foto: Hana Boříková / Trenéři ve škole/Děti při cvičení
Zatímco v roce 1991 byly obézních tři procenta dětí a sedm procent jich mělo nadváhu, letos už jich bylo obézních 16,4 procenta a 9,6 procenta dětí trpělo nadváhou. Čtvrtina dětí tedy už dnes vybočuje z grafu pro normální váhu, ukázala studie Výskyt obezity a nadváhy u českých dětí 2021, do které se během loňského dubna až června zapojili praktičtí lékaři.
Ti u 4386 dětí od pěti do 17 let měřili na preventivních prohlídkách hmotnost, výšku, obvod pasu, břicha a boků a krevní tlak. Studii pediatrů představila expertka na zdravý životní styl Alena Šteflová na konferenci Inovace výuky tělocviku s Trenéry ve škole. Nezdravý trend zvyšování nadváhy dětí a jeho souvislost s nedostatkem pohybu potvrzují také studie Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž tuzemské kanceláře byla Alena Šteflová mezi lety 2003–2017 ředitelkou.
„Trend nárůstu obezity a nadváhy dětí byl od roku 1991 víceméně setrvalý, v posledních dvou letech ale vidíme obrovský skok. Covid problém zdůraznil a je nejvyšší čas s tím něco dělat. Zapojit by se měly rodiny, komunity i školy,“ uvedla na konferenci Inovace výuky tělocviku s Trenéry ve škole Alena Šteflová.
Z prezentace Pohyb a zdraví dětí: Podpora rozvoje pohybu ve školách (autor: Alena Šteflová)
Rozpohybovat děti
Rozpohybovat děti ve školách o hodinách tělocviku se snaží program Trenéři ve škole, do kterého se zapojilo už téměř devadesát základních škol.
„Takový program, který hodiny tělocviku zatraktivňuje a přináší do nich moderní rozměr, otevírá cestu k zamyšlení nad tím, zda by jedním z řešení nemohla být další hodina tělocviku, což jsme dosud spíše zavrhovali. Pokud by taková hodina navíc byla zábavná, děti se při ní skutečně hýbaly a byla by skutečně přínosem pro jejich zdraví, měli bychom tuto myšlenku ve spolupráci s ministerstvem školství oživit,“ dodala Alena Šteflová.
Z prezentace Pohyb a zdraví dětí: Podpora rozvoje pohybu ve školách (autor: Alena Šteflová)
Nemocnice bije na poplach
Dětská obezita tvoří v naší populaci stále narůstající problém, uvedla FN Brno.
Dle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2016 mělo 27,5 procenta dětí v České republice nadváhu a 9,7 procenta dětí bylo obézních. Zatímco v roce 1994 registrovali praktičtí lékaři ve svých ordinacích 3,7 procenta obézních dětí, v roce 2000 bylo s nadměrnou hmotností evidováno již 13 procent dětí. Každé sedmé dítě v České republice je obézní a 4 procenta z nich dokonce trpí monstrózní obezitou. Dle údajů předního dětského obezitologa Zlatko Marinova vychází ze základní školy s nadváhou 25 procent dětí a s obezitou 14 procent dětí.
Jak poznat problém?
Pro posouzení dětské obezity používají lékaři u dětí do 5 let zařazení dítěte do percentilového pásma grafu hmotnosti k tělesné výšce, pro děti starší 5 let do pásma grafu BMI [Body Mass Index = hmotnost v kg / (tělesná výška v m)2]. Kritériem dětské obezity v České republice je 97. percentil BMI, nadváha u dětí má hranici 90. percentilu. Hranice 85. percentilu by měla alarmovat k případnému zahájení prevence a včasné intervence.
|
„Z důvodu narůstající incidence dětské obezity byla v roce 2011 zřízena na Pediatrické klinice LF MU a FN Brno Dětská obezitologická ambulance. Ročně zde vyšetří kolem 90 nových pacientů, nejvíce ve věku 10 až 15 let.
Od roku 2012 funguje v Dětské nemocnici rovněž Nutriční poradna. Většinu diagnóz tvoří dětská nadváha a obezita způsobená špatnými stravovacími návyky a nezdravým životním stylem. V roce 2017 zaznamenali 134 novozáchytů dětí s obezitou a proběhlo 149 kontrol. Jedná se o jednoznačný nárůst ve srovnání s minulými lety,“ vysvětlila FN Brno.
Psali jsme
Na Praze 7 rozhodují o rozdělení dotací samotní žáci. Vyzkoušeli si přednesení návrhu i následnou kampaň. Na každé základní škole takto…
Psali jsme
Denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru se drží poblíž rekordních hodnot, ve čtvrtek přibylo 26.907 nakažených. Je to asi o 15.200 víc…