foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Koněvova ulice
Známá žižkovská třída, pojmenovaná po maršálu Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi, by se měla přejmenovat. Záměr pojmenování ulice na Hartigovu v duchu aktuálního protiruského společenského kurzu schválila rada městské části Praha 3. Nyní chce znát názor občanů. Ty oslovila i redakce PrahaIN.cz. A výsledek? Plichta.
Aktuální trend přejmenování ulic a prostranství, která mají názvy spojené s Ruskem pokračuje i v Praze 3. Známá dopravní tepna vedoucí Žižkovem na úpatí Vítkova nese zatím stále název Koněvova. Kontroverzní vojevůdce Rudé armády Ivan Stěpanovič Koněv velel vojenským operacím, které v květnu 1945 skončily osvobozením Prahy. V roce 1956 se ale angažoval v krvavém potlačení maďarského lidového povstání a v osmašedesátém roce se podílel na invazi spřátelených vojsk do tehdejšího Československa, což byl také důvod, proč už před časem nechala radnice Prahy 6 odstranit jeho sochu.
Místo Koněva Hartig
Žižkovští radní aktuálně schválili záměr na přejmenování Koněvovy ulice právě s odkazem na „rozporuplnost osoby sovětského maršála“. „Historie i současné dění ukazuje na rizikovost pojmenovávání ulic po osobnostech vojenského a politického života komplikovaného 20. století. Na druhou stranu má Praha 3 velký dluh vůči osobnosti, která se bezpochyby pozitivně zapsala do historie Žižkova, a tou je Karel Hartig, stavitel, první starosta obce Žižkova, vlastenec a všestranně činorodý člověk, stopy jehož působení nacházíme na Žižkově dodnes,“ vysvětlil radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček (STAN).
Širší rodina souhlasí
Souhlas s navrženým pojmenováním podle jeho slov vyslovila radnici i širší rodina Karla Hartiga. „Jsme přímými potomky rodiny Stome, která vlastnila statek Pražačka a rozsáhlé pozemky v okolí a do které se Karel Hartig v roce 1865 přiženil. Nejsme si vědomi, že by žili přímí potomci Karla Hartiga, proto si dovolujeme tento souhlas vyslovit my, členové jeho širší rodiny,“ uvedl jménem všech žijících členů rodiny Ivo Stome.
Co na to Žižkováci?
Celá věc má ale jeden háček. Kromě toho, že záměr musí nejprve schválit zastupitelstvo MČ Praha 3 a poté i místopisná komise pražského magistrátu, jde především o lidi a firmy, které mají na Koněvově ulici trvalé bydliště, respektive své sídlo.
„Jedná se o nejdelší ulici v Praze 3 a jednu z největších v rámci celé Prahy, která je významně obydlena fyzickými osobami a zároveň je sídlem řady firem a právnických osob, pro které může přejmenování znamenat mnoho komplikací. Proto chceme zahájit rozsáhlou informační kampaň a hledat co nejschůdnější a pro občany maximálně komfortní způsob řešení,“ dodává Křeček s tím, že radnice chce v blízké budoucnosti prověřit názor lidí i podnikatelů z Koněvovy ulice.
I pro obchodníky z Koněvovy ulice by přejmenování znamenalo velké změny. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Místní šetření
To přímo na místě udělala i redakce PrahaIN.cz. Výsledek přitom vůbec není jednoznačný. Pokud vyloučíme názor „nebydlím tu a je mi to jedno“, můžeme hovořit o remíze.
„Nejde mi ani tak o Koněva, i když osvobodil Prahu. Jde mi spíš o to, že se taková změna dotkne mnoha lidí. Pokud by radnice udělala skutečně něco na způsob referenda, věřím, že by většina byla proti přejmenování jen proto, aby nemusela řešit s úřady změnu bydliště,“ řekla PrahaIN.cz Eliška Horáková, která bydlí nedaleko autobusové zastávky Černínova.
Nejde jen o občanku
„Kdyby šlo jen o výměnu občanky, bylo by to v klidu, ale když mě jen z první napadne, kde všude bych musela řešit změnu trvalého bydliště... Banka, pojištění, zdravotní pojišťovna, všechny možné aplikace,“ zamýšlí se.
Nadšení by s odkazem na změnu adresy sídla firmy nebyla ani většina obchodníků, které redakce oslovila v téže části Koněvovy ulice. „Asi bychom nemohli nic dělat, ale představa, že se budu muset přeregistrovat na finančním úřadě, na živnosti na sociálce, na pojišťovně... Nezdá se to, ale pro člověka, který nevyhledává úřady to není příjemná vidina,“ řekla PrahaIN.cz květinářka z malého krámku poblíž zmiňované zastávky autobusu.
Zaslouží si jiné jméno
Našli jsme ale i kladné ohlasy. „Když vidím, co dnes Rusko páchá na Ukrajině, myslím, že je dobře, když ukážeme, že s tím nesouhlasíme. A to i touhle cestou, i když je to jen symbolické. Koněvova si zaslouží jiné jméno,“ reagoval na dotaz PrahaIN.cz muž, který se představil jako inženýr Radek Pilát. Praha 3 by nicméně podle něj měla v případě prosazení zámeru nabídnout lidem pomoc, aby „nestrávili produktivní věk na úřadech“.
Pro přejmenování by byla i pamětnice událostí osmašedesátého roku, 72letá Jarmila Součková, která bydlí v Domažlické ulici jen pár metrů od Koněvovy. „Jsem padesátý ročník a celé ty události moje generace v roce 1968 prožívala velmi emotivně. Přestože jsme se pak v době normalizace smířili s tím, že se všechno možné jmenuje po bolševických zločincích, stále doufám, že se tohoto stínu minulosti jednou zbavíme,“ řekla PrahaIN.cz.
Podle radního Křečka je na čase přejmenování prosadit, jelikož se „diskutuje už několik desetiletí a stále se na radnici obrací řada občanů s touto žádostí“.
Psali jsme
Praha 3 letos nabídne dva termíny pro zápis do základních a mateřských škol. Jeden standardní pro místní děti a jeden dodatečný pro děti…
Psali jsme
„Koalice pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a Praha Sobě Jana Čižinského přejmenovala během jednání zastupitelstva nedůstojně v 1 hodinu…