Kopulující krysy na budově České pošty pobuřují

21. 06. 202410:12
Kopulující krysy na budově České pošty pobuřují
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Krysy na náměstí v Říčanech

Říčany u Prahy se pošesté za sebou staly místem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Nyní se ale do povědomí veřejnosti dostaly díky umění. Dílo Kryštofa Hoška Revolution Evolution na střeše pošty budí vášně.

Druhý ročník výstavy Vidím sochy ve veřejném prostoru Říčan se letos koná pod názvem Zahledění. Slavnostní zahájení proběhlo v sobotu 8. června u rybníku Jureček. Místní i návštěvníci Říčan mohou obdivovat díla Kurta Gebauera, Čestmíra Sušky, Aleše Hnízdila, Jana Kováříka, Pavla Opočenského, Adama Velíška či Kryštofa Hoška. Sochy jsou rozmístěny po celých Říčanech.

Dílo posledně jmenovaného se ale velmi rychle stalo mnoha lidem trnem v oku.

Kryštof Hošek tvoří přerostlé krysy již několik let. V souboru Revolution evolution jsme je mohli vidět například v roce 2021 na Kampě.

Další dílo se objevilo nyní na budově České pošty v Říčanech. A nejenom říčanské sociální sítě zaplavují diskuze, místní se u místa zastavují a fotí. Jedny to pobuřuje, další baví.

Detail na krysy. Autor: PrahaIN.cz

„A ty souložící myši na střeše pošty? Pár metrů od základky? To patří k výstavě?“ objevilo se například na Facebooku Říčan, kde město o výstavě informovalo. „Jestli schválíte na náměstí, vedle kostela a školy takovou úchylárnu, tak jste divní,“ stálo v jiném komentáři. Další zmínil, že má zřejmě o umění jinou představu.

Na další facebookové skupině, která se věnuje událostem na Říčansku, se objevilo vysvětlení, pokud by se děti ptaly, co sochy znamenají. „Tak ta první krysa je nemocná a druhá ji tlačí do nemocnice,“ připsal místní. Akorát, že nemocnice je na druhou stranu.

Řada dalších si ale sochy vůbec nevšimla a na místo se lidé vyrazili podívat až po upozornění na sociálních sítích.

Cílem je diskuze

V diskuzi se vyjádřila i kurátorka výstava Lenka Babíčková.

„Víme, že některá vystavená díla vyvolala mezi návštěvníky výstavy kontroverzní reakce. Chápeme, že tato díla můžou být pro některé lidi provokativní nebo nepříjemné. Rádi bychom však zdůraznili, že umění má schopnost vyvolávat různé emoce a myšlenky, a to jak pozitivní, tak negativní. A hlavním cílem je probrat nás z letargie a vyvolat diskusi,“ psala Babíčková.

Naše redakce oslovila také starostu města Říčan Davida Michalička (Klidné město). Podle něj jsou reakce různé. „Je to všehochuť, ale spíš kladné ve smyslu, že umění má vyvolávat diskuzi a emoce,“ uvedl pro PrahaIN.cz Michalička.

V tomto případě to cíl splnilo. Dílo na střeše České pošty diskuzi rozhodně vyvolává.

Kdo by chtěl krysy a další umění vidět na vlastní oči, má možnost až do konce září.