Levnější než terapie, ale se stejnými účinky. To je jóga se štěňátky

10. 06. 202420:31
Levnější než terapie, ale se stejnými účinky. To je jóga se štěňátky
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Jóga se štěňátky

REPORTÁŽ: Pražané objevují jógu se štěňátky a koťátky. Zahraniční trend, který ovládá zejména sociální sítě, je možné si vyzkoušet i v Praze. Lekci jsme navštívili a moc si ji užili. Jde totiž o unikátní zážitek, který v sobě snoubí zlepšení nálady, protažení těla a spoustu zábavy.

Studio Pets Joga Prague, které nabízí lekce jógy se štěňátky a koťátky různých ras, barev a velikostí se nachází přímo v centru města, jen několik kroků od Senovážného náměstí. Jedna lekce stojí 990 korun a trvá 60 minut. Na výběr je z mnoha termínů i časů. My jsme se zúčastnili hodiny s australskými ovčáky.

Bojovka začala ještě před začátkem lekce, najít správné místo je totiž trochu oříšek. Nejprve je totiž třeba prokličkovat soustavou domů a nádvořím. Na správnou cestu naštěstí upozorňují cedule, které trasu popisují. Jen díky nim jsme nakonec správné místo našli. Pak už vše probíhalo jako na drátkách.

Studio disponuje zázemím v podobě toalet a šatny vybavené zamykacími skříňkami, kam je možné si uložit věci, pro převlečení slouží dva paravany. Jógamatka je pro všechny účastníky na místě také zajištěna. S sebou tak není třeba si brát vůbec nic, kromě pohodlného oblečení. Ještě před vstupem do místnosti určené ke cvičení jsme byli seznámeni se základními pravidly, ale roztomilé štěkání, které se z vedlejší místnosti ozývalo, nás už lákalo ke vstupu.

jógaŠtěňata se proplétala mezi jógamatkami. Foto: redakce PrahaIN.cz

Roztomilá štěňátka pobíhala a hrála si, pak hromadně usnula

Štěňátka byla opravdu roztomilá. Ještě před lekcí pobíhala po místnosti a pomalu nás ani nenechala položit podložku na zem. Škádlila se mezi sebou, zuby ale vystrkovala i na nás. Někteří pejsci s sebou po místnosti nosili hračky a jednotlivým účastníkům je nabízeli ke hře. Na všechno dohlížela jejich majitelka, která se zároveň s asistentkou starala i o případné nehody v podobě loužiček. Odpovídala také na různé otázky ohledně samotných pejsků anebo jejich chovu.

Štěňata byla aktivní zhruba prvních 20 minut lekce. Občas byl trochu problém se udržet na nohou, protože rozverní pejsci pobíhali a ve hře do lidí vráželi, nosili hračky, okusovali jógamatky anebo olizovali obličeje. Pak začali jeden po druhém odpadávat, až spali úplně všichni. Že vedle nich probíhá lekce jógy, je ani trochu netrápilo.

Cvičení zvládne každý, odměnou je 15 minut mazlení

Samotné cvičení bylo opravdu jednoduché a troufáme si tvrdit, že ho zvládne úplně každý. Cviky byly příjemné, spíše na protažení a relaxaci. Také paní lektorka byla milá a usměvavá. Kdo navíc cvičit nechtěl, nemusel.

Posledních 15 minut patřilo opět štěňátkům. Vzbudil je potlesk, který jsme si za úspěšné cvičení nadělili. Nastal tak další chaos. Pejsci se mazlili, pobíhali, hráli si. Velmi smutně pak zněla informace, že náš čas vypršel a musíme odejít. Na tvářích všech účastníků bylo vidět, že by ještě na místně klidně nějaký ten čas strávili.

jógaLekce nejvíc zmohla pejsky. Foto: redakce PrahaIN.cz

Kapacita je proměnlivá, na jedno štěně vychází maximálně 2 lidé

Na nedostatečný zájem ze strany klientů si prý studio stěžovat nemůže. Jak naší redakci popsaly zakladatelka Anna Dvořáková, ředitelka Markéta Blahová a generální manažerka Hana Bećirbašić, lekce jsou pravidelně vyprodané. „Kapacita je vždycky maximálně 14 osob v případě větších vrhů. Když je štěňátek méně, snažíme se, aby bylo vždycky jedno na maximálně dva klienty. Naše cvičitelky jsou certifikované, takže i ta samotná lekce je na vysoké úrovni,“ uvedly s tím, že se mnoho lidí vrací opakovaně, například za jinými rasami pejsků. Přesto prý ale převažují ti, kdo přichází zejména za zážitkem, odpočinkem anebo si vynahradit, že doma nemůžou mít vlastního psa.

