Letní marketingové kampaně zvou do Prahy rodiny s dětmi i cizince

27. 05. 202311:10
Letní marketingové kampaně zvou do Prahy rodiny s dětmi i cizince
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Turisté v centru Prahy

Praha spustila letní marketingové kampaně. Cílí převážně na zahraniční publikum, individuální cestovatele nad 35 let a rodiny s dětmi. Speciální kampaň se věnuje i domácímu turismu, který je v metropoli na vzestupu.

Letní marketingové kampaně spouští Prague City Tourism již podruhé za finance vybrané z poplatků z pobytu, které všichni turisté hradí v rámci svého ubytování. Náklady se dle tiskové zprávy vyšplhají na 15,4 milionu korun.

„Letní sezóna patří z pohledu cestovního ruchu k nejsilnějším obdobím v roce. Díky nově spuštěným marketingovým kampaním přivítáme v Praze tuzemské i zahraniční návštěvníky, jejichž počet se daří neustále zvyšovat. Současně dodávám, že jsme se zavázali vracet část vybraného poplatku z jejich pobytu zpět do cestovního ruchu, takže peníze vynaložené na tyto kampaně pramení z prostředků turistů a místní nestojí ani korunu,“ uvedl náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).

Digitální cílená kampaň přitáhne cizince

Letos budou kampaně celkem tři. Na digitální kampani s názvem Stay in Prague se podílelo také Letiště Praha a agentura CzechTourism. Jde o kampaň zaměřenou na evropský, americký a asijský trh, která k co nejlepšímu zaměření využívá behaviorální data Mastercardu, výsledky humanitního výzkumu Akademie věd České republiky a poptávky od průvodcovských služeb. Jde tak o efektivní a personalizovanou digitální reklamu.

A jak už název napovídá, kampaň zve nejen k návštěvě hlavního města, ale zejména k delšímu pobytu. Nabízí proto kromě vhodných letů či možností ubytování také informace o možných výletech za hranice Prahy. Nejde ani o zcela letní záležitost, dle kampaně je možné přijet v jakémkoli ročním období.

„Naše systematické marketingové kampaně ovlivňují to, jakou podobu cestovní ruch v metropoli má a bude mít, abychom ho mohli kontrolovaně řídit. V kampaní jasně motivujeme k návštěvě Prahy turisty, kteří zde utratí více peněz, objevují i místa mimo centrum a mají hlubší zájem o město. To, že se tak již děje, mimochodem dokládají i dostupná data společnosti Mastercard,“ doplnil František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Čechy zvou Tatabojs

Na domácí cestovní ruch se naopak zaměřuje kampaň s názvem V Praze jako doma. Hlavní tváří je skupina Tatabojs, která se objeví na všech vizuálech a představí bohémskou duši hlavního města. Pomůžou jim s tím lokální umělci i místní obyvatelé. Vše doplní videa, která jednotlivé části města představí. Praha by se tak měla zbavit nálepky pouhého skanzenu.

V posledních dvou letech totiž Češi tvoří až čtvrtinu všech návštěvníků. Potvrzují to data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich navštívilo Prahu v loňském roce téměř 6 milionů hostů. Z toho jeden a půl milionu tvořili občané České republiky. Dalších více než 350 tisíc Čechů dorazilo v prvních třech měsících letošního roku.

Poslední kampaň poradí jak se chovat

I letos pak bude pokračovat edukativní kampaň Enjoy Respect Prague. Ta informuje zejména zahraniční turisty o pravidlech a kultuře chování ve městě. Přináší deset pravidel, která je nutné dodržovat, aby v historickém jádru mohli fungovat jak právě turisté, tak i místní obyvatelé. Na tvorbě spolupracoval také magistrát hlavního města a Praha 1.

„Je důležité, hlavně s ohledem na občany, aby přijíždějící turisté respektovali a dodržovali místní pravidla. Kampaň navazuje na iniciativu Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) podporující udržitelný cestovní ruch a přistoupilo k ní mnoho evropských metropolí,” informovala místopředsedkyně představenstva Jana Adamcová.

Jde o venkovní tištěnou reklamu, která přináší informace například o tom, že od deseti hodin večer platí zákaz rušení nočního klidu, kde lze zaparkovat sdílené koloběžky, jak respektovat atmosféru historického města, nebo jak lze efektivně využít městskou hromadnou dopravu.