Krutá realita: Jak funguje přehlížená pomoc lidem bez domova?

06. 12. 202210:24
Krutá realita: Jak funguje přehlížená pomoc lidem bez domova?
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Bezdomovec v centru Prahy

ROZHOVOR: Skončit na ulici. Horor? Pro stovky lidí nekompromisní realita. A netýká se pouze hlavního města České republiky. O mnoho z nich se stará NADĚJE, jedna z prvních neziskových organizací u nás. PrahaIN.cz hovořila s její zástupkyní Hanou Šimkovou.

Co znamená výzva Darujte nohy v teple?

Je to naše tradiční zimní kampaň, ve které prostřednictvím portálu Darujme.cz získáváme finance na nákup zimního oblečení a bot pro lidi bez domova v Praze. Z vybraných peněz nakoupíme vše potřebné a naši sociální pracovníci je přímo v denních centrech a terénu předají lidem v nouzi, kteří přežívají zimu na ulici.

Darovat je možné na webové stránce projektu Darujtenohyvteple.cz.

Letos se jedná už o 5. ročník kampaně. Během posledních čtyř let jsme díky projektu předali lidem bez domova v Praze boty a oblečení za 829.092 korun. Obuli jsme 1.209 lidí v nouzi a rozdali jim 2.995 kusů oblečení.

Pro hodně lidí jde u bezdomovectví o přehlížený problém. Kolika lidí se v Praze vlastně týká?

Poslední analýzu situace bezdomovectví v Praze provedla agentura Median v roce 2020. Počet lidí, kteří přespávají na ulici nebo noclehárnách, odvodila na 3.900 až 4.900.

Je to vše?

Dalších asi 8.700 lidí bez domova přespává v azylových domech, komerčních ubytovnách a dalších zařízeních. NADĚJE jenom v Praze každý den prostřednictvím sociálních služeb pomáhá asi pěti stovkám lidí bez domova. Lidem bez domova pomáháme ale i ve Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji.

Převažuje názor, že bezdomovec je narkoman, opilec. Je to pravda?

Bezdomovectví je různorodé. Zastihuje lidi v různých životních situacích. Někdo zažívá bezdomovectví jen krátkodobě, pro jiného je to dlouhodobá záležitost.

A k tomu názoru?

Názor na lidi bez domova se nejčastěji formuje podle té nejviditelnější skupiny, to znamená lidí, kteří dlouhodobě přežívají na ulici. Alkohol je pro ně jednou ze strategií, jak pobyt na ulici přežít či spíše vydržet. Je ale omylem všechny lidi bez domova nálepkovat jako narkomany a opilce. Ano, část bezdomovců se potýká se závislostmi v různých formách a stádiích, nejedná se ovšem o převažující počet.

Jaké nejmladší bezdomovce jste v Praze potkali?

NADĚJE poskytuje služby lidem bez domova ve věku od osmnácti let. V roce 2021 jsme pracovali s 266 mladými lidmi bez domova ve věku od osmnácti do šestadvaceti let. Na práci s mladými lidmi bez domova se zaměřuje naše nízkoprahové denní centrum Bolzanova. Denně je v průměru navštíví třicet mladých lidí. Přímo ve věku osmnácti let je kolem deseti klientů ročně. Přijde-li někdo mladší (2 - 3 případy ročně), převádějí ho sociální pracovníci do odpovídajících služeb, na oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Jak lidé mohou pomoci, pokud nemají peníze nazbyt?

Pokud někdo nemá peněz nazbyt a chce lidem bez domova pomoci, tak může například darovat své vyřazené oblečení. Pánské sezonní oblečení v našich denních centrech pro lidi bez domova vždy vítáme. Aktuálně jsou také potřeba spacáky a deky.

Jaké další projekty má NADĚJE v běhu?

NADĚJE je celostátní nevládní organizace. Působíme v pětadvaceti městech České republiky. Poskytujeme pomoc nejen lidem bez domova, ale také lidem ve stáří, ohroženým rodinám, lidem se zdravotním a mentálním handicapem, ohroženým dětem a lidem v exekucích. Máme tedy opravdu širokou paletu projektů. Pokud by čtenáře zajímalo, co všechno děláme, případně, jak mohou pomoci, najdou vše na našich stránkách.

Pokud vás zajímá pouze Praha, zde realizujeme jedenáct sociálních služeb: Terénní program, nízkoprahová denní centra, noclehárny a azylové domy.

Důležitý pro pomoc lidem bez domova je provoz našich ordinací praktického lékaře, gynekologa a zubaře. Pro lidi bez domova dále realizujeme pracovní terapie ve spolupráci s MČ Praha 1, Praha 4 a Praha 6. Máme celkem dvacet jedna tréninkových bytů. Mladým lidem bez domova nabízíme socioterapeutické programy.

Velký, neřešený problém

V březnu PrahaIN.cz navštívila ordinaci pro lidi bez domova. Armáda spásy ji otevřela v Holešovicích. Kdybychom nebyli srdcaři, nemáme šanci to zvládnout, uvedla nám tamní ředitelka. Lidí bez domova je v Praze asi 13 000. Zatímco celkově má hlavní město průměr necelé dva tisíce obyvatel na jednu ordinaci praktického lékaře, pro lidi bez domova je ordinace malý zázrak. V Praze jsou totiž jen dvě, a na jednu připadá tedy trojnásobný počet klientů než v běžné populaci.

„Poptávka po zdravotní péči převyšuje mezi lidmi bez domova nabídku asi tak o tisíc procent,” říká s nadsázkou Jitka Modlitbová pro PrahaIN.cz. „Nicméně těch 13 000 lidí bez domova jsou předcovidová čísla. Teď to bude zřejmě více, a s válkou na Ukrajině přibydou další,” doplnila.

„Patřím mezi politiky, kteří před problematikou bezdomovectví nestrkají hlavu do písku. Bezdomovectví je potřeba ukončovat. Dokonce i víme, jak na to, ač to není jednoduché. Ve Finsku se dlouhodobě daří snižovat počet lidí na ulici. Používají přístup Bydlení především. Potřebujeme nicméně vládní strategii,” doplnil radní Prahy pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).

V jiném materiálu jsme popsali, jak děti z „děcáků“ končí jako mladí z ulice.

„Memorandum je pro nás významné, týká se projektu, který připravujeme na základě výzvy ministerstva práce Housing first. Ta se týká právě problematiky bezdomovectví mladých lidí z náhradní péče,“ potvrdil na dotaz PrahaIN.cz oblastní ředitel Naděje pro Prahu Daniel Svoboda.

Osudy těch nejznámějších bezdomovců v Praze jsme přinesli ZDE.