Každá rasa se prý navíc v rámci lekcí chová trochu jinak: „Už u těch malých pejsků je vidět, k čemu byla jejich rasa šlechtěna. Například australští ovčáci nás vždycky shánějí dohromady, chrti jsou jako na baterky a hodně pobíhají. Zážitek jsou i velké rasy, kdy už v několika měsících váží přes 10 kilo.“

Cena je možná vyšší, pořád je ale levnější než terapie

Problémem prý pro klienty není ani vyšší cena za lekci: „Slyšely jsme reakce na tu cenu, že je vyšší, a někdo pak na internetu jako argument psal, že terapie stojí běžně 1.500 korun a má to vlastně stejné účinky. Takže je to vlastně ještě levnější!“

Právě snaha pomáhat lidem a pracovat s jejich pozitivními emocemi byla dle slov zakladatelky hlavním impulzem pro založení studia. „Když jsem chodila po ulici, tak jsem viděla, jak je spousta lidí zamračených a jenom koukají do země. A přišlo mi to nešťastné, takže jsem cítila tu potřebu lidi rozveselit a přinést k nim lásku. Takže když jsem viděla fotku na sociálních sítích, kde ležela slečna na jógamatce a vedle ní štěňátko, tak jsem si říkala, že to je to ono,“ přiblížila Anna Dvořáková. Prý to funguje a lidé dle jejích slov opravdu po lekci odcházejí spokojenější.

pejsciI po skončení lekce se pejsci přes zábranu dožadovali naší pozornosti. Foto: redakce PrahaIN.cz

V Itálii je zákaz, tady se ho nebojí

Jóga se štěňátky je však často, zejména na internetu a sociálních sítích, považována za týrání zvířat. V Itálii už byla dokonce tamními úřady úplně zakázána. „My se zákazu nebojíme. Byla tady Státní veterinární správa, která nás schválila. Posoudila wellfare zvířat, jsou tady chovatelé, kteří jsou taky kontrolováni, a všechno jsou to zdravá štěňátka. Navíc jsou tady s námi vždycky jenom 3 hodiny denně, mají přístup k vodě, mají vlastní hračky a nenutíme je do žádných aktivit. Je velký rozdíl cvičit přímo se štěňátky, například je nějak zvedat a podobně, a v obklopení štěňátek, jako to děláme my,“ přiblížila Hana Bećirbašić.

Její slova můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit. Pejsci měli v průběhu lekce dostatek prostoru si odpočinout a nikdo je k ničemu nenutil. Důkazem může být i fakt, že velkou část cvičení prospali. Nezaznamenali jsme ani žádné špatné chování ze strany účastníků, na kterých bylo vidět, že si přišli svou hodinu hlavně užít.

Recenzenti si stěžují, že pejsci moc spí

„Napřímo se s žádnou kritikou nebo negativními recenzemi nesetkáváme,“ uvedla Anna Dvořáková. Také v Google recenzích převládají pozitivní reakce. Ty negativní si stěžují například na to, že štěňata příliš spala anebo že jóga je spíše protahování než opravdové cvičení. Objevuje se i několik komentářů, podle kterých jsou lekce vykořisťováním zvířat za účelem pobavení lidí.

„Když tady byla paní ze Státní veterinární správy, říkala, že je sama chovatelka. Prý předtím byla trochu skeptická, že by nám sem svoje štěňátka určitě nepůjčila. Když ale odcházela, tak byla nadšená,“ uzavřely k negativním reakcím představitelky studia.

My můžeme návštěvu doporučit. Odcházeli jsme nadšení a zrelaxovaní. Štěňátka mají téměř magické účinky, a i jen krátký pobyt v jejich blízkosti dokáže nabít energií.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných