Komunitní kompostéry na Praze 6 našly rychle uživatele
foto: Se svolením MČ Praha 6/Komunitní kompostér na Petřinách
Radnice Prahy 6 ve spolupráci s obecně prospěšnou organizací Kokoza pilotně testuje komunitní kompostéry. Byly umístěny na sídliště Červený Vrch a Petřiny.
Tříkomorový kompostér je uzamykatelný a přístup do něj mají pouze domácnosti, které se do projektu přihlásily na základě předchozí výzvy. Těch je v každé lokalitě padesát.
Obrovský zájem byl na sídlišti Petřiny, kde už se vytvořilo pořadí náhradníků, v Dejvicích naopak ještě pár volných míst zbývá. Do kompostérů mohou lidé přinášet svůj bioodpad zdarma, následně budou moci využít i vzniklé kvalitní hnojivo, které se sklízí zhruba dvakrát do roka.
Co je komunitní zahrada?
Praha 6 v rámci projektu komunitám věnovala i nářadí, aby se o vznikající kompost mohly průběžně starat. Každý kompostér má svého správce, který dohlíží na správný provoz a komunitu informuje. Uživatelé byli také proškoleni, jak kompostéry užívat, a byli upozorněni na to, co do nich rozhodně nepatří. Současně jsou jim k dispozici i odborní konzultanti z Kokozy, kteří poradí, jak správně bioodpad zpracovávat.
Předsedkyně Komise životního prostředí MČ Prahy 6 Martina Kaňáková (TOP 09) při zahájení kompostování uvedla: „My s Kokozou spolupracujeme už delší dobu, protože mají na Praze 6 dvě komunitní zahrady. Spolupráce na kompostování začala někdy zkraje letošního roku, kdy jsem zahlédla projekt komunitního kompostování na Praze 3. A v rámci svého působení v Komisi jsem pozvala Kokozu, abychom si o projektu řekli více. Nám se to líbilo, členové komise to odsouhlasili a získali jsme podporu i radnice Prahy 6.“
Psali jsme
Největší politickou výzvou pro státy Evropské unie je boj se změnou klimatu. V letošním roce se proto usnesly na plánu Zelená dohoda…
Tagy
Speciály