foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Zahrada Evy Duškové hraje na jaře všemi barvami
Pozornost všech návštěvníků bývalé nouzové kolonie Na Labuťce přitahuje pečlivě udržovaná zahrada jednaosmdesátileté Evy Duškové, která patří k nejstarším členům zdejší zahrádkářské komunity. Na její zahradě vyrostla všechna její vnoučata, a jak sama říká, práce na zahradě ji nabíjí energií a zároveň přináší radost. „O zahradu se starám už třicet dva let a práce na záhonech je nejlepší odpočinek,“ svěřila se redakci PrahaIN.cz.
Na jaře hraje zahrada doslova všemi barvami. Na záhonech totiž rozkvete několik desítek druhů květin, bylin, ozdobných keřů i skalniček. Zároveň na záhonech kvetou lesní i zahradní jahody a na zahradě meruňky, třešně a jabloně.
Eva Dušková ukazuje sazenice, které zmrzly během chladného jara. Foto: Bob Asher
Mnoho zdejších obyvatel i zahrádkářů na její zahradu chodí i pro odborné rady, neboť její znalosti a zkušenosti jsou veliké. „Kolik druhů květin mám na zahradě, už nedovedu spočítat, ale bude jich přibližně kolem čtyřiceti. A samozřejmě nasázím i zeleninu, aby byl ze zahrady i nějaký užitek. Občas mě pobolívají nohy, ale ještě pořád to jde. Zahrada je místo, kde odpočívám a nabírám energii. Pokud je venku hezky, tak mě doma nic neudrží,“ řekla Eva Dušková naší redakci.

Rozkvetlá zahrada Evy Duškové v kolonii Na Labuďce. Foto: PrahaIN.cz
Oběti války
Nouzová kolonie s poetickým názvem Na Labuťce vznikla na území hlavního města v roce 1945 a z pražských kolonií je nejmladší. Od podobných osad tohoto typu se výrazně liší. Na rozdíl od ostatních totiž vznikla s vědomím úřadů a sloužila jako prostor, kde s jejich pomocí získali dočasnou střechu nad hlavou oběti válečného konfliktu.
Území na pomezí Libně a Proseka bylo vyčleněno pro obyvatele Palmovky, kteří během druhé světové války přišli o své domovy při náletech spojeneckých leteckých svazů. Bylo jim slíbeno, že po opravách poškozených domů se do svých bytů anebo domů na Palmovce vrátí. Opravy však probíhaly pomalu a protáhly se až do roku 1948. Po komunistickém puči bylo rázem všechno jinak.
Podvečer v kolonii Na Labuťce. Foto: facebook MU Praha 8
Neměli se kam vrátit
Bytové i rodinné domy včetně pozemků zabavil komunistický režim a lidé v kolonii zůstali v nouzových přístřešcích, které se během let měnily na malé domky. Život zde vůbec nebyl jednoduchý. Kolonie leží na kopci a nebyl zde přívod vody, plynu a nebyla tady elektřina. Všechno se zavádělo až během padesátých a počátkem šedesátých let.
Několik nejstarších obyvatel a jejich potomků Na Labuťce žije dodnes, nebo zde alespoň vlastní parcelu. Bývalá nouzová kolonie se totiž z velké části změnila na kolonii zahrádkářskou, která patří k vyhledávaným místům na výlety i sport. Kolonie plynule navazuje na prosecký les, který je o víkendech oblíbeným cílem Pražanů.