Kurty na Štvanici se prý rušit nebudou. Zatím jde o vize, říká magistrát

09. 12. 202308:53
Kurty na Štvanici se prý rušit nebudou. Zatím jde o vize, říká magistrát
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Štvanická lávka

Hlavní město reaguje na nepravdivá tvrzení, podle kterých plánuje masivně rušit kurty a likvidovat tenisový klub I. ČLTK Praha. Rušení sedmi kurtů na Štvanici Praha neplánuje a směr revitalizace ostrova bude nejdříve diskutovat s veřejností i místními spolky.

Zavádějící informace měl podle tiskové zprávy pražského magistrátu vypustit do médií generální manažer I. ČLTK Vladislav Šavrda. Ten veřejnost informoval, že hlavní město plánuje zrušit sedm kurtů na ostrově Štvanice a zlikvidovat tak místní tenisový klub.

„Začátkem září jsme se dozvěděli, že vznikla studie využití ostrova Štvanice. A sedm kurtů za Negrelliho viaduktem včetně víceúčelového hřiště na kondiční přípravu, které jsme vybudovali od povodní v roce 2002 až k dnešnímu dni, v této studii neexistují. To znamená, že nám je chtějí vzít,“ řekl pro isport.cz Šavrda.

Praha si nechala dopracovat návrh z roku 2013

Proti tomu se však vedení metropole ohradilo. Pouze si nechalo dopracovat soutěžní návrh Štvanice z roku 2013, který pracuje s několika různými směry revitalizace celého ostrova. Má však jít pouze o dlouhodobé vize, z nichž žádnou zatím hlavní město nepreferuje.

O veřejné zakázce informoval magistrát v tiskové zprávě z roku 2020. Jejím předmětem bylo zpracování podrobné koncepční studie ostrova včetně vazeb do okolí. „Chceme maximálně využít potenciálu Vltavy a jejích nábřeží a ostrovů. Ostrov již dlouho čeká na svou obnovu. Potenciál ostrova jako rekreačního areálu pro okolní čtvrti vzroste také v souvislosti s realizací lávky mezi Holešovicemi a Karlínem,“ uvedl tehdejší první náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).

Návštěvnost Štvanice zvýšila nová lávka

Od té doby už ostrov s oběma břehy Vltavy propojila nová Štvanická lávka, která vytváří klíčovou spojnici pro pěší i cyklisty. Zvýšila se tím také návštěvnosti Štvanice. Plánem do budoucna je, aby se ostrov stal místem pro rekreaci přímo v centru Prahy.

„Ostrov Štvanice má potenciál stát se významným rekreačním místem v centru města a odlehčit tak přetíženým náplavkám v centru či velkým pražským parkům. Současný zanedbaný stav Štvanice však tomuto potenciálu neodpovídá, a proto to hodláme změnit,“ říkal už v roce 2020 tehdejší náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Zatím nebylo přijato žádné rozhodnutí

Plán participace pak ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vznikl už začátkem roku 2021. Jak informovala tisková zpráva magistrátu, uskutečnily se kulaté stoly s klíčovými aktéry i participační akce pro veřejnost.

K hotové studii však dosud nebylo přijato žádné rozhodnutí. Diskuze ohledně dlouhodobého směřování ostrova se ještě neuskutečnila. Závěry ohledně rušení kurtů tak hlavní město považuje za nepravdivé a zkreslující.