Křup sem, křup tam. V Řepích mají problém s potrubím, 58krát jen od ledna

20. 06. 202320:31
Křup sem, křup tam. V Řepích mají problém s potrubím, 58krát jen od ledna
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Havárie vody, ilustrační obrázek

Naše redakce se doslechla o stížnostech na časté poruchy vodovodního řádu v pražských Řepích. Na místním sídlišti prý nezvykle často praská potrubí, což místním znepříjemňuje život. Voda jim prý doma neteče i dvakrát do měsíce.

S nepříjemnostmi v podobě častých poruch vodovodního řádu se naší redakci svěřili obyvatelé bytového domu na sídlišti v Řepích. Podle jejich slov tu voda zaplavuje ulice minimálně jednou měsíčně, horší jsou však následné komplikace v podobě absence vody v kohoutcích.

„Často tu praská potrubí, pokaždé ale trochu jinde. Někdy pak voda teče až k nám ke vchodu, jindy to poznáme jenom tak, že nám doma voda neteče. Už jsem se párkrát nemohl ani vysprchovat. Děje se to celkem často,“ upřesnil místní.

Radnice se snaží problém řešit

Na situaci jsme se zeptali radnice Prahy 17. O problému dle slov Jiřího Holuba, řepského PR manažera, vědí a snaží se ho řešit. Už v únoru vyzvalo vedení městské části správce vodovodní sítě Pražskou vodohospodářskou společnost (PVS) k řešení častých poruch. K těm dochází dle zjištění radnice nejčastěji v oblasti kolem Skuteckého ulice.

„Předchozí havárie nám dokonce vyplavila školu a vodu museli odčerpávat hasiči, nehledě na to, že oprava probíhala poměrně dlouho a značným způsobem v této ulici omezila provoz. Starostka Alena Kopejtková ihned po poslední havárii vyzvala ředitelku divize rozvoje PVS ke společné schůzce, aby PVS navrhla řešení, jak zabránit dalším haváriím a výpadkům v dodávkách vody. V současné době čeká starostka na odpověď PVS.“ upřesnil situaci Holub.

Dále se podle Jiřího Holuba o změnu snaží také místostarosta Martin Benkovič (ANO). Ten se obrátil na pražského radního pro oblast infrastruktury Michala Hrozu (TOP 09) a požadoval neprodlené kroky k odstranění havarijní situace řádu.

Plán oprav s momentálně nejporuchovější oblastní nepočítá

„PVS představila střednědobý plán oprav vodovodní soustavy v Praze 17, ale v tomto plánu se s rekonstrukcemi v oblasti Skuteckého ulice nepočítá. Je tedy potřeba, aby PVS zahrnula oblast v okolí Skuteckého ulice do plánů oprav,“ dodal Holub.

Podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáše Mrázka, který naší redakci odpovídal i za PVS, je však adekvátním řešením plošná oprava, spíše než oprava momentálně nejporuchovější části.

„Poruchy se v čase mohou koncentrovat do vymezené lokality, aby se další rok  přesunuly do jiné. Stává se, že po sérii po sobě rychle jdoucích havárií pak neevidujeme žádnou havárii v dané lokalitě i třeba 5 let,“ upřesnil Mrázek.

Obnova vodovodních řádů by pak dle jeho slov měla být zahájena ve třetím čtvrtletí letošního roku. Termín ukončení byl naplánován na rok 2025.

Za haváriemi stojí staré potrubí i dopravní zatížení

Mluvčího jsme se zeptali i na důvody častých poruch. Jde podle něj hlavně o stáří sítě. „Je to vždy dáno více faktory - kvalita samotného potrubí, resp. jeho ochrana vnitřní a vnější proti korozi (zde je buď jen z části, nebo není vůbec), kvalita pokládky v zemi, hodnota korozivity zemního prostředí a pak například i dopravní zatížení. V této lokalitě převažuje ocelové potrubí v kolektorech na hranici své životnosti bez vnitřní ochrany (30 - 40 let) a šedá litina bez vnitřní a vnější ochrany (životnost 60 let zpravidla v tomto provedení kratší),“ dodal.

Podle čísel, které nám Tomáš Mrázek poskytl, eviduje PVK v oblasti Řep od začátku roku do 18. června celkem 58 poruch vodovodního řádu. Za celý loňský rok jich přitom bylo 68. Nejméně se jich stalo v roce 2021, celkem 64. Počty poruch z předešlých tří let pak překračovali hranici sta událostí.

Ač je zajištěno náhradní zásobování vodou, je to nedostatečné zejména pro seniory a maminky s dětmi,“ uzavřel za městskou část Jiří Holub.