Květnaté louky se osvědčily. Praha 4 bude pokračovat s jejich výsevem

30. 05. 202220:20
Květnaté louky se osvědčily. Praha 4 bude pokračovat s jejich výsevem
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Úřad Městské části Praha 4; ilustrační foto

Městská část Praha 4 letos zdvojnásobí počet květnatých luk. K šesti existujícím vyseje ještě šest dalších. V tiskové zprávě uvedla, že se projekt setkal s úspěchem.

První květnatá louka se na území Prahy 4 objevila už v roce 2020. Vyseta byla do středového pásu ulice Novodvorská a to od OC Plaza až po ulici Vavřenova. V loňském roce přibyly středové pásy komunikací Modřanská a Jeremenkova, křižovatka ulic Vídeňská a Zálesí u Thomayerovy nemocnice, nájezdová rampa na ulici 5. května u Nuselského mostu a také prostranství vedle lékárny v ulici Antala Staška.

Výsevu ale loni předcházelo složité vyjednávání o výpůjčce pozemků. S cílem pozvednout estetiku prostředí a podpořit druhovou rozmanitost hmyzu musela nejdříve souhlasit Technická správa komunikací.

Vzhled louky se mění díky 15 druhům letniček

„K výsevu používáme tzv. Strakonickou směs. Tato směs, namíchaná z 15 druhů letniček, se v průběhu léta a podzimu proměňuje. Toho je dosaženo výběrem rostlin, jejichž doba a délka květu nejsou stejnorodé. Jsou v ní zastoupeny především chrpy, len velkokvětý, sluncovky, krásenky, lokanka, měsíček lékařská a mnoho dalších. Květnaté louky jsou domovem a útočištěm hmyzu. Ten zde najde nejen zdroj potravy, ale i bezpečí,“ popsal radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Letos bude směs vyseta na dalších šest ploch. Praha 4 tak bude mít už přes 4 000 metrů čtverečních květinových trávníků.

Květnaté louky se zalíbily i obyvatelům

Občanům se květnaté louky také líbí. Městská část podle Tomáše Hrdinky obdržela desítky pozitivních reakcí a bude se tak snažit louky ještě rozšířit. Radnice dále uvítá i podněty a tipy na další vhodné lokality.

Louky plné květin se objevují například i na území Prahy 2. Ta má letos v plánu takto ozdobit až 5 140 metrů čtverečních a to například v Havlíčkových a Lumírových sadech, ve Folimance, na Karlovském předmostí a nebo nad Bělehradskou ulicí.