Lední medvěd Tom v Kazachstánu zemřel

22. 05. 202413:10
Lední medvěd Tom v Kazachstánu zemřel
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Lední medvěd Tom

Teprve 28. března opustil lední medvěd Tom pražskou zoologickou zahradu. Na základě doporučení koordinátora evropského chovného programu zamířil do zoo v Almaty v Kazachstánu. Měl tam mít lepší životní podmínky. Začátkem května tam ale zemřel.

Tragické novinky sdílel ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek na Facebooku. Jak ve statusu uvedl, Tomův odchod z Prahy proběhl bez větších problémů. Také následná obrazová dokumentace a písemné zprávy přímo z Almaty svědčily o jeho hladkém přesunu. Dne 15. dubna měl být medvěd ještě v pořádku.

Následovalo ale mlčení. Jak Bobek informuje, po zprávě z poloviny dubna komunikace zcela ustala a dotazy zůstávaly bez odpovědí až do dopoledne 22. května, kdy přišla zdrcující zpráva o smrti medvěda.

Špatné zprávy

„Máme špatné zprávy. Medvěd Tom zemřel 4. května. Pitva prokázala, že příčinou smrti byla intoxikace organismu v důsledku chronického hnilobného zánětu čelních a nosních dutin s úplným ucpáním nosních průduchů s obsahem hlenu a nekrotickou hmotou, což vedlo k otoku mozku. Jedná se o dlouhodobé onemocnění. Medvěd přijel již nemocný z vaší zoo. Pitvu provedl nezávislý expert, profesor patologické anatomie vědecko-výzkumného ústavu. Všechny fotografie z pitvy jsou k dispozici. Veškerý materiál z pitvy bude zaslán vám a výboru EEP,“ mělo stát ve zprávě z Almaty.

Jak ředitel doplnil, důvod 18denního zamlčení zprávy o smrti Toma nechápe. Pražská zoo bude požadovat důsledné vyšetření smrti medvěda a s pochybnostmi se obrátí na EAZA, velvyslanectví České republiky v Kazachstánu a na velvyslanectví Kazachstánu v Praze.

Odjížděl bez příznaků

Jak ředitel doplnil v komentářích, při odjezdu z Prahy nevykazoval Tom žádné příznaky onemocnění. „Je pravda, že nebyl uspaný, takže nebylo možné ho vyšetřovat, ale neměl žádné klinické příznaky. Byl u toho i veterinář z městské správy, nejenom náš,“ napsal Bobek.

Příspěvek okamžitě vyvolal řadu emocí. Kromě smutku také rozčarování nad přístupem kazašské zahrady. Komentující se ptají, jak mohlo k něčemu takovému dojít nebo proč zahrada neinformovala o smrti okamžitě. „Tak to je smutná zpráva, z Čech odjel zdravý a v nové zoo během krátké doby uhyne. Nevěřím moc té pitevní zprávě. Bohužel život krásnému zvířeti to už nevrátí,“ objevilo se v komentářích.

Tom žil v Praze 15 let

Tom obýval pražskou zahradu 15 let. Po mnoho let obýval pavilon spolu se samicemi Bertou a Borou, jak uvádí web zoologické zahrady. Samice Bora, matka Berty, zemřela v roce 2019 a ve výběhu, tak zůstali již jen Berta s Tomem, kteří spolu dlouhodobě tvořili pár. Žádné z mláďat se však nepodařilo odchovat.

Když museli chovatelé v září 2023 přistoupit u samice Berty k eutanazii kvůli neléčitelnému onkologickému onemocnění, samec Tom zůstal až do letošního března ve výběhu sám. Za lepším životem měl putovat právě do Almaty, kde měl dostat novou družku.

Ve výběhu jsou teď medvědí bratři

Situace je o to smutnější, že ve stejný den, 22. května, byli slavnostně představeni noví medvědí obyvatelé pražské zoo. Bývalý Tomův výběh je nově domovem dvojčat Gregora a Aleuta.

PrahaIN.cz se na dva nové medvědí bratry zeptala Pavla Brandla, kurátora savců v pražské zoo. „Gregor s Aleutem se narodili v zoo v Norimberku, kde strávili první roky svého života, pak se přestěhovali do varšavské zoo a odtud se nastěhovali k nám. Oba si zvykají na nové prostředí, ale už se projevují rozdílné charaktery. Aleut je dominantní, často Gregora hlídá a určuje mu, kam může jít. V rámci zkoumání nového prostředí objevili ale jeden nešvar. Z výběhu vyhazují hračky, proto je kolem výběhu zábrana z kovových bariér,“ zmínil Brandl pro PrahaIN.cz

Dále uvedl, že Aleut je vyšší, štíhlejší, větší a v současné době má světlejší srst. Gregor je podsaditý, silnější, ale menší a jeho srst je nahnědlá. Jejich váha zatím není známá. Kurátor odhaduje, že mohou vážit klidně 400 kilogramů.

Na psi zatím nejsou zvyklí, lepší je nedráždit

„Oba medvědi využívají velký bazén, plavou v něm a někdy je i vidět, jak do bazénu skáčou. Mají různé hračky, ledovač, který produkuje sněhovou kupu, tu ale zatím ještě nevyužívají,“ říká. Medvědi se prý také učí reagovat na lidi za sklem a na psy, na které nebyli zvyklí

„Kdyby návštěvníci viděli, že se medvědi příliš zajímají o jejich čtyřnohého přítele, je lepší poodejít a nedráždit je,“ uzavřel kurátor s tím, že i tak jsou všichni v bezpečí.

Současný výběh pro lední medvědy pochází ze 30. let 20. století a z hlediska dnešních parametrů je zcela nevyhovující. Řešením má být zcela nová expozice Arktida, která se stane domovem nejen pro lední medvědy, ale nově i tuleně obecné. Jak zahrada uvádí v dokumentu přibližujícím budoucí expozici, lední medvědi by se měli dočkat dvou velkých výběhů se třemi bazény. Chybět nebudou ani prostory pro návštěvníky včetně restaurace.