schůzka k dosažení dohody, nebo má město jinou strategii. „Je zjevné, že hlavní město má v plánu obstruovat až do samého konce, vyhýbat se politicky nepříjemnému tématu před volbami a novému vedení nadělit pěkně horký brambor do jejich začátku,“ dodal Klán s tím, že on nařízený termín jednání před soudem „rozhodně nehodlá nechat padnout jenom z toho důvodu, že se současné vedení Prahy není schopné zvednout ze židlí a jít problém řešit“.

Dohoda je výhodná pro obě strany

Podle Plamínkové je to nicméně právě strana žalující, kdo celou záležitost zdržuje, věří ale, že je dohoda stran možná. „Vždycky je lepší se dohodnout, než se léta soudit. Na dohodě by vydělaly obě strany, panu Klánovi jsme nabídli dva tisíce korun za čtverečný metr jeho pozemků nebo i jejich výměnu za jiné pozemky. Vycházeli jsme přitom z podobného případu, který se řešil, tuším, v Měcholupech, kde k dohodě došlo,“ řekla Plamínková PrahaIN.cz.

Podle jejích slov celý projekt nezdržel ani tak aktuální spor o pozemky, jako odvolání Pavla Klána z pozice účastníka řízení. „Projekt revitalizace skládky se jeho pozemků přímo netýká. Nebýt odvolání, už mohlo být hotovo,“ dodala Jana Plamínková s tím, že průtahy v projektu znamenají pro město například i vrácení části dotací ze Státního fondu životního prostředí.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných