foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Lední medvěd Tom
Lední medvěd Tom na jaře na doporučení koordinátora evropského chovného programu opustí pražskou zoologickou zahradu. Zamíří do zoo v Almaty v Kazachstánu.
Po jeho odchodu by měli do Prahy přijít dva samci, dvojčata Gregor a Aleut, kteří se narodili v prosinci 2010 v Norimberku a nyní žijí ve Varšavě, informoval v pátek na webu zahrady její ředitel Miroslav Bobek.
Poté, co loni v září museli veterináři kvůli nevyléčitelnému onkologickému onemocnění utratit samici Bertu, zůstal Tom jediným ledním medvědem v pražské zoo. Narodil se v listopadu 2007 v brněnské zoo a do Prahy dorazil před téměř 15 lety. Ve výběhu žil se samicí Borou a její dcerou Bertou, kterou pravidelně pářil. „Bohužel žádné z mláďat se nepodařilo odchovat, což souvisí i s nevhodností současného prostoru pro lední medvědy,“ uvedl Bobek.
Stávající pavilon ledních medvědů, fungující od roku 1933, je podle zahrady i magistrátu v havarijním stavu s nedostačujícími podmínkami pro chov šelem. Chystá se proto stavba nové expozice Arktida za 1,2 miliardy korun.
„Na doporučení koordinátora evropského chovného programu odejde Tom letos na jaře do zoo v Almaty v Kazachstánu,“ oznámil Bobek. V tamní zoo ho čekají tři výběhy a klimatizovaný vnitřní prostor. Tom by měl v Kazachstánu dostat šanci zanechat po sobě potomka či potomky. „Jeho otec Umca se narodil právě v Almaty, takže pro tamní zoo bude Tomův příchod podobně významný, jako byl pro nás příchod Mojiny dcery Duni,“ připomněl ředitel příběh slavné gorily Moji.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Zoo Praha uspořádalo pro novináře ve čtvrtek 4. ledna představení nejúspěšnějších odchovů mláďat v Zoo Praha. Největším lákadlem bylo…
Na doporučení koordinátora by po Tomově odchodu měla pražská zoo získat z Varšavy dva samce, dvojčata Gregora a Aleuta.
Medvědy lední chová pražská zoo od roku 1932 a od té doby zaznamenala několik významných chovatelských úspěchů. Chov medvědů ledních v zoologických zahradách je náročný, protože samice se často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Umělý odchov je obtížný vzhledem ke zvláštnímu složení medvědího mléka. Poprvé na světě se to podařilo právě v pražské zoo, a to v roce 1942.
Nynější pavilon ledních medvědů je nejen zastaralý, ale navíc stojí na nejteplejším místě zoologické zahrady. Plánovaná expozice s rozlohou víc než 8000 metrů čtverečních má vyrůst na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Vzniknout by měly dva výběhy a čtyři bazény pro lední medvědy i návštěvnické prostory zahrnující restauraci a zázemí.