foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Krása asijských orchidejí ve skleníku Fata morgana
REPORTÁŽ: Orchideje ve skleníku Fata Morgana tvoří každoroční velmi vítanou a velmi oblíbenou jarní expozici. Ta letošní je ve znamení oslav vietnamského Nového roku Tḗt Nguyên Ðan. Letos tento pohyblivý svátek připadl na 22. ledna a ve Vietnamu zahájil rok ve znamení vodní kočky.
Pokud byste rádi vietnamský nový rok oslavili, musíte použít výzdobu ve dvou barvách – červené a žluté. Ta první připomíná štěstí, druhá se vztahuje k hojnosti a bohatství. Nezbytným atributem oslav je vietnamský drak, který rozhodně není zlý, jako jsou čeští draci. Má vlídnou tvář, žije v nebi a ovládá vodu. Když se na výstavu orchidejí do Fata Morgany vydáte, každopádně tu na vietnamského draka narazíte, stejně tak jako na výzdobu v rudé a zlaté barvě.
Expozice orchidejí v botanické zahradě se letos také zaměřuje na nádherné květy východní a jihovýchodní Asie. Je pochopitelné, že v prvním plánu je jasným cílem omráčit návštěvníky naprosto nepřeberným množstvím barev, odstínů a tvarů jednotlivých orchidejí. To je také to, co většina návštěvníků od výstavy očekává.
Psali jsme
Sněženky a petrklíče jsou od nepaměti trvale označovány za první posly jara. Jde však o zavedený omyl. Skutečně prvního vyslance blížícího…
Naši „kytičkáři“ se ve světě rozhodně neztratí
V druhém plánu se můžete během procházky tropickým skleníkem dozvědět i řadu velmi zajímavých informací o mnoha druzích. Jeden z exponátů, rostlinka Spathoglottis plicata, je ve Vietnamu považována skoro za plevel a uchytí se doslova všude. Ovšem v Evropě se na její květ muselo čekat dlouhá léta. A první, kdo se jím mohl pochlubit, byl baron Theodor Karel Hrubý z Jelení. Ve skleníku na jeho panství na Kolínsku vykvetla první rostlina tohoto druhu v Evropě teprve v 80. letech 19. století.
Češi se však do dějin botaniky zapsali mnohem častěji, než by se mohlo zdát. Navíc jejich objevy byly často přijímány v zahraničí s velkým jásotem, zatímco doma prošly téměř bez povšimnutí. V džunglích jihovýchodní Asie už mnoho neprobádaných míst neexistuje, a tak najít nový druh orchideje se v podstatě rovná výhře ve sportce. Přesto se to na konci 80. let 20. století dvakrát povedlo význačnému českému geologovi Janu Dubcovi. Ten tyto orchideje přivezl do Prahy a tady je pro veřejnost popsal bývalý ředitel botanické zahrady a zakladatel skleníku Fata Morgana Jiří Haager. Přitom jedna z těchto dvou orchidejí, Christensonia vietnamica, je jediným zástupcem svého druhu a patří dodnes k nejvzácnějším rostlinám světa.
Další husarský kousek se povedl přímo odborníkům z pražské botanické zahradě. V roce 2012 na jihovietnamské hoře Hon Ba objevili nový druh vanilky. Vanilka v celosvětovém měřítku je vůbec nejznámější orchidejí světa. Před deseti lety českými odborníky poprvé popsaná Vanilla antropogon se však vyznačuje tím, že jeden z květních pysků rostliny je tmavý a chlupatý.
O další čtyři roky později se na stejném místě povedlo další expedici objevit unikátní rostlinku Cleisostoma yersinil, která unikla pozornosti botaniků, a to i jedné z nejprestižnějších francouzských expedic, která lokalitu pročesala krátce předtím.
Co se vám líbí, to si můžete koupit i domů
Nejen s těmito, ale i dalšími rody orchidejí se můžete na výstavě ve skleníku Fata Morgana seznámit až do 19. března. K vidění jsou pochopitelně i orchideje, které pocházejí z jiných částí světa.
Zahrada myslí i na ty, kteří by si chtěli výjimečnou krásu orchidejí odnést domů. Velkou část rostlinných druhů je možné ve specializovaném obchodě zakoupit.