foto: Pixabay.com licence/Žárovka, ilustrační foto
Poté, co PrahaIN.cz upozornila na nevybíravé zprávy jisté Hany L. směrem k premiéru Fialovi, se staly dvě věci. Jako první se zvýšil počet útočných textů vůči naší redakci. A potom jsme začali dostávat řetězové vzkazy.
Některé opravdu stojí za zveřejnění, jelikož jsou plné nesmyslů a lží.
To nejdůležitější však spočívá v počtu odběratelů. Podobné zprávy se totiž přeposílají až tisícovkám lidí. Není pochyb, že řada z nich jim věří.
Asi nejvíc znepokojivý byl dopis od údajného podnikatele Bronislava Máchy z Hradce Králové. Instalatér, jehož redakce PrahaIN.cz nenašla v žádné veřejně přístupné databázi, ale ani v rejstříku firem, si stěžuje na konkrétní vládní usnesení. Má sice správné číslo tisku, ovšem naprosto upravené znění.
Psali jsme
Být to jednou, člověk nad podobným chováním mávne rukou. Být to dvakrát do týdne, situace se bude nejspíš opakovat. Ale až patnáctkrát denně? To…
„Milí přátelé a kolegové. Tak abychom měli na Ukrajince, vláda v prosinci rozhodla, že vypne proud. Každý den v osm večer si připravte jídlo a zahrajte si třeba po tmě nějakou hru. Světlo nebude. Důvodem jsou naši milí Ukrajinci a úsporný režim. Jsem si jistý, že televize nic neřekne. Přepošlete to dál, aby lidi věděli, co je čeká,“ tvrdí údajný instalatér.
Závěrem ještě podotýká, že vláda si půjčila až deset miliard korun, aby „měli Ukrajinci v Česku z čeho žít“.
Autor, ať už je to kdokoli, velmi dovedně a cíleně spojil nespojitelné.
V e-mailu cituje vládní tisk s pořadovým číslem 1044 ze dne 14. prosince 2022. Tento tisk redakce bez problémů dohledala. Po černé hodince v něm není jediná stopa, natož náznak.
Světlo bude
Tisk hovoří o úvěrovém financování vybraných výdajů vynakládaných ze státního rozpočtu a o systému veřejného zdravotního pojištění v souvislosti s konfliktem na Ukrajině na pomoc uprchlíkům z prostředků Evropské investiční banky.
Konkrétně vláda v polovině prosince souhlasila s přijetím úvěru od Evropské investiční banky na spolufinancování vybraných výdajů vynakládaných ze státního rozpočtu a systému veřejného zdravotního pojištění v souvislosti s konfliktem na Ukrajině na pomoc uprchlíkům v celkové výši až 200 milionů eur. Jde o přibližně 4,9 miliardy korun.
Psali jsme
Na deset a šest měsíců poslal Okresní soud v Kladně za mříže Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Před soud se dostali za hanobení národa…
Dodejme, že to není první cílená pomoc tohoto rázu. Vláda už loni v říjnu schválila přijetí úvěru 400 milionů eur (9,8 miliardy korun) od Rozvojové banky Rady Evropy na spolufinancování humanitární pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny.
Černou hodinku vyloučili i všichni oslovení provozovatelé energetických sítí.
Z citovaného e-mailu však vyplývá, že ani jeden z debatujících nad obsahem nepřemýšlel. Všichni pouze dodávali nové a nové výtky vůči Ukrajině a nynějšímu kabinetu.