Konec dubna bude patřit dobrovolníkům

22. 04. 202415:10
Konec dubna bude patřit dobrovolníkům
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Centrum Prahy

Celkem 320 akcí bude letos součástí Dnů dobrovolnictví, které letos připadají na dny 25. až 28. dubna. Událost propojí dvanáct krajů České republiky včetně Prahy, stovky organizací a tisíce lidí.

Dny dobrovolnictví představují příležitost, jak nahlédnout pod pokličku různých druhů dobrovolnictví, pochopit jeho hodnoty a zároveň si některé činnosti na vlastní kůži vyzkoušet. Dobrovolníci přitom nepomáhají jen lidem, kteří to potřebují, ale mnohdy i sami sobě.

V Praze působí dle zprávy o dobrovolnictví za rok 2023 asi 68 tisíc dobrovolníků. Nejvíc se jich věnuje ochraně životního prostředí, dárcovství krve, dobrovolnému hasičství, jsou ve volnočasových organizacích pro děti či pomáhají seniorům. Organizace, které se o dobrovolníky starají, si podle dokumentu stěžují zejména na nestabilitu ve financování a nedostatek peněz pro zaměstnání stálého koordinátora. Chybí podle nich i jasná strategie.

Organizace shání nové členy a otevírají dveře do zákulisí

Pomoci by s tím mohly právě akce, které na důležitost dobrovolníků poukazují a otevírají dveře do nitra některých organizací i do činností, které možná nejsou na první pohled patrné. Zároveň se Dny dobrovolnictví snaží nalákat nové členy a šířit povědomí  o některých spolcích a organizacích.

Praha se k akci připojí prostřednictvím Regionálního dobrovolnického centra hlavního města Prahy, o jehož chod se stará organizace Letokruh. Podle informací z webu poskytuje informace o možnostech dobrovolnictví ve městě, zprostředkovává dobrovolnictví pro osoby i organizace, vzdělává dobrovolníky i jejich koordinátory a nabízí také odborné poradenství. Mimo jiné pak zprostředkovává akce, jakými jsou právě Dny dobrovolnictví.

Ve dnech 25. až 28. dubna se stovky dobrovolnických akcí uskuteční kromě hlavního města také v Jihočeském, Jihomoravském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Moravskoslezském, Plzeňském, Ústeckém či Zlínském kraji a na Vysočině. Seznam všech akcí je k dispozici na webu dnydobrovolnictvi.cz, jen na Prahu připadá akcí více než třicet.

Na Čtyřce se bude uklízet les

Zapojení hlásí na svém webu například Praha 4. V plánu je například úklid Krčského lesa či Zahradní odpoledne pro seniory a dobrovolníky v Ústavu sociálních služeb Prahy 4. Akci si nenechá ujít ani zdejší organizace Pohoda.

„Dny dobrovolnictví jsou příležitostí zažít si dobro na vlastní kůži a setkat se s lidmi, kteří nezištně věnují svůj čas a energii ve prospěch ostatních,“ uvedl radní pro oblast sociální a zdravotní Radek Lacko (ANO).

Pro Prahu 1 je letošek rokem dobrovolnictví

Praha 1 letošní rok vyhlásila jak rok dobrovolnictví. „Inspirací pro vyhlášení roku dobrovolnictví nám byla návštěva partnerského města Trenta, které vyhrálo titul Evropské město dobrovolnictví 2024. Velký zájem jsme zaznamenali i ze strany účastníků obnoveného Veletrhu Dne vzájemné pomoci 2023, kde se nám povedlo propojit mnohé zástupce neziskového sektoru,“ vysvětlila Ivana Antalová (BPP), radní Prahy 1 na webu.

Na území Jedničky se do akcí zapojí například organizace Lata, která více než 30 let pomáhá mladým lidem ve věku od 12 do 26 let, jejichž vstup do života nebyl ideální. Aktivity připravila také Městská knihovna v Praze nebo Diakonie Praha, která sdružuje Klub líných turistů trpících duševním onemocněním.

Začít je možné kdykoli

Začít s dobrovolnictvím může každý ale i mimo Dny dobrovolnictví. Jedinou podmínkou je chuť a snaha nezištně pomáhat. Registraci do Regionálního dobrovolnického centra hlavního města Prahy je možné provést zde nebo na portálu Vlna pomoci.

Dobrovolníci poskytují ve svém volném čase pomoc nezaměstnaným, sociálně slabým, zdravotně postiženým, seniorům, cizincům, dětem, mládeži či rodinám. Pomáhají také při přírodních, ekologických nebo humanitárních katastrofách, ochraně životního prostředí nebo péči o kulturní dědictví. Dobrovolníkem se může stát kdokoli ve věku od 15, v některých případech od 18 let.