-->

Konečně! Na Praze 2 se snižují šance, že se přerazíte na chodníku o elektrokoloběžku

09. 12. 202210:41
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Elektrokoleběžky, ilustrační foto

Městská část Praha 2 se již delší dobu snaží zlepšit situaci ohledně poházených elektrokoloběžek v ulicích na svém katastrálním území. Cílená jednání s bikesharingovými společnostmi přinášejí první úspěchy v podobě zřízení konkrétních odkládacích mís. Uživatelská aplikace jezdcům jinde umístit koloběžku nedovolí. Finální dohoda s provozovateli má být podepsána do jara.

O snaze radnice Prahy 2 změnit stávající způsob provozu sdílených elektrokoloběžek redakce PrahaIN.cz informovala již v minulosti. Městská část ve své tiskové zprávě uvádí, že aktuálně se výrazně snížil počet stížností občanů na nežádoucí jevy, které jsou s touto službou spojené.

„Je to sice teprve začátek, ale situace se u nás na Dvojce začíná pomalu zlepšovat. Stížností na pohozené koloběžky je výrazně méně a už se nestává, že by o ně lidé zakopávali na každém rohu. Jsem přesvědčena, že je to výsledek důsledného a nekompromisního postoje radnice při jednáních s bikesharingovými společnostmi,“ popisuje současný stav v ulicích Prahy 2 její staronová starostka Alexandra Udženija.

Kontrolní proces je nyní účinnější

Kontrola zaparkovaných elektrokoloběžek probíhá průběžně. Pokud se zjistí nedostatky související s jejich odkládáním, situaci provozovatelé bezodkladně řeší, tak aby nepřekážely v provozu a neohrožovaly chodce v ulicích.

„Troufám si tvrdit, že sami provozovatelé jsou nyní mnohem aktivnější, posílily svoje týmy, které zajišťují úklid koloběžek a přemisťují je na vyhrazená místa. Děje se to a občané si nyní pochvalují, že se konečně koloběžky přestaly všude povalovat,“ uvedla pro PrahaIN.cz tisková mluvčí druhé městské části Andrea Zoulová.

Nová místa k parkování

Ve spolupráci s policií bylo vytipováno přes třicet stanovišť určených pro odkládání nepoužívaných zařízení. Jsou umístěny mimo modré zóny na jejich okrajích do takzvaných dopravních stínů.

Nově vyznačené odkladové prostory na rohu ulic:

Římská x Italská

Budečská x Moravská

Bruselská x Londýnská

Blanická x Vinohradská

Slovenská x Francouzská

Místa postupně vyznačuje Technická správa komunikací (TSK). Další místa mají být vyznačena do jarních měsíců. Postup prací se musí koordinovat s vývojem počasí, vozovka nesmí být vlhká nebo namrzlá, když se na ní značení maluje.

Jedno z nových míst pro parkování elektrokoloběžek / foto: MČ Praha 2

„Požádali jsme před časem TSK také o instalaci cyklostojanů, mimo uvedená místa ve stínu, takže finální počet odkládacích ploch by se mohl blížit čtyřiceti,“ přiblížila tisková mluvčí Prahy 2.

Dohoda s provozovateli bude do jara

Úřad městské části připravuje finální podobu dohody o spolupráci s jednotlivými provozovateli. Andrea Zoulová sdělila redakci PrahaIN.cz na dotaz, kdy se dá očekávat její podpis, že to bude v řádu týdnů.

„My potřebujeme, aby dohoda byla podepsána podle představ městského úřadu do jara. Její součástí by mělo být také vypracování sankčího systému, který bude společný pro všechny, protože není možné, aby někdo měl předepsány například i pokuty a jiný provozovatel měl sankce minimální, jak je tomu nyní. Jde také o to, aby bylo možné, odsouhlasené sankce účinně vymáhat,“ dodala Zoulová.

Dále se plánuje například zákaz vjezdu elektrických kol a koloběžek do vybraných parků a náměstí či zákaz používání akustických signálů k lokalizaci zařízení v nočních hodinách.