foto: Redakce, PrahaIN.cz/Koně, ilustrační foto
Léto je v plném proudu, Prahu sužují vysoké teploty a jako každý rok se v médiích vyskytují články o nepochopitelném jednání některých lidí, kteří nechají své dítě v zaparkovaném a zavřeném autě.
I těch pár minut může být smrtelně nebezpečných. Stejných prohřešků se dopouští pejskaři. Při venkovní teplotě 30 stupňů se rtuť teploměru může během dvaceti minut vyšplhat i k sedmdesáti stupňům. Výjimkou nejsou ani koně, které se přepravují v převozních boxech.
A právě příspěvek o přepravě koní se v posledních dnech hromadně mezi lidmi šířil na sociálních sítích. Jedním z těch, který se přidal, byl například jezdec a olympijský reprezentant Ondřej Zvára.
„Je 35°C a stojíte s koněm ve vozíku v koloně. Víte, že můžete požádat o pomoc?“ stojí v příspěvku, u kterého je na obrázku také mobilní telefon, který vytáčí linku 158.
Psali jsme
PrahaIN.cz přinesla rozhovor s provozovatelem fiakrů na Staroměstském náměstí Josefem Kočovským, který tento byznys provozuje už více než třicet…
Jen zde ho sdílely dva tisíce uživatelů a téměř 400 jich přidalo komentář. Řadu lidí příspěvek rozčílil a objevovaly se komentáře typu: „Nevidím jediný důvod k tomu, aby se někdo staral a zabezpečoval průjezd kolonou jenom proto, že se vám může přehřát kůň.“ Další se ptali: „Od kdy mají koně vyšší práva než lidé?“ Jiní zase argumentovali tím, co mají dělat malé děti v sedačce v autě bez klimatizace nebo lidi ve starých vozech.
Ostatní zase zajímalo, jestli to mohou využít i ti, co vezou jiné zvíře než koně.
„To opravdu polovina komentujících závidí, že by mohl být kůň dříve u sjezdu z dálnice?“ nechápala jiná z diskutujících.
Je to jinak
Příspěvek zaznamenala i policie, na kterou jsme se obrátili. A podle ní je zavádějící.
„Příspěvek na sociálních sítích, který nabádá k volání na linku 158 v případě, že se zvířata vyskytnou v koloně, je zavádějící. Obecně jistě platí, že na tísňovou linku se může v případě nouzové situace obrátit každý, ale to neznamená, že policisté mohou a budou upřednostňovat to či ono vozidlo a vyvádět jej z kolony. Samozřejmě jsou případy, kdy takovouto asistenci provádíme, jedná se však vždy případy ohrožení lidského života, převoz zraněných osob, lidských orgánů určených k transplantaci, nebo například transport rodiček k porodu na zdravotnická zařízení,“ sdělila pro PrahaIN.cz tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Irena Pilařová.
Pro složky IZS je podle ní primárním úkolem v případě dopravních nehod záchrana osob, zajištění jejich života, zdraví a dále rychlé zprovoznění dopravního tělesa.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Během prodlouženého svátečního víkendu 5. a 6. července zavítaly do kokořínského údolí tisíce návštěvníků. Parkoviště pod hradem Kokořín…
„Síly a prostředky jsou tam směřovány tímto směrem. Samozřejmě se v rámci mimořádných událostí společně s kolegy z HZS snažíme zajišťovat například i distribuci vody, či zajistit tepelný komfort v případě zimního období,“ uvádí dále Pilařová.
Přepravci živých zvířat by podle ní měli být k přepravě školeni, a to včetně obecné péče o zvířata. Zodpovědnost za péči o přepravovaná zvířata je tak primárně na osobě, která je přepravuje.
„Nejedná se o vozidla, která mají nějaké speciální postavení, a tedy i přístup ze strany zasahujících složek. V rámci zvládnutí případného zdržení na dálnicích v letních měsících platí pro všechny účastníky provozu téměř identické preventivní rady, jednou z nich je se na cestu vydávat s dostatečným množstvím vody. To platí i pro přepravce zvířat, kteří pak mohou vodu používat nejen k napájení, ale také ochlazování zvířat,“ dodala pro naši redakci Irena Pilařová.