foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Riegrovy sady
REPORTÁŽ: Riegrovy sady, oblíbený park na Vinohradech v Praze 2, nabízí Pražanům možnost využívat těsného kontaktu s přírodou, aniž by přitom museli slevovat z výhod, který nabízí městský život. Jak to žije v jednom z nejhezčích pražských parků, jsme se byli s naší redakcí podívat v jednom květnovém všedním podvečeru.
Riegrák či Riegráče, jak se lidově říká jedenácti hektarovému parku, byl založen na počátku 20. století a poslední velká revitalizace na jeho území skončila po několikaleté rekonstrukci v loňském roce. Městská část Praha 2 investovala do nových povrchů cest, zpevnění svahů, výsadby nových stromů či keřů a dalších prací souvisejících s obnovou některých historických prvků přes padesát pět milionů korun.
Každý návštěvník si může najít svůj důvod, proč se do sadů vydat. Na rodiče s kočárky tu čeká velké dětské hřiště, na žíznivce příjemná zahrádka s točeným pivem, sportovci mohou využít několika venkovních posiloven a kilometry běžeckých tratí, turisté a romantici si užijí jedinečné výhledy na západ slunce nad Prahou a pejskaři vyhrazené psí louky, kde se mohou jejich svěřenci dosyta vyběhat.
Do parku jsme vstoupili v jeho východní části, u křižovatky Chopinovy a Krkonošské ulice, ze směru od náměstí Jiřího z Poděbrad. Po několika desítkách metrů chůze po asfaltovém chodníku mezi vzrostlými stromy jsme se dostali přímo k srdci celého parku. Před námi se objevila budova bývalé Šretrovy restaurace, ve které se sice už od devadesátých let minulého století restaurační služby neprovozují, ale v těsném sousedství tu funguje rozlehlá zahradní restaurace Park Riegrovy sady.
Psali jsme
Další etapa revitalizace Riegrových sadů byla zahájena. Park by se měl po její realizaci stát ještě příjemnějším místem pro trávení volného času.…
Dětské hřiště U draka
K boku původní restaurační budovy patří také přilehlé veliké dětské hřiště. Jeho prostory jsou velkoryse řešeny, velké skluzavky tu mají místo i mezi letitými stromy, tvůrci hřiště je umístili do mírného svahu směřujícího z centrálního prostoru, kde velkému množství houpaček a houpadel dominuje prolézačka ve tvaru červeného draka.
Dětské hřiště U draka v Riegrových sadech / foto: PrahaIN.cz
Rodiče zde ocení měkký pěnový povrch, bezpečně tlumící případný pád dítěte. O tom, že hřiště patří mezi vyhledávané místo, svědčil velký počet malých i velkých návštěvníků. My jsme tu byli krátce před sedmou hodinou večer a stále si tu na velkém trojdílném pískovišti hrálo pod dospělým dohledem hodně dětí. Kočárky u laviček měli zaparkované nejen maminky, bylo tu i hodně mužů, kteří se potokům věnovali. Převládající skupinou mezi dětmi byli ti v předškolním věku. Na hřišti mimo češtiny hodně zaznívala také angličtina, v menší míře ruština/ukrajinština.
Sezení pod kaštany a velká televizní obrazovka
Naproti dětskému hřišti před vchodem do zahradního areálu stojí zaparkovaný starý červený londýnský doubledecker. Slouží tu jako stylová kavárna s posezením v horní části. Espresso za 55, cappuccino za 70 a horká čokoláda za 65 korun, to je výběr z místní nabídky, který stál za návštěvu jen několika málo jedincům.
Hlavní místní lákadlo, kam míří desítky a někdy i stovky návštěvníků, je totiž jen o pár metrů dále. Veliká zahrádka s desítkami stolů pod rozkvetlými kaštany, plzeňské pivo, stylová nabídka jídel a velkoplošná televize, to jsou hlavní důvody oblíbenosti místního restauračního zařízení. Současný provozovatel tu funguje od roku 2020 a zdá se, že zvolený koncept vybral správně.
Park Open Air Pub v Riegrových sadech / foto: PrahaIN.cz
V den naší návštěvy nebyly žádné letní teploty, slunce vylezlo zpoza mraků až v pozdním odpoledni, ale místa na zahrádce byla obsazená asi ze třetiny. Stolů připravených pro sledování vybraných zápasů probíhajícího mistrovství světa v hokeji tu měli několik desítek, celková kapacita tak dosahuje vyšších stovek míst. Že tu často bývá plno, nám potvrdili v pivním výčepu.
„Dneska tu není tolik lidí, ale když se hraje hokej, bývá tu narváno. Přesná čísla já nevím, ale určitě sedm set, osm set lidí přijde,“ popsal nám jeden pracovník ze čtyřčlenné obsluhy zajišťující provoz za dvěma pivními pípami.
Půllitr Prazdroje „hladinku“ zde prodávají za 64 korun, malý „šnyt“ vyjde na 54 korun. Pánové od piva vypadali profesně velmi zkušeně, obavy, že by nezvládli nápor velkého množství objednávek, jsme neměli. Pivo se čepuje buď do kelímku, anebo do skla, ale to jedině se stokorunovou zálohou. Platit se dá hotově i elektronicky.
Měli zde ještě jeden otevřený stánek nabízející teplá jídla a druhý s nabídkou ostatních alko i nealko nápojů. Z nabídky jídel nás zaujala kuřecí křídla, stripsy nebo tortillové wrapy v cenách od 170 do 190 korun. Dále tu mají i grilovaná vepřová žebra za 200 a hovězí hamburgery za 265 korun. Nechybí hot dog. My zkusili klasický americký za 120 korun. Ale popravdě jsme byli trošku zklamaní. „Rohlík” se doslova rozsypal. V ruce jíst nešel, takže jsme museli, chtě nechtě, použít plastové příbory. A ani s nimi se rozhodně nejednalo o žádný extra zážitek. Velmi podobně to dopadlo i s hamburgerem. Co jsme si všimli, tak právě hamburgery s hranolky byly nejčastější objednávkou.
Příprava jídla si vyžaduje nutný čas, a tak si lze čekání zkrátit objednáním nápojů ve vedlejším stánku. V nabídce mají několik typů nápoje mojito za 170 korun, gin s tonicem za 155 a další klasické míchané nápoje za 145 korun. Nechybí ani známé lihoviny, od pálenky přes Becherovku až po karibské rumy, v cenách od 95 do 155 korun.
„Chodíme sem rádi, pivo tu mají dobré, ale ještě lepší je zdejší atmosféra. Je tu hodně cizinců, co bydlí v okolí, takže je to tady takové příjemně kosmopolitní,“ prozradily nám dvě dívky, co je láká k návštěvám místní zahrádky.
Psali jsme
Druhá městská část se rozhodla své parky a zeleň zavlažovat chytře a ekologicky. Ušetřila díky tomu téměř polovinu obvyklých nákladů.
Vyhlídka, plné lavičky a psí louka
Nemálo návštěvníků si pivo v kelímku odnášelo z oplocené zahrádky dále do parku. Podél cesty, která vede z areálu, jich hodně sedělo na lavičkách, ale také volně v trávě na kopci vyčleněném pobíhajícím pejskům. Psí louka začíná asi po dvaceti metrech od restaurace a byla plná, zvířecí hrátky provázel radostný štěkot.
Po asfaltové cestě jsme promenádou pokračovali směrem k vyhledávanému výhledu na centrum Prahy. Pohled z místních kopců na zapadající slunce nad Pražským hradem je právem vyhlášený jako výjimečně přitažlivý.
„Tento park mám nejraději kvůli výhledu na město. Dovedu si představit zde být i na Silvestra a pozorovat ohňostroje,“ tak zní jedna z tisíců pochvalných recenzí vztahující se k tomuto místu na Google mapách. „Jedno z nejhezčích míst, kam se dá jít v Praze odpočinout od velkoměsta,“ hodnotí další recenzent Petr vyhlídku v Riegrových sadech.
Vyhlídka na západ slunce nad Prahou / foto: PrahaIN.cz
Nám nezbylo, než konstatovat, že pochvaly jsou zasloužené. Uvolněnou a pokojnou atmosféru tohoto místa vytvářelo množství mladých lidí, především cizinců mluvících anglicky, španělsky, německy, ale i rusky či slovensky. Posedávali v trávě a popíjeli víno, prosecco, pivo nebo colu či vodu. Vzduchem se občas nesl i lehký závan marihuanového kouře.
K úplné dokonalosti momentálního prožitku by ještě pomohlo, kdyby místní zahradníci posekali hodně přerostlou trávu.
Problémem je také velké množství odpadu, který tu návštěvníci zanechají. Praha 2 je aktuálně na maximálním množství košů a svozů. Proto i my apelujeme na to, aby návštěvníci byli ohleduplní a nosili si například své nádobí.
Mlíkárna a Containall
V těsném sousedství vyhlídky je v provozu další podnik, kde se lze občerstvit. Nazývá se Mlíkárna, nabízí pivo Gambrinus za 45 a Prazdroj za 55 korun. Jedná se o čtvercovou budovu, která na stejném místě stála už před sto lety a sloužila Pražanům jako vyhlídkové místo při procházkách parkem. V mezičase byla dlouhou dobu mimo provoz, aktuálně nabízí posezení u otevřeného ohně s několika venkovními stoly a dostačující nabídkou nápojů i jídel. Platí se zde hotově.
Vyhlídková střecha dnes už neplní svůj původní účel, neboť okolní stromy budovu dávno přerostly. My jsme nahoře u dvou stolů zastihli několik Francouzů, kteří se více než kráse zapadajícího slunce mezi stromy, věnovali pohledům na dno pivních půllitrů.
Na úplném vrcholu kopce, pár metrů od promenádní cesty, se nachází sportovní areál se štěrkovou atletickou dráhou, který je volně přístupný veřejnosti. Využívalo ji několik běžců kroužících po oválu, na fotbalovém hřišti uprostřed probíhal fotbalový trénink.
Centrum Containall v Riegrových sadech / foto: PrahaIN.cz
Vedle hřiště se je umístěna ještě budova vinohradské sokolovny a také dvě přímo přiléhající bývalá házenkářská hřiště. V jedné části je dnes v tomto prostoru zřízeno parkoviště a ve druhé další místo, kde se dá na území Riegrových sadů posedět a něco malého pojíst nebo popít.
Ve stánku s občerstvením vyrobeném z lodního kontejneru s přiléhavým názvem Containall čepují mimo jiné jedenáctku z nedalekého Vinohradského pivovaru za 55 korun nebo decilitr malinovky za 8 korun, dále různé drinky za 130 či colu za 45 korun. K jídlu mají v nabídce například párek v rohlíku za 40 korun, případně nakládaný hermelín nebo utopence za rovnou stovku.
Hřiště na beachvolejbal je k pronájmu od 250 do 350 korun za hodinu, stoly na ping pong za 50 korun na hodinu, k dispozici pro zájemce je hřiště na petanque a možnost využít posilovací stroje