Krotké nutrie jsou atrakcí Libeňského ostrova. Děti jsou nadšené, úředníci zuří
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Nutrie při pozdním obědě na Libeňském ostrově
Labutě, kachny i racky tradičně chodí každý víkend krmit k slepému rameni Vltavy rodiny s dětmi i senioři. Před časem se ale objevila nová atrakce v podobě několika párů nutrií. Krotkým chlupatým koulím lidé nosí mrkev, pečivo i jablka. Nejinak tomu bylo i o tomto víkendu.
U břehu, kousek od mostu s cyklostezkou, je několik rodin s dětmi. Pozorují párek nutrií, kterým donesly staré pečivo a pár kousků chleba. Větší nutrie si odnáší krajíc chleba, usedá na plochý kámen a spokojeně se pouští do pozdního oběda. Okolo cvakají mobilní telefony a děti nadšeně komentují nutrii zaujatou jídlem.
Populární řekomyši se na Libeňském ostrově objevily ve větším počtu po posledních povodních v roce 2013. V krátké době byly středem pozornosti místních lidí a z nutrií se bleskurychle stala živá atrakce. Stejně rychle si na přítomnost lidí zvykli i vodomilní chlupatci. Po příchozích návštěvnících loudí pamlsky, nebojí se vzít si kousek pečiva přímo z ruky. A pokud se něčeho k snědku nedočkají, začnou nespokojeně brblat.
Psali jsme
V Horních Počernicích se na radnici objevují ve zvýšeném množství podněty od občanů s informacemi o výskytu nutrií na některém…
Zatímco děti s rodiči nadšeně jásají, odpovědným úředníkům naskakují vrásky. Nutrie prý obsazují nová území na březích Vltavy, na Botiči i některé pražské rybníky. Na březích a hrázích hloubí svoje nory a okolo vodních toků devastují zeleň. V některých částech Prahy jsou prý nutrie dokonce přemnožené. K nárůstu přispívá i skutečnost, že už mnoho let jsou mírné zimy, které přežijí i slabší jedinci.
Od ledna 2022 platí novela zákona o invazivních druzích. Znamená to, že střílení přemnožených nutrií už není pouze výsadou myslivců, ale jejich počty mohou regulovat i městské úřady. Veterináři varují, aby lidé na nutrie nesahali, neboť mohou přenášet nejrůznější nemoci.
Tagy
Speciály