-->

Legendární zahrádkářská kolonie na Libeňském ostrově je téměř stará jedno století, slavná je i místní hospůdka U Budyho

23. 01. 202321:16
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Hospůdka U Budyho

V roce 1927 vznikla na Libeňském ostrově legendární zahrádkářská kolonie, která je patrně nejstarší v České republice a funguje dodnes. Osadu v roce 2008 proslavil režisér Jan Hřebejk, který zde natočil úspěšný film U mě dobrý. Děj filmu se odehrává ve zdejší slavné hospůdce U Budyho, která je součástí soukromého sportovního klubu.

Chatu s hospodou postavil v roce 1940 správce zdejších volejbalových kurtů. Právě tady se už mnoho let každoročně odehrávají populární nohejbalové turnaje, na nichž se vystřídalo už několik generací libeňských patriotů. „Všichni se už těšíme na květen. Připravíme hřiště, sítě a prvního května už naplno začne letošní nohejbalová sezóna. Jenom doufám, že se na magistrátu někdo nezblázní a zase nás nebude chtít zrušit a pozemky prodat developerům,“ řekl PrahaIN.cz bývalý horník a tramp Ruda, který se o klub i hospůdku stará už 12 let. „Tady je pořád jako na venkově. Spokojení jsme tady všichni,  i naše kočky. Před několika dny sem dokonce začala chodit na jejich granule nutrie a přivedla i svoje dvě mláďata,“ usmívá se Ruda.

Okno do jiného světa

Každý, kdo k Budymu přijde na kávu nebo pivo, se rázem ocitne v jiném světě. Kolorit spíš připomíná starou trampskou osadu, ostatně její interiér zdobí placky z potlachů i fotografie osobností českého undergroundu. Místní na svou kolonii nenechají dopustit. Mnohokrát byla zasažena devastujícími povodněmi a v minulosti svedli několik tvrdých soubojů s úředníky magistrátu a developery, kteří chtěli kolonii zlikvidovat a uvolněné pozemky zastavět. V chatách na Libeňském ostrově se vystřídaly celé generace zahrádkářů z Prahy 8 a někteří zde dokonce bydlí během celého roku.

Díra nad Prahou a západy slunce

Popularita zahrádkářské kolonie i hospůdky U Budyho už dávno překročila hranice Prahy 8 a pravidelně se sem vrací lidé i z odlehlých částí hlavního města, především díky známé cyklostezce. Na sociálních sítích o hospůdce předávají reference svému okolí nadšení hosté. „Díra nad Prahou! Jako by člověk vůbec nebyl ve městě. Tady to milujeme! Chleba se sádlem a se škvarkama, nakládaný hermelín se stroužkem česneku uvnitř, skvělí utopenci. Svijany! Západy slunce! Skvělá atmosféra uprostřed záplavy zeleně. To se nedá popsat, to musíte zažít,“ píše Milan Š. „Krásná volejbalová a nohejbalová hřiště. Dokonalý relax uprostřed naprostého klidu. Skvělá vesnická hospoda uprostřed města,“ přidává se Jiřina K. V hospodě U Budyho můžete potkat velmi pestrou společnost. V létě sem tradičně míří maminky s kočárky a početné zástupy cyklistů. U piva a kávy se k intelektuálním debatám schází studenti i bývalí disidenti. Pravidelnou slezinu tady má i skupinka starých trampů.

Kolonie se otevírá veřejnosti

Před pěti lety začali zahrádkáři svoji kolonii otevírat veřejnosti a uspořádali řadu nejrůznějších akcí s podporou odboru životního prostředí MÚ Prahy 8. Zorganizovali zahrádkářský příměstský tábor a začali rozšiřovat plochy pro další zájemce o zahrádky z řad občanů Prahy 8. Na táboře se děti učily jezdit na lodích, malovat a pěstovat zeleninu a květiny. V kolonii vznikla i nová komunitní zahrada, kterou zdejší zahrádkáři vybudovali. Desítky rodin zde získaly vlastní záhonek a hlavně možnost trávit se svými dětmi čas v příjemném prostředí. Pro městské děti je důležité, že uprostřed Prahy mohou zažít doslova venkovskou atmosféru, získají vztah k půdě a naučí se zahrádkářským dovednostem.