foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Lidé z ulice se budou moci vyjádřit k jejímu přejmenování.
Městská část Praha 3 zjišťuje názor svých obyvatel na přejmenování Koněvovy ulice. Nově by měla nést jméno prvního starosty Žižkova, Karla Hartiga. V průzkumu se mohou vyjádřit lidé, kteří mají v ulici trvalé bydliště a nebo tam provozují živnost.
Záměr přejmenovat Koněvovu ulici na Hartigovu byl radou Prahy 3 schválen už v dubnu. Tuto změnu navrhli samotní občané kvůli některým problematickým činům maršála Koněva. Příkladem může být bombardování Mladé Boleslavi po válce a nebo podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956.
Tyto důvody vedly také ke zrušení čestného občanství Ivana Stěpanoviče Koněva, které radní hlavního města nedávno jednomyslně odsouhlasili. Přejmenování ulice podporují také odborníci na místopis.
Radnice Prahy 3 chce ale nejdřív znát názor těch, kterých by se změna dotkla nejvíce. Tedy rezidentů a provozovatelů firem. Trvalé bydliště má přitom na této adrese téměř pět tisíc osob a provozovny zde vlastní přes pět set podnikatelů.
Unikátní kód do schránky
Každý, kdo je oprávněn v průzkumu hlasovat, obdrží poštou unikátní kód. Využije ho pro přihlášení k online dotazníku, kde vyjádří svůj souhlas a nebo nesouhlas s přejmenováním ulice. Uvést přitom může i konkrétní důvody. Obyvatelé bez internetu mohou svůj kód využít na jedenácti vybraných místech Prahy 3. Hlasování je anonymní. Unikátní kód navíc zajišťuje, aby nikdo nehlasoval víckrát.
„V případě, že by došlo k přejmenování ulice, je městská část připravena maximálně usnadnit obyvatelům současné Koněvovy ulice všechny potřebné administrativní úkony,“ uvedl tajemník Úřadu městské části Praha 3 Rudolf Zahradník.
V rámci usnadnění administrativních úkonů by se mohly rozšířit úřední hodiny na večery a víkendy, fungovat by také mohla infolinka a informační web. Ochotu vyjít občanům vstříc vyjádřily i orgány státní správy.
Změny budou pro obyvatele zdarma
„Všechny změny spojené s přejmenováním ulice by byly pro obyvatele zdarma a většina proveditelná online. Fyzicky by občané museli měnit pouze občanský průkaz a v případě vlastnictví auta či motorky technický průkaz,“ dodal tajemník.
Výsledky průzkumu, který je otevřen do konce května, budou na zastupitelstvu Prahy 3 předloženy 21. června. Pokud bude přejmenování odsouhlaseno, dojde k postoupení Komisi místopisné Rady hlavního města k finálnímu rozhodnutí. K faktickému přejmenování ulice by došlo až potom.
Pražané jsou na změny zvyklí
Největším dosavadním mezníkem pro změny názvů ulic se stala sametová revoluce v roce 1989. Z názvů mizela hlavně jména vnucená totalitním režimem. Jen během prvního roku to bylo více než 40 ulic.
Přejmenování se nevyhnuly ani stanice metra. Nejvýraznější změnu podstoupila červená trasa C, na které se změnily názvy hned osm stanic.
Z ulic mizela jména jako Stalin, Lenin, S. M. Kirov, Majakovskij nebo Kujbyšev. Nahradili je T. G. Masaryk a nebo Alois Rašín. Některé komunistické názvy však novému režimu nevadily a projít se i nadále můžeme po ulici I. P. Pavlova, Sokolovské a nebo po nábřeží Ludvíka Svobody.
Kuriózním přejmenováním prošlo například náměstí Krasnoarmějců, kde lidé po revoluci přes noc název sami přeškrtali a změnili na dnešní náměstí Jana Palacha.
|
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Primátor Prahy za Piráty na svém Facebooku 9. května k odebrání čestného občanství maršálu Koněvovi