Konec labutí na Vltavě? Studenti UMPRUM představili návrhy nových šlapadel

09. 06. 202416:10
Konec labutí na Vltavě? Studenti UMPRUM představili návrhy nových šlapadel
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Návrhy šlapadel na vltavskou hladinu. To bylo téma, které studenti UMPRUM zpracovávali v rámci Artsemestru.

ROZHOVOR: Taky vám vadí na vltavské hladině šlapadla v podobě plastikové labutě či autíčka? Ta labuť na vodu alespoň patří, s tím autíčkem je to opravdu krok vedle. Estetiku uráží plastová šlapadla asi u řady lidí, a tak se studenti pražského UMPRUM v rámci Artsemestru pokusili veřejnosti ukázat, jak by mohla v budoucnosti šlapadla na řece vypadat.

Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové představili zhruba desítku návrhů, jak by mohla šlapadla v budoucnosti vypadat. PrahaIN.cz se rozhodla zmapovat zákulisí celého nápadu. Pomohl nám v tom vedoucí ateliéru průmyslového designu na UMPRUM Ivan Dlabač. Ten se v poslední době v rámci průmyslového designu intenzivně věnuje třeba designu zbraní nebo sexbotů.

Ty práce jsou pouze školními uměleckými designovými pracemi žáků, anebo máte snahu o přesah, aby se ta šlapadla skutečně dostala na vodní plochu?

Je to spíš provokace, takové rýpnutí. A pokud se nad tím někdo zamyslí, tak to bude jenom dobře.

Boj proti nevkusnosti na vltavské hladině, tak se dají nazvat ročníkové umělecké práce studentů UMPRUM. Představili návrhy svých představ pro vltavská šlapadla. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Takže žádná jednání s městem neproběhla, ani se neplánují?

Ne, sami o sobě nic takového nemáme v plánu. Pokud se ale někdo ze zodpovědných bude chtít přijít podívat na návrhy, budeme jenom rádi.

I tak by bylo docela dost složité prosazovat návrhy mezi firmami se šlapadly. Je to přeci jen soukromý byznys.

A značně nepřehledný.

Zajímá mě pozadí vzniku celého nápadu.

Uzrálo to na Silvestra. Měli jsme ve škole otevřenou diskuzi o tom, jaké téma do Artsemestru zvolíme a naši žáci, oni to jsou umělečtí egoisté a nijak dvakrát spolupracovat na hledání tématu nechtěli, pak když jsem pak přecházel na druhou stranu Vltavy, tak mně došlo, že šlapadla jsou úžasný nápad.

Jde zatím jen o návrhy v poměru 1:6, ale kdo ví? Možná se jednou těchto šlapadel na pražské Vltavě dočkáme ve skutečné velikosti. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Přijali to jednoznačně?

Bylo nutné je trochu nakopnout. Takže později jsem je vzal v rámci výuky na šlapadla, a tam jsme o tom začali mluvit. A najednou to mezi nimi zahořelo a bylo rozhodnuto. Jen si dodnes myslí, že jsme na to přišli společně právě až na těch šlapadlech.

A nakonec jste to dovedli do zdárného konce.

Když jsme se rozhodli, že prezentovat se to bude v plavkách a županech a se zmrzlinou, bylo rozhodnuto. Jednoznačně jsme vybrali i poměr zmenšení 1:6, a protože se jedná o takzvaný Barbie poměr, bylo jasné, že prezentaci pak doplní panenky Barbie a Kena.

Zatím vozí jen Barbie a Kena, ale i tak jsou práce studentů UMPRUM nadějné. Možná, že budou jednou jejich šlapadla v reálné velikosti brázdit hladinu Vltavy. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Tak přeji nejen vám, ale i všem studentům, aby se jejich práce prosadily i na říční vlny. Všichni, kteří se chtějí na návrhy studentů UMPRUM podívat, mají možnost v budově školy na náměstí Jana Palacha jen do 11. června. Každý všední den v čase od 10 do 18 hodin.