Kulový blesk! Praha handluje 180 pozemků ve čtyřsměně

14. 02. 202216:40
Kulový blesk! Praha handluje 180 pozemků ve čtyřsměně
foto: Vizualizace: MHMP/Územní studie lokality Opatov - Na Jelenách.

Jako v legendárním filmu Kulový blesk si podle sých slov připadal radní Jan Chabr (TOP 09) na dnešním jednání radních hlavního města. Rešila se totiž takzvaná Velká opatovská směna. Jde o směnu pozemků na Jižním Městě mezi Prahou, dvěma firmami a dvěma soukromými vlastníky. Celkem přitom jde o 180 parcel a více než 150 milionů korun.

Vedení hlavního města dokončilo dohodu o směně pozemků na Jižním Městě se dvěma firmami vlastněnými developerskou společností Finep a dvěma soukromými osobami. Smlouvu dnes schválili městští radní. Pokud bude schválena i na zastupitelstvu na konci února, jedna z největších směn za poslední léta dostane zelenou.

Peníze a zeleň za stavební parcely

O co tedy jde? Cílem transakce je podle vedení města scelit nyní díky restitucím roztříštěné pozemky tak, aby město získalo do majetku veřejná prostranství a soukromníci pozemky pro plánovanou developerskou výstavbu. Vzhledem k tomu město a také Praha 11 získají kromě pozemků i doplatek. Hlavní město 107,8 milionu korun, dalších 52,6 milionu korun dostane Praha 11.

Společnost Finep spolu s dalšími vlastníky plánují developerský projekt v lokalitě Na Jelenách, nedaleko stanice metra Opatov. Část veřejných prostranství, ale například i pozemků pod komunikacemi je tak v soukromých rukách a radnice za ně musí platit nemalé nájmy. „Praha 11 platí ročně asi patnáct milionů jen za pronájmy předmětných pozemků,“ vysvětlil Jan Chabr, radní pro oblast městského majetku.

Konec placení nájemného

Podle jeho slov získá město v rámci směny pozemky v Centrálním parku na Jižním Městě, ale také části parcel, na kterých je veřejná zeleň, komunikace nebo protihlukový val u dálnice D1. „Praha také získá pozemky u Hviezdoslavovy ulice, na kterých bude do budoucna moci stavět byty,“ doplnil radní Chabr.

Lokalita Na Jelenách, která je vymezená ulicemi Roztylská, Na Jelenách a dálnicí D1, patří k největším nezastavěným plochám na Jižním Městě. Magistrát k ní nechal zpracovat územní studii, která má určovat parametry budoucí zástavby. Podle schváleného dokumentu je zástavba, kterou plánuje Finep, v souladu s touto studií.

Handl s pozemky města

Směny pozemků na jednom z loňských jednání zastupitelů Prahy 11 kritizovala tamní opozice, podle které se tím městská část a město připraví o strategické pozemky a ztratí možnost přímo určovat, co na daných místech bude. Zastupitelka Šárka Zdeňková (HPP 11) tehdy podle ČTK označila memorandum za „handl s městskými pozemky“